FENG SHUI

Started by turturica, July 19, 2008, 10:33:34 PM

Previous topic - Next topic

costieanuconstantin

ma gandeam, ca la baiat, ar merge f. bine si o FATA !!!!! ;) :D

myosotis

Depinde care baiat, ca are doi.  ;D Unul e cam mic de fete, dar cine stie  ???
Am trecut si eu printr-o epoca feng-shui........
Partea buna a fost ca tot cautand remediu impotriva usii de la baie, care era vis-a-vis de intrare, mi-a venit ideea sa o maschez cu o draperie. Arata mult mai bine asa.
"Vechiturile" care trebuiesc aruncate sunt lucruri pe care le adunam, le depozitam si nu le mai folosim. Nu se refera la obiecte de decor, gen fierul cu carbuni. Cel putin asa am inteles eu.
Stiinta feng-shui e o chestie foarte complicata si nu se rezolva cu broaste, oglinzi sau banuti cu care ne golesc buzunarele "intreprinzatorii". Credinta mea este cum zice Gabi Jalba: in ce crezi, in aia te mantui.
Acu' un copac din ala de vrea Ozi, mi-am dorit si eu inca de cand nici nu stiam ce inseamna, ca se gaseau si pe vremea lu' impuscatu'. Mi-a placut cum arata.

vernil

Pietrele te cheama, ca si florile, asa ca atunci cand intri intr-un magazin si doresti sa-ti iei un copacel din pietre semipretioase, cumpara-l exact pe cel ce-ti place.
Eu mi-am facut singura o multime de copacei din topaze, citrine (aduc bani  ;D), si alte semipretioase ramase din margele ce nu le mai foloseam... Asa ca am o gradina cu astfel de copacei. Fiindca pe mine m-au chemat tot felul de "pietricele" si am fost extrem de ascultatoare ... ;D

stefana

Quote from: vernil on July 24, 2008, 10:53:30 AM
Pietrele te cheama, ca si florile...
Eu mi-am facut singura o multime de copacei din topaze, citrine (aduc bani  ;D), si alte semipretioase ramase din margele ce nu le mai foloseam...

Si pe mine m-a "chemat" un sirag de "piatra lunii"  ;D si l-am cumparat, desi nu prea port margele.
Iar ideea cu copacei din semipretioasele ramase de la diverse siraguri este extra  :-*. Am tot achizitionat intr-o vreme agate (ele ma atrageau pe atunci) si am o cutie plina, dar nu port decat albe...
De unde ai luat sarma pe care le-ai pus?

turturica

ah, si pe mine ma "atrag" niste copacei din cuart, dar sunt scumpi ...

Ei, si de 3 zile de cand pun in practica Feng Shui, cum pot si eu, deocamdata , am facut un lucru: am acoperit tel. si calc. ( in timpul noptii) cu cate ceva ; rezultatul, si pt. mine si pt. baiatul meu de 9,5 ani- vise urate, urate ! Acum , nu stiu ca o fi asta, sau altceva; dar  el a facut remarca :Mama, asta e ne- Feng Shui !


:D :D :D ce consecinţă şuie!

vernil

Stefana, piatra lunii costa enorm (cam 1000 ron o piatra slefuita, de marimea unui bob de fasole), cred ca ai luat altceva. Daca este o piatra inchisa la culoare cu irizatii interioare argintii, si aceea este semipretioasa, insa nu stiu denumirea. Daca este alba cu reflexe de curcubeu, acela este opal. Cand ne intalnim, iti voi arata diferentele. Pietrele sunt o alta mare pasiune de-a mea. Ca sunt "colectionara de pasiuni"  ;D

ozimandias

Mi-am cumparat astazi copacelul.
Si, deoarece nu vroiam sa ma las deloc influentata de acea patroana feng-shui-sta, am decis sa ma duc la alt magazin. Am intrat si, desi am plecat de acasa cu gandul ca voi lua un pomisor cu pietre mov, am luat unul cu pietre verzi... E tare dragalas, cica pietrele-s cristale de aventurim si ca ar fi remediu pentru bani... La cati bani am dat pe el... cred si eu ca e remediu, pentru magazin...
Oricum, imi voi lua si unul mov (nu stiu ce face) dar imi place. Singurul mov pe care-l aveau acolo, avea defect si...

vernil

Ozi, piatra "mov" este ametistul. Verde poate fi si piatra de jad, insa este un verde spalacit, translucid (sunt tot felul de figurine bibelou din jad). Chinezii il considera aducator de noroc. Aventurinul este verde intens si cu irizatii fine, argintii.

Eu va recomand sa va uitati dupa citrine si sa le purtati permanent in geanta sau la gat. Macar o piatra. Unele sunt atat de interesante, au bule de aer, iar culoarea variaza de la galben intens la alb. Sunt pietre transparente si traditia spune ca aduc bani. Multi  ;D

Eu ador chihlimbarul si turcoazele.  ;D

turturica

ce am mai studiat: un foarte bun remediu pt. bogatie, relatii -asta inseamna si dragoste !
o cutiuta de aur sau argint  cu 7 cristale : citrin (Pamant), jasp (Foc), sodalit (Apa), ochi-de -tigru(Lemn), aur, argint (Metal)  ; se incuie cutiuta si  se pune sub pat, in dreptul capului

costieanuconstantin

ce visari frumoase :)

turturica

Am mai studiat :

REMEDII PT. DRAGOSTE

DIRECTIA : SUD-VEST
ELEMENT:PAMANT
CIFRA: 2

(deci va trebuie busola) 

acolo tre sa pui 2 rate mandarine

deci in coltul de sud-vest

culori : galben si roz

iluminare blanda, lumanari parfumate
     
daca nu ai alta solutie, poti pune o polita de lemn in coltul ala(perete)
         
si pe ea poti expune obiectele respective
 
   

turturica

...si chiar mi-am cumparat busola!!!!

Nebunia continua  :D

cara

 :D
sunteti tari!

ma uit la voi si ma intreb ce-o sa fac daca peste o vreme o sa va vad debordand de amor, cocosate de galbeni si cu plantele iesindu-va prin tavane!  :D

sa ma vedeti atunci verde de invidie, umbland cu puşca-n spinare la vânătoare de raţe roz si facânnd pe speologul în căutarea de aur, topaze si alte pietre preţioase  :D



cara

pentru orice eventualitate, imi cumpar busola!  :D

vernil

Mi-au placut pietrele (si cele de pe strada, din munti) de cand eram copil ... Copiii aveau bomboane in buzunare, eu aveam pietre  ;D. Normal, cand am crescut, m-au atras si margelele  ;D. Acum, am dorit sa-mi azhizitionez un sirag de turcoaze in montura de argint, dar m-a oprit pretul ametitor pentru posibilitatile mele de acum ... 5 milioane ... Si mi-am zdranganit punga cu citrine (cica ele aduc bani), poate  iese zana buna de acolo sa ma ajute  ;D

lala

Normal Cara,ca sa te orientezi printre atatea feng shui-iste!

gabriela jalba

Vernil.....sintem surori....cite pungi cu pietre am...adunate de pe drumuri de munte,din albiile piriielor,de la mare,...Isi pun culorile in evinta doar ude.Pt asta le tin prin diverse boluri,vaze,de sticla,cu apa. Periodic le spal ,le fierb.... ca sa-mi mai fac o treaba
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Eram la Versailles si ma gandeam daca sa iau sau nu o piatra de prin faimoasele lor gradini, insa erau adanc infipte in pamant batatorit. Am luat un bat si am scormonit cat am putut. In jurul meu, multi turisti asiatici s-au oprit intrebatori. In momentul in care am spus "souvenir", au zambit intelegatori si au incercat sa-si procure si ei o piatra  ;D.  Am foarte multe pietre, inclusiv roci vulcanice, de pe toate continentele, inclusiv America de Sud si Africa. Prietenii mei imi stiu pasiunea pentru roci si sunt fericiti ca scapa asa usor, pana la urma trebuie doar sa se aplece si sa ridice o piatra. Sa stiti ca nu toate sunt la fel, difera foarte mult, ca densitate, greutate, culoare, forma ...

costieanuconstantin

in gura ai luat vre-o piatra ? ;D

se zice ca poarta noroc  :)

vernil

Costi, te tii de shotii  :o. Stiu sa folosesc foarte bine prastia, poate omologhez un nou record  ;D

costieanuconstantin

tin sa informez ca sunt var primar cu piquiq ;D ;) ::)

penelopa

Maaama, ce de shui-isti pe aici!!!!!\
Si io care credeam ca doar Cara si cu mine suntem mai "shui" in mush-uroi  :D

La cat de shue sunt eu,  in materie de feng shui n-a fost nevoie sa studiez fiindca, prin venele mele, curge muuult  shui feng  ;D

Eu cred ca aceasta "arta" este la fel ca celelate  "arte comerciale". Cu cat sunt mai multi creduli,  cu atat se vinde mai bine.
Feng Shui este ceea ce tie iti face bine.

Si eu, cu ani in urma, m-am lasat sedusa de  principiile acestei arte, dar m-am convins ca la mine nu aveau efectul scontat.
Am incercat sa asez paturile in dormitoare astfel incat sa se doarma cu capul spre Nord si cu picioarele ..... oriunde, numai spre usa sa nu fie (cica, numai mortii ies cu picioarele inainte  >:() . Ei, bine, n-am reusit  niciun pat sa-l amplasez "shui" dar, va asigur, ca dupa  14 ore de munca,  adorm inainte de a ma culca, oriunde nimeresc.  :D
Si nu ma mai trezesc pana imi suna ceasul desteptator.

"Faza" cu plantele am respins-o din start. Mie imi plac aproape toate, cu frunzele in toate formele geomertrice , cu flori sau fara, cu ghinion sau cu noroc ............. pe toate le iubesc si  incerc sa le gasesc la toate locul potrivit pentru ele si nu pentru shui-smul meu.
Pietricelele, fie ele pretioase sau nepretioase, nu m-au fascinat niciodata. Doar pietrele de rau sau cariera ma intereseaza pentru amenajarea gradinii.
Mie imi plac formele geometrice  drepte sau neregulate si colturoase. "Rotunjumile" nu le sufar. Numai cand ma uit la ele ma  apuca de cap energiile negative  :D.
Culoarea mov pe pereti imi imbolnaveste fierea  >:(
Culorile "tari" ma agita si imi provoaca dureri de cap.

Deci, asadar si prin urmare,  nu va mai "canoniti" cu tot felul de "teorii  oculte", de "curente arhitecturale"  .... etc.  si, lasati-va  influentati  numai de ceea ce va dicteaza  "fiinta" voastra.

   

cara

Peneeeeee, unde erai cand io ma luptam singura ce fetele pe-aici?  :D

ma simteam ca o rroma minoritara la topicul asta!  :D

vernil

NUmai sa zica Pene ceva de rau legat de pietrele semipretioase din copaceii shuisti, ca atunci chiar nu o cred. Inca n-am intalnit femeie sa nu-i placa acesti copacei ...