Despre capsuni...

Started by Aricica, February 21, 2007, 02:07:28 PM

Previous topic - Next topic

costieanuconstantin

Quote from: aisa on April 04, 2008, 09:36:13 PM
Nu stiu ce sa spun. Am cunoscut pe cineva care avea in gradina asa ceva si a spus ca a avut capsuni 6 luni pe an, aveau niste fructe foarte frumoase, mari si aromate. Tare mi-ar placea si mie sa imi pun cateva in gradina. Poate daca mai aveti vreun nr de tel din reviste, cei care ati spus ca ati comandat, sa mi-l dati si mie, macar incerc, chiar daca pierd banii, asta e. Va multumesc
te rog , ai posibilitatea anul asta sa faci cateva poze !!! la cunostinta respectiva ,si eu sunt interesat , azi am plantat 3 soiuri de capsuni  obisnuiti , as fi interesat de capsuni agatatori-urcatori

sicamin

costieanuconstantin  eu am cumparat de la o firma din Oradea capsuni gigant si urcatori.
Am obtinut  in primul an capsuni frumoase de la ambele soiuri. Greseala mea a fost ca am pus un gardulet metalic pentru cei urcatori ,si din cauza caldurii toate plantele urcate si inflorite s-au uscat. In primavara asta nu le-am mai pus nimic de urcat (au ramas doar plantele din care crescuse stolonii ce sau uscat). Anul acesta este cam tarziu sa ma mai ocup de capsuni ca au facut deja fructe,dar in toamna le voi schimba locul .Daca pana atunci nu rezolvi ,iti voi da eu cativa stoloni (ambele soiuri).

Francesca

Sica, ai deja capsuni in gradina? :o :o :o

sicamin

Da Francesca,la soiul care face tot timpul ,florile au inceput sa treaca si se vad fructele deja. Altele sant in floare.

Francesca

Esti o fericita in acest caz....maninci capsuni crescute in gradina ta , nu se compara cu cele din magazin.Bravo. :-*

Mosu Tuti

Buna ziua. Am si eu Capsuni. Anul trecut le culegeam la 3 - 5 zile. Anul asta am replantat capsunile tinere si am lasat pe loc pe cele "batrane" La mine toate plantele se dezvolta cu 1 luna mai tarziu. Ieri am vazut 2 Capsuni formate si plecate spre parguit. http://mosulica.sunphoto.ro/Capsuni_de_2_ani_-_la_munte . Mai am inca dulceata de anul trecut. Mosu Tuti.

einsteinitza

Exista mai multe tipuri de capsuni.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mosu Tuti

Buna ziua. Da, da, am priceput cum este cu soiurile. Ale mele, banuiesc, snt soiuri comune, capatate de la o vecina, si culmea sunt pline de rod.  Problema este alta. Ce fac sa nu mai stea la umbra frunzelor sau cazute pe pamant. Anul trecut le-am legat de niste betisoare. Este recomandat sa le leg sau sa le las pe pamant. Ce sa fac cu frunzele, se pot rari cateva frunze pentru o mai buna insorire ? Multumesc. Mosu Tuti.   

myosotis

Cu frunzele nu stiu ce sa zic. Eu nu umblu la ele. La capsuni se pune cate o mana de paie in jurul tufei pentru ca fructele sa stea pe paie si nu pe pamant. Am mai vazut la cineva, ca taiase patrate cu gaura la mijloc si o taietura pe jumatate de diagonala, din carton negru, din cel care se pune pe case, si asezase patratele in jurul tufelor, tot pentru protectia fructelor. Eu anul asta am pus iarba uscata (de la tunderea gazonului). Anii trecuti am avut capsuni pusi pe folie neagra.

Mosu Tuti

Buna ziua. Voi incerca si cu paie, dar pana una alta le-am legat cateva tufe de niste betisoare. La mine tufa are inaltimea in jur de 30 - 40 cm. iar fructul copt, la maturitate are cam 4-5 cm. lungime. http://mosulica.sunphoto.ro/Capsuni_de_2_ani_-_la_munte/NZHWMIEKKZAQVRDBCHC
Am citit problema cu udatul. La mine, in zona, a plouat cam in fiecare zi. In zilele cand nu ploua si sesizez ca pamantul este uscat le ud. Le ud bine, de sus, simuland ploaia. Sper sa am o recolta frumusica. Buna seara. Mosu Tuti.

Dan Hibiscus

buna, la mine anu asta am avut recolta buna de capsuni dar de dim medii (probabil apa de fantana cu fertilizant nu e la fel ca apa de ploaie) si dupa ultima recolta adik sapt trecuta la randul din mijloc jumatate din ele(plante) s-au "ars" total, care sa fie cauza?

Mosu Tuti

Buna dimineata. Imi pare rau ca ma laud, dar merita sa fie vazuta : http://mosulica.sunphoto.ro/Capsuni_de_2_ani_-_la_munte/WHTNCRPYWIJRWQGBDDQ Si nu este meritul meu, creste de la Dumnezeu. Fara ingrasaminte, fara ingrijiri speciale, soiul "vecina". Mosu Tuti.

cara

laudatul e liber si recomandat!  ;D

sicamin

Mosu Tuti ,felicitari pentru asa o recolta frumoasa! La mine infloresc deja pentru a doua tura capsunii.

simona72

eu am rarit din capsuni ieri si le-am pus in alta parte unde aveam 2 pomi si de cativa ani nu rodeau.am sapat pamantul si am pus 8 randuri cu capsuni.intrebarea mea este daca se mai prind pana da inghetul?eu le-am luat cu pamant cu tot fara sa afectez prea mult radacinile dar au fost unele care pur si simplu nu am putut dacat sa le smulg din pamant cu radacina sa la astea din urma ma gandesc ca nu mai apuca sa se prinda bine.

myky

stai linistita, se prind, mai ales ca au anuntat o perioada calduroasa

costieanuconstantin

le-ai pus si-un pic de mranita  in cuibul de plantare !!!?

simona72

bineinteles ca le-am pus mranita si m-am gandit sa pun si gunoiul macerat de la pasari printre randuri nu direct la cuib

costieanuconstantin

gunoiu' de pasare ,  la primavara !!

Mosu Tuti

Buna dimineata. Stimata doamna simona72 depinde de zona si de umezeala. La mine, dupa ce culeg ultima recolta, nu mai le bag in seama, le calca cainele si iarna nu le acopar cu nimic. Depinde ce soi aveti dumneavoastra. Banuiesc ca locuiti intr-o zona temperata, la mine sunt zile cand temperatura coboara si la - 28 grade C. Daca leati pus in pamant se prind ele. Spor la recolta. Mosu Tuti.

simona72

mosu tuti,la mine in sud vest nu este asa frig ca la matale dar m-am gandit sa le acopar cu frunzele cazute din pomi asta asa sa nu dea inghetul peste ele si sa nu se fii prins.ce spune-ti?

gabriela jalba

Acum citeva zile mi-am facut si eu doua rinduri de capsuni.Erau blege tare cind le-am pus,dar azi aratau tantose foc.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mosu Tuti

Buna seara. Stimate doamne, cred ca rezista la temperaturi mici. Nu cred ca se supara daca le ocrotesti. Foarte bine ! Dar ele rezista. Si la mine sunt tantose, eu nu le-am adapostit niciodata. Buna idee cu frunzele din copaci. Cred ca voi incerca si eu. Mosu Tuti.

costieanuconstantin

atentie sub frunze sau alte acopertamanturi stau o groaza de ganganii

penelopa

Păi,  atunci n-ar trebui să le stropim acum .............. să deratizăm  culcuşul de iarnă a gângâniilor ?  :)