Japonia

Started by Ami, February 11, 2009, 12:52:40 PM

Previous topic - Next topic

Ami

Asa cum am promis unei doamne care imi e tare draga, va impartasesc cateva cadre din "iarna" japoneza de care am parte. Am incercat sa le incarc dar nu mi-a iesit, asa ca asta e link-ul unde le puteti gasi. Poate o sa ma dumiresc cum sa incarc pozele direct pe forum. Se pare ca sunt prea mari...
http://ariesami.blogspot.com/

martipan

Ami,multumim,de-abia astept sa vad pozele (vaaai,ai fost in Japonia,cat te invidiez  ;D) ,insa editeaza mesajul ,te rog,pt ca nu ai lasat spatiu dupa adresa  ;) .

Ami

Nu stiu ce-am facut dar se pare ca nu e de vina spatiul :P. Se pare ca sunt cam obosita la ora asta si apas doar teastele care nu trebuie  :o La mine e trecut de 8 seara si sunt inca la munca... desi e zi libera. Scuze si pentru comentariul de pe blog, din greseala am apasat alt link :(

Ami

Acum merge, numai ca atunci cand o sa mai postez ceva o sa apara alt subiect primul pe pagina...

martipan

Multam fain ,sunt superbe - eu comentasem,nu-i bai,comentez aicea - .
Deci nu ai fost in Japonia,esti  ;D ,foarte fain,pacat ca,din cate zici acuma,se pare ca stilul de munca pt care sunt cunoscuti japonezii este adevarat,daca muncesti pana la 9 seara in ziua ta libera  :( ...dar eu tot vreau in Japonia  :D :D ;) !

penelopa

Quote from: martipan on February 11, 2009, 01:02:13 PM
Ami,multumim,de-abia astept sa vad pozele (vaaai,ai fost in Japonia,cat te invidiez  ;D) ,insa editeaza mesajul ,te rog,pt ca nu ai lasat spatiu dupa adresa  ;) .

... nu vezi, măi Marţi, că e ... încă în Japonia ?!!!

Nu ştiam de ce nu ai mai dat semne de viaţă pe forum, Ami!
Felicitări! .... pentru tinereţea ta, pentru pregătirea ta şi posibilitatea de a vedea şi trăi în locuri de ... "neajuns" pentru unii dintre noi şi,  din când în când,  îmbogăţeşte-ne şi nouă "cunoaşterea" cu experienţa ta.
Numai bine!

martipan

Eu vad ca tu nu vezi Pene,parol,ma corectai sus ,inainte nu vazusem poazele  >:( !
Ha,si eu care mi-am schimbat si avatarul pt tine  ;D ;) !

gabriela jalba

Ami,poze pina la 150kb poti pune direct din calculator,dind clic pe "Aditional Otions.. " -stanga jos,in fereastra de replay. Mai mari,le iei link-uk din album (cred ca depinde si de album...eu am webshots ).
  Acum zici, ce repede au trecut patru luni, acus o sa zici, ce repede au trecut trei ani !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Quote from: martipan on February 11, 2009, 03:15:59 PM
Eu vad ca tu nu vezi Pene,parol,ma corectai sus ,inainte nu vazusem poazele  >:( !
Ha,si eu care mi-am schimbat si avatarul pt tine  ;D ;) !

Marţi, să ştii că am postat amândoi în acelaşi timp  :) . ..... de-aia n-am văzut că  ai văzut  :D

OK avatar! Îmi place  ;)

Ami

Buna dimineata! Salutari intai doamnei Penelopa, ne cunoastem dar nu stiu daca ma mai tineti minte...
In al doilea rand, nu e adevarat ce se zice despre stilul de munca japonez ;) Aici exista companii in care fiecare isi alege programul de munca: daca ii convine sa munceasca de dimineata devreme, f bine, daca munceste mai bine dupamiaza sau seara bine si-asa. Nu mai zic ca au o groaza de sarbatori nationale care sunt zile libere, asa cum a fost si ieri. Nu ma obliga nimeni nici sa stau un numar de ore. Poate si asta este unul din motivele pentru care vin fara sa mi se ceara, muncesc cu placere si stau si mai mult decat trebuie cateodata. Asa nici n-au ce zice cand mai "evadez" in zilele frumoase si cand n-am chef de munca! Acum nu prea am ce vedea ca e inca iarna si natura e hai sa-i zic putin adormita. Nu sunt foarte multi pomi in floare, insa situatia o sa se schimbe dramatic pana la sfarsitul lui martie! Si promit sa vin cu multe poze, astea sunt doar un mic preview... Numai bine tuturor!

Ella

Ami, eu ma bucur enorm ca ai venit pe forumul nostru, cu poze cu tot.  :D
Ti-am citit blogul si vreau sa te felicit pt. felul in care te-ai integrat si cum ai perceput o lume total diferita. Am colegi japonezi si sunt niste oameni absolut minunati.
In ceea ce priveste munca si programul de lucru, asa este si aici, majoritatea sunt constiinciosi din nastere si respecta programul de lucru, indiferent de ora la care isi incep programul. Sunt si job-uri unde nu este permisa ac. flexibilitate dar acolo unde se poate, se poate.
Bine ai venit!

Ami

Multumesc pentru primirea calduroasa! Da, japonezii sunt draguti si de treaba, de constiinciosi nu mai zic... Uneori cam exagereaza la capitolul asta. Eu habar n-am ce program am, pentru ca nu am intrebat cand am venit aici  :P si dupa ce au vazut ca-mi vad de treaba nici ei nu mi-au mai zis ;D . Oricum este o mare deosebire fata de situatia din tara. E mai placut sa faci ceva cand nu te obliga nimeni, ai si cu ce si de ce. Pana la urma e si interesul meu. Cat despre adaptare, e foarte simplu undeva unde e mai bine si unde nu sunt deloc stresata. Sper sa reusesc in viitor sa va "de-stresez" cu pozele de pe-aici! Asa ca astept cu nerabdare primavara!

penelopa

Quote from: Ami on February 12, 2009, 03:41:02 AM
Buna dimineata! Salutari intai doamnei Penelopa, ne cunoastem dar nu stiu daca ma mai tineti minte...
......

Da, Ami, mi-ai mai zis că ne-am văzut dar........ te rog să mă ierţi că nu mai ştiu când  ???
Oricum, şi eu mă bucur că nu ne-ai uitat chiar dacă eşti atât de departe de noi şi trăieşti într-o altă lume.  :)
Să ne ţii la curent cu tot ce poţi .
Voi (Ami, Ella şi Codruţa), faceţi ca forumul nostru să fie .... muuult mai interesant  ::) 

Fleurf

Multumim de excursie Ami! Pe la mine ploua, e frig, totu-i cenusiu si mohorat asa ca mi-au inveselit ziua  :D Sa ne mai bucuri ochii cu minunatiile japoneze!

Ami

Ne-am intalnit acu doi ani in noiembrie cand am plecat in Olanda la sustinerea de doctorat a unei foarte bune prietene a mea, fata doamnei Gabi ;D.

Erwin

Ami, ai un blog minunat. Dar spune-ne, ce faci in Japonia?

Ce frumoase sunt pozele cu oceanul! Si ce dor mi s-a facut de mare si de plaja... Vreau sa vina vaaara.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ami

Multumesc frumos! Doctoratul il fac in Japonia.  :)

penelopa

Amiiii! Nu pot să creeeed!
Ai fost şi la mine acasă şi eu ...... nu te-am recunoscut.  >:(
De atunci mi-ai plăcut tare mult ... (şi soţului meu  ;))

Ami

Nu-i nimic! Ce va mai fac cateii?  ;D

martipan

Dar de ce trebuie sa lauzi Japonia,zi-mi ca e urat si ca nu e de plecat acolo  ;D !!!!
Ahhhh,de ani de zile visez la Japonia,eu acolo vreau sa ma mut (daca v-as zice ca am in minte EXACT cum va arata casa mea,cu tot cu ordinea mobilei si cu programul zilnic - daaaa,sunt obsedat -,cu sera mea de plante si cu aleea plina de ciresi infloriti .... deci e musai sa plec intr-acolo  ;) ) !
Sa nu uiti sa mai postezi niscaiva poze,mai ales cand e plin de valuri parfumate de sakura pe faimoasele alei !!!

penelopa

Quote from: Ami on February 12, 2009, 01:53:09 PM
Nu-i nimic! Ce va mai fac cateii?  ;D

Pufica, cea cu gura mare (care avea "lipici" la Romel  ;D) a făcut 4 puişori din care unul este Toto la Myky şi 2 am oprit eu. Deci, avem 3 căţei mici .......... total diferiţi.

Vezi, ai grijă de Marţipan  (fă-i cultură japoneză   ;), că e băiat bun .

martipan

 :-[ :P ::) ::) ::) Vaaai,arigato gozaimasu Pene-sama  ;) !

penelopa

Quote from: martipan on February 12, 2009, 03:06:23 PM
:-[ :P ::) ::) ::) Vaaai,arigato gozaimasu Pene-sama  ;) !

Do-ita shi mashite !  :P

martipan


Erwin

Quote from: martipan on February 12, 2009, 02:47:54 PM
Dar de ce trebuie sa lauzi Japonia,zi-mi ca e urat si ca nu e de plecat acolo  ;D !!!!
Ahhhh,de ani de zile visez la Japonia,eu acolo vreau sa ma mut (daca v-as zice ca am in minte EXACT cum va arata casa mea,cu tot cu ordinea mobilei si cu programul zilnic - daaaa,sunt obsedat -,cu sera mea de plante si cu aleea plina de ciresi infloriti .... deci e musai sa plec intr-acolo  ;) ) !
Sa nu uiti sa mai postezi niscaiva poze,mai ales cand e plin de valuri parfumate de sakura pe faimoasele alei !!!


Marti-san, o ceri pe Ami in casatorie si ai motiv sa mergi in Regatul Nipon.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro