Numar minim de cuvinte

Started by Felix, November 30, 2008, 01:25:39 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

N-am zis nimic pana acum fiindca am avut problemme mai importante de rezolvat. De ex., am mers la vot chiar daca  sotul a votat langa casa iar eu a trebuit sa merg in satul vecin.
Ce-am rezolvat ? Nimic!  Rezultatele m-au azvarlit in cea mai neagra  incertitudine  >:(

Tot asa se va intampla si aici cautand noi reguli de comunicare.
Totul pe lumea asta are un sens pe care, oricat ne-am stradui sa-l modificam, nu vom reusi.

Prin urmare, lasati sa curga cursul conversatiilor  asa cum stie fiecare  sa se exprime iar moderatorii sa-si faca treaba ca si  pana acum ca si-au facut-o bine.
Cand ne-om inmulti peste masura si forumul  are nevoie de alte reguli, atunci vom conveni ce e mai bine de facut.
Dar sa luam masuri preventive ... inutile, chiar nu e cazul.

Daca, totusi, e nevoie de  reguli (in plus),  putem  s-o facem. Dar, sub nicio forma, nu trebuie ingradita libertatea de exprimare. Binenteles, in limitele bunului simt. Si nu cred ca aici, cineva, a  depasit   aceste limite. Si daca  a facut-o ... s-a autoeliminat (avem 2  cazuri .... pe care le stiu eu).

Si-n concluzie, eu n-am inteles nimic din discutiile voastre ! Vorbim liber sau ne innumaram cuvintele si caracterele  ???
Sper sa va dea Domnul "mintea cea din urma" !

Erwin

Quote from: vernil on December 01, 2008, 10:15:36 AM
Erwin, poate ca exagerez, dar a fost o perioada de o luna in care numai asta gaseam pe forum. Stiu ca ar fi convenabil sa gasim plantele ce le dorim aici, dar cum spunea si Felix, acestia ar trebui sa plateasca o cota aparte pentru spatiu. Daca vrei, iti dau exemple concrete.

Bine, hai pe privat cu exemplele sa le discutam. Ok? :)
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

myky

NU IMI PLACE CE SE INTAMPLA PE FORUM, SI AM SENTIMENTUL ACESTA  DIN VARA!
eu nu pot sa folosesc cuvinte mari, de genul mi-am facut prieteni, dar este foarte adevarat ca m-am apropiat destul de mult de ceva oameni din mushuroi.
este foarte adevarat ca este "laptele  de la cafeaua de dimineata' ( eu nefolosind zahar ).
s-ar crea un gol in activitatea mea cotidiana daca nu ati mai exista
nici mie nu-mi plac postarile de genul ' ce frumoasa, sa-ti traiasca' mai ales cand acestea se repeta indubitabil, la anumiti useri
e ok, daca sunt puse reguli, dar sunt " reguli si reguli", ca la cenzura, (una este sa fie interzise injuraturile si alta sa fie interzise exprimarea principiilor cuiva)

P.S.
mesajul a fost scris in timp ce posta pene, trageti concluziile!

Felix

Nu-i chiar o asa mare problema sau o ingradire a exprimarii faptul ca un user trebuie sa aiba o exprimare un pic mai extinsa asupra unui subiect..:))

Chiar nu vad vreo problema in asta..:) Un forum nu este un chat si nici nu trebuie sa devina asa ceva.
Sunt lucruri mici care uneori fac diferenta.
;D
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

myky

discutia poate continua la "infinit', eu mi-am spus doar parerea.
parere, care se pare ca este impartasita de majoritatea.
nu ai observat ca majoritatea userilor ACTIVI, sunt aici pentru ATMOSFERA???


Felix

...

1. -
QuoteFa regula sa nu mai scriem off
Regula de off - va fi :)
2. -
Quotefa regula sa nu mai trimitem mesaje private decat legate de plante
Mesaje legate de plante...nu am cum sa controlez si nici nu ma intereseaza ce si cum scrieti in privat :)
3. -
Quotefa alte reguli.
De alte reguli nu mai e nevoie :)
4. -
Quotenu mai mult de 2 postari pe zi.
Limita de maxim nu va exista vreodata, va asigur, exceptie facand limitare marimii atasamentelor :)
5. -  Atmosfera trebuie sa ramana la fel, eventual sa se imbunatateasca, cel putin :))

Sper ca am lamurit toate "problemele" :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

diana

Am citit si recitit acest topic si simt nevoia sa  imi exprim si eu punctul de vedere. Din start va pot spune ca Felix vroia de la inceput sa puna aceasta regula pe forum! Nu l-am contrazis caci mi se parea Ok atata timp cat nu era activitate prea multa (cine a fost in primul an aici, stie ce pustiu a fost forumul!). Analizand acum problema nu cred ca este atat de grav. Se poate renunta la acesta limitare, nu-i asa Felix? Propun sa respectam regula http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,291.0.html si nimeni nu se supara! De ceva vreme este perfect adevarat ca tot greul Cara si Erwin l-au dus. Chiar si asa va asigur ca petrec si eu destule ore pe forum , incercand sa citesc tot ce scrieti! La mine problema esentiala este timpul, mereu sunt pe drumuri si seara cand ajung sunt terminata, plus ca mai am de pregatit lectii pe a doua zi...si tot asa! Ma relaxeaza enorm sa va citesc si sa mai vad cate o floricica ;D
Ca sa inchei, mai vreau sa propun moderatorilor sa isi aleaga topicurile de care vor sa aiba grija si atunci munca va fi simplificata! Incercam asa? A..si limitarea sa o scoatem ::) Pe cat posibil nu as mai vrea sa se stearga poze!! Se pierde informatie pretioasa si e pacat!!

Fleurf

 Imi place ce-a spus Diana. Si eu am citit de multe ori topicuri mai vechi si as fi vrut sa vad pozele. O imagine e mai graitoare decat 1000 de cuvinte. Si postarile in care ne manifestam admiratia au rolul lor desi intr-adevar unii mai mult asta fac, dar as propune, daca se poate, ca postarile in care nu se gasesc informatii sa nu fie puse la socoteala.
Intr-adevar trebuie sa fim atenti la "off". Am vazut topicuri in care nu gasesti informatii despre planta respectiva ci numai admiratii fata de poza postata, cereri, multumiri etc. Ar fi bine ca cererile si multumirile sa se faca pe privat findca acolo isi face fiecare curatenie.
Nici ideea de a se imparti topicurile pe moderatori nu mi se pare rea. In unele topicuri s-ar putea face curatenie mai des fiindca postarile nu mai prezinta importanta.
Si as mai avea o rugaminte: sa apara sub numele fiecaruia localitatea in care sta (numai din Romania) Avand in vedere ca se fac multe schimburi e bine sa stii unde vei trimite inainte de a face o promisiune.

gabriela jalba

Eu am sters azi mai mult de 100 de mesaje;sa stiti ca sint discutii care prin stergerea pozei,au pierdut suportul....Deci,cei care vreti sa va mai stergeti din postari,fiti atenti totusi. Se pierd informatii bune,unele fiind chiar laconice: "in casa" ,"la umbra", "toamna",.......
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Si eu am sters multe din mesajele vechi si care mi s-au parut ca nu mai au importanta. Problema celor 50 sau 100 de caractere este de natura sa creeze in cel mai bun caz un disconfort celor care posteaza. Daca un mesaj este laconic nu inseamna ca nu este semnificativ si nu ma refer la cele de tip exclamatie. Agreez ideea unor moderatori in plus si deasemenea cred ca ar fi util ca acestia sa aiba responsabilitati pe anumite topicuri. S-ar sti exact ce are fiecare de facut iar in caz de nevoie, utilizatorii se pot adresa direct celui in grija caruia este topicul.

gabriela jalba

Discutia asta cu pro si contra incepe sa intre putin in sfera orgolilor??!!!!! Hai sa rupem pisica in doua(vorba nemtilor)  !!!!
Felix,tu esti hotarit sa impui regula asta cu limitarile  -  cuvinte,caractere...???  Atunci fa-o!!!! Daca nu, si vrei sa fie democratic(cred ca de asta vroiai parerea noastra!!!! ),hai supunem la vot.Minoritatea  se va supune majoritatii.  Suspenda restrictia pt o saptamina,fa o chestie de aia ca la concurs,cu da si nu,cine voteaza o data n-o mai poate face si a doua oara,si gata!!! Sfirsim povestea.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lala

GATA fratilor!A circulat destul adrenalina e cazul sa ne asezam si sa ne pregatim de Craciun!Trebuie sa fim buni,veseli si sa ne iertam greselile,a gresi este omeneste pana la urma.Foarte bine si corect ar fi sa fim avertizati cand calcam... alaturi sau si mai bine ar fi sa nu uitam ??? ??? ??? de ce suntem pe acest forum.La un moment dat,chiar am avut impresia ca a deviat spre femina club cu "ceva" informatii despre plante si flori. ;D ;D ;DAtmosfera a fost,este si trebuie sa fie, in continuare, destinsa si fara....... anghimofturi.Nu am  vazut ce se mai  intampla prin gradini ??? ??? ???nu mai e interesant???
Daca trebuie sa postam,pentru binele forumului,5-10-20....cuvinte si nus'cate caractere o s-o facem,o sa devenim mai vorbareti, chiar e greu? ;D ;D ;D

rox94ana

mie imi convine asa ;D multumim mult adminului care ne intelege :-*

ionut

Quote from: ozimandias on December 01, 2008, 10:49:27 AM
.. Dar pierdere de vreme e si sa iubesti florile. Ne-au adus vreun beneficiu? Am castigat ceva in urma lor? Nu. Pierdem vremea ingrijindu-le, pierdem vremea postand aici despre ele.... Si asta e o pierdere de vreme.
cred ca altceva ai vrut sa spui ...
desi anterior am spus ca n am nici o parere,dupa parcurgerea celor scrise de voi mi am format o parere pe care mi o si expun
pentru o activitate 'auxiliara'nu trebuie sa ai a doua facultate,e suficient sa stii unde sa cauti informatia care ti lipseste,si am crezut ca pe acest forum poti gasi ce ti trebuie ca informatie despre o anume planta,daca fiecare user se apuca sa stearga ce a postat nu stiu ce informatie se mai gaseste pe forum...una este sa citesti intr o carte si alta este sa afli din experienta cuiva,deci as lasa la indemana moderatorilor sa elimine ce considera ca nu i absolut necesar ca si informatie
in alta ordine de idei,as spune ca lumea asta mare se conduce dupa niste reguli,ba chiar si florile au niste reguli,in fiecare an infloresc in acelas timp,
as intelege sa fiti suparate de regulile propuse de administrator daca s ar percepe vre o cotizatie baneasca,dar cum pentru noi totul este gratuit iar pentru administrator nu...mai ganditi va si la munca 'patriotica' a moderatorilor,aceea de a sterge mesaje lipsite de continut(daca sunt sterse nu stiu ex sa ti traiasca sa te bucuri de ele etc)
forumul este structurat asa fel incat sa satisfaca cele mai diverse pretentii zic eu iar administratorul un mare domn care ne cere parerea,si daca vine cu aceasta propunere inseamna ca stie el de ce
iaca mi am expus si eu parerea proprie si personala

Felix

Merci , Ionut...tu ai inteles mesajul(si nu esti singurul)

Ptr toti cei ce mai au nemultumiri sau nelamuriri...eram doar curios sa vad ce parere aveti..:))...in realitate subiectul nu este o noutate...cititi(sau recititi) , va rog cu atentie, aici(pct 4 si 5 in special):

http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,228.0.html

Este vorba de REGULAMENT...care a fost scris pe May 12, 2007.....de unde rezulta ca multi membri nu au citit inca regulamentul..sau au uitat de el :))

RU SI NI Ka  ;D
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

stefana

QuotePostarile de 1-2 cuvinte vor fi sterse imediat.
Asa scrie in regulament.
Sunt de acord sa fie marit numarul de cuvinte la 5, dar nu am timp sa numar literele postarii  :-[.
In rest, am citit pe aici cam tot ce as vrea si eu sa zic. Deci nu mai repet.

georgette

Felixu' am frunzarit pe  aci ..am ajuns la concluzia ca topicul pe care l am deschis in vara..COMANDA AMARILLIS-HIPEASTRUM poate fi streasa integral,comanda este incheiata,deja am inceput sa ne bucuram de florile crinilor primiti,deci nu vad pt ce ar mai ocupa locul!!! cat despre o contributie ,eu una am sa depun lunar o anumita suma..

myky

eu cred ca tu nu ai inteles ce am vrut noi sa spunem!

cara

problema spatiului s-a rezolvat, erwin a facut curatenia de iarna, a sters pagini bune de la buna dimineata, discutii diverse, anunturi vechi, etc, pagini fara nicio informatie de specialitate, deci nu mai e cazul sa pierdeti vremea cititnd si editand postarile vechi, mai ales cele de la sectiunile de plante.

deci nu mai pierdeti vremea cu editatul/stersul mesajelor vechi.

folositi timpul pentru gasirea literelor in plus cerute la postarile noi!  :D

penelopa

...ba,  şterge-ţi, tu, Moşu ăla hidos de la avatar că iar mă apucă logoreea de "mare înţeleaptă"  ;D
În rest, mă conformez celor stabilite ... că aşa sunt eu, fată "supusă"  ;D

doina

Nu stiu daca mai are rost sa scriu dar numarul minim de cuvinte m-a facut sa ma opresc din scris cand voiam sa postez ' vai ce frumos e' sau 'sa-ti traiasca' dar cand este vorba de sfaturi despre o planta cred ca sunt putine 5 cuvinte  ;D. Cele 5 cuvinte sunt multe si pentru sectiunea concurs........
Orice lucru nou de obicei se percepe gresit de la inceput, poate cele 5 cuvine vor ajuta la dezvoltarea musuroiului nostru. Noi am fost obisnuiti , pe vremuri , ca regulile sunt facute ca sa avem ce ocoli dar ar trebui sa ne obisnuim sa respectam regulile , care in musuroi nu mi se par de loc restrictive .

Felix

Quote from: doina on December 02, 2008, 01:11:12 PM
Orice lucru nou de obicei se percepe gresit de la inceput, poate cele 5 cuvine vor ajuta la dezvoltarea musuroiului nostru. Noi am fost obisnuiti , pe vremuri , ca regulile sunt facute ca sa avem ce ocoli dar ar trebui sa ne obisnuim sa respectam regulile , care in musuroi nu mi se par de loc restrictive .


Apreciez parerea ta, Doina...Exact la asta ma gandesc si eu..sa dezvoltam :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

vernil

"Vietile noastre incep sa se sfarseasca in ziua in care devenim indiferenti si tacuti fata de lucrurile care conteaza cu adevarat" - Martin Luther King

"Nu tot ce conteaza poate fi masurat si nici tot ce poate fi masurat conteaza" (Albert Einstein)

Felix, te rog mult, schimba numarul ca nu reusim intotdeauna sa scriem pana la 50 ... Pentru tine sunt citatele, poate reusim sa te induplecam

ozimandias

Vernil, a schimbat  ;D
4 cuvinte si 40 de caractere...
Oare care o fi algoritmul?


vernil

Aoleu, ce numere alege. Numarul 4 este groaznic, inseamna sfarsit, moarte! Felix, lasa 50 sau scade la 30 pleeease >:(