Welcome, Guest. Please login or register.

Username: Password:
Pages: [1] 2 3   Go Down

Author Topic: "Frumuseti" ale Naturii  (Read 10772 times)

Felix

• Administrator
    • http://www.TotalMush.com
"Frumuseti" ale Naturii
« on: February 19, 2009, 10:48:20 PM »

Deschid acest topic ptr a prezenta si imagini "ciudate"...

In imaginea de mai jos este o plantatie de varza congelata...poza este facuta in luna ianuarie 2009 :)
Locatia..in apropiere de Ungheni.
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

Nicol Caloian

• Roza
Re: "Frumuseti" ale Naturii
« Reply #1 on: February 19, 2009, 10:54:58 PM »

O imagine identica am vazut in com. Lunguletu, aproape de Titu. Mi s-a strans inima cand am vazut atata risipa! Daca ar fi avut putina inima, ar fi dat-o mai ieftin la piata sau sa o fi donat la camine de copii sau batrani!

diana

• Guest
« Reply #2 on: February 19, 2009, 11:10:46 PM »

:o :o Chiar ca "frumuseti"..Ma gandesc la unii care mor de foame >:(

martipan

• Guest
« Reply #3 on: February 20, 2009, 12:41:24 AM »

Vaaaaai,macar pt munca depusa in a o ingrijii si tot o luam de pe camp ...foarte trist !

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
    • http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=1
« Reply #4 on: February 20, 2009, 08:25:20 AM »

Prost gospodar!!!! Oricum ,Ionut ar putea sa ne spuna mai mult. S-ar putea sa ma insel,dar parca varza,chiar daca a ingetat,si ramine pe loc, dupa dezghet este buna. Eu mai lasam pe gradina cite una,si in al doilea an face floare.Poate prin martie o fi buna de recoltat.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Fleurf

• Guest
« Reply #5 on: February 20, 2009, 03:58:37 PM »

Nu stiu daca a fost prost gospodar, sau poate numai nu si-a permis sa plateasca pt un act de caritate fiindca varza nu se culege singura si nici motorina nu-i gratis. Varza n-a fost tocmai scumpa anul trecut, dar probabil s-a pus mai mult decat ar fi trebuit si cred ca anul asta chear o sa fie scumpa fiindca se va cultiva mai putin avandu-se in vedere ca anul trecut a ramas pe camp. Fiecare incearca sa castige cat ma mult pt munca depusa iar eu inca n-am intalnit situatia inversa decat extrem de rar.
Ma indoiesc ca varza inghetata o iarna intreaga sa mai fie buna de consum.

martipan

• Guest
« Reply #6 on: February 20, 2009, 05:53:48 PM »

Acuma stiu si eu ca nu se aduna pe degeaba,dar daca omul spunea consatenilor sau amaratilor din apropiere sa se duca sa o culeaga,fi sigura ca s-ar fi dus sa o culeaga,macar 1-2 oameni si tot se duceau .

Fleurf

• Guest
« Reply #7 on: February 20, 2009, 06:09:26 PM »

Da, Martipan ai face tu asta si eu, dar daca-ai putea face un experiment ai vedea ca nu-a asa.
Inainte sa-mi iau masina de tuns iarba, ma rugam de toti cei care aveau animale si saraci si mai putin saraci sa vina sa o coseasca si sa o ia, gratis. Nimeni n-a venit. Toti o voiau uscata si dusa acasa  ;D 

dorinas

• Roza
« Reply #8 on: February 20, 2009, 06:14:38 PM »

Fleur are dreptate, si eu am intalnit cazul cand desi saraci prefera sa rabde de foame decat  sa munceasca, mai bine cersesc.

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #9 on: February 20, 2009, 07:21:00 PM »

Experienta lui Fleur cu iarba am avut-o si eu,ani la rind.... Cit despre dorinta necajitilor de a munci....Rar ai sa gasesti pe cineva dornic de munca! Capata ceva social,ajutoare...si mi-a zis unul ca mai bine 10mii la umbra decit 100mii la soare!!!!
    Pacat totusi de varza aia....jalnic peisaj...

martipan

• Guest
« Reply #10 on: February 20, 2009, 08:13:07 PM »

Asta o stiu si eu,'muieti-s posmagii' e caracteristica oamenilor ,nu stiu daca romanilor strict,tind sa cred ca da (tot timpul imi revine cu scarba in minte imaginea de acum 1-2 ani de la inundatii,in care oamenii stateau pe la carciumi sa-si deplanga soarta,in timp ce voluntarii din nu stiu ce tara au venit,pe costul propriu si cu materialele proprii-ca nu le-au dat nici macar galeti si lopeti- ca sa-i ajute si trageau de moloz singuri ) ,dar 1-2 din 20 se puteau gasi ...

Felix

• Administrator
« Reply #11 on: February 20, 2009, 09:32:56 PM »

Nu stiu daca tine numai de lene..La noi oamenii sunt "mandri" iar orgoliile pe masura..probabil din acest motiv prefera unii sa nu accepte "pomana"..sa nu-i rada lumea...

GetaV

• Roza
  • Bucuresti
    • Pozele mele
« Reply #12 on: February 20, 2009, 10:16:16 PM »

Orgoliile mai mereu sunt prost folosite de romani,sau mai bine zis prost intelese.

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #13 on: February 21, 2009, 08:47:35 PM »

Ce spui Felix ??!!!!! Unde-s aia mindri de nu primesc pomana??? Eu n-am dat de nici unul...Crezi ca de aia nu muncesc si prefera sa stea degeaba? Sa vezi ce oameni si muieri bune de munca vin la usa la cersit!!!! La citi am dat si m-am inteles cu ei sa vina la munca la curte,gradina,....n-ai sa vezi!!! nici unl!!!!! Acum ii alung de la usa,si intru in casa si inecepe sa ma mustre constiinta:cine-stie ce necaz are,dar daca are copii flaminzi acasa,daca tocmai asta ar fi vrut sa munceasca, daca...,daca...Al mindru,de nu vrea pomana,cata de munca !!!

Felix

• Administrator
« Reply #14 on: February 21, 2009, 09:43:58 PM »

Nu ca n-ar primi..dar cei mai multi nu vor sa-i stie satul :))

penelopa

• Guest
« Reply #15 on: February 22, 2009, 08:37:54 AM »

Nu, Felix!  Ce-i mai putini ............. nu vor sa- stie satul! ..... dar, astia,  cu siguranta, muncesc, numai ca  nevoile lor sunt multe!!! .......... si nu cersesc niciodata!
Ii vezi, ii simti, te impresioneaza si ... le dai mai mult  pentru munca lor.
Am o vecina pe strada care, cel putin odata pe luna vine sa-mi ceara bani pentru sotul ei (tigari) sau pentru paine (zice ea, desi are o fata maritata cu un arab  :o), dar, intotdeauna cand vine la poarta mea e ... beata si, nicioadata, nu s-a oferit sa-mi faca ceva prin curte.  (ca n-as lasa-o eu, e altceva  :))  Ma gandesc ............. oare, unde-i mandria ei  ???

Am si un exemplu de oameni saraci si mandri: o familie (sot, sotie si 2 copii de 13 - 15 ani) cu usoare dezabilitati psihice dar, nicioadata nu i-am vazut la cersit. Merg din casa in casa si intreaba daca e ceva de munca.
Mie, mi-au carat , spart si asezat   12 tone de lemne  ....... in 1  1/2 zile. Si au cerut bani mai putini decat altii pentru aceeasi munca.
Binenteles ca n-am putut sa le dau doar cat au cerut ei .
Si am fost toti multumiti.  :)

ionut

• Guest
« Reply #16 on: February 22, 2009, 11:33:04 AM »

Nu stiu daca a fost prost gospodar,....
Ma indoiesc ca varza inghetata o iarna intreaga sa mai fie buna de consum.
cu siguranta gospodarul n a fost prost ci neinspirat (ca a cultivat varza) si foarte suparat ca a muncit si cheltuit bani in zadar
orice cultura(ca si ori ce afacere)trebuie sa fie eficienta din punct de vedere economic,altfel moare
din pacate exista situatii in care recolta este asa de ieftina incat nu se merita sa o mai recoltezi(recoltatul presupune alta cheltuiala,vandutul pe piata alta cheltuiala astfel incat paguba devine mai mare)
in ceeace priveste parerea exprimata de cativa dintre dv.si anume aceea de a trimite satul sa o culeaga,fiti convinsi ca toti satenii aveau varza,altfel gospodarul sus mentionat ar fi vandut o
faptul ca a lasat o pe camp fara sa are terenul se explica prin aceea ca a mizat pe o iarna blanda,sperand sa o recolteze in primavara,de regula varza invelita(cu capatana)nu rezista peste iarna afara,
astfel de situatii nu sunt singulare,ele sunt dramatice pentru persoanele in cauza,astfel incat multi se vor lasa de meseria asta,rezultatul?cresterea pretului si a importurilor...

penelopa

• Guest
« Reply #17 on: February 22, 2009, 01:16:04 PM »

Dar, Ionut, eu cred ca riscul asta a fost intotdeauna in agricultura. In fiecare an Au fost  plante (legume) care s-au dezvoltat mai mult decat ar fi fost necesar dupa cum, au fost legume care, pur si simplu, nu s-au facut. Asta nu inseamna ca adevaratul agricultor trebuie sa fie descurajat.
La nivel micro, eu nu renunt  sub nicio forma la a cultiva legume in propria-mi gradina desi, au fost ani cand am muncit in zadar.
In fiecare primavara o iau de la capat cu toate.
Mai cred ca,  agricultorii stiu  cam ce trebuie si cat trebuie sa cultive in fiecare an. Desigur, se pot intampla si evenimente neprevazute.
Dar, daca pentru cineva agricultura este o afacere, va sti sa si  o asigure in caz de forta majora. Parerea mea. :)

ionut

• Guest
« Reply #18 on: February 22, 2009, 01:30:46 PM »

Pene eu inteleg foarte bine ce spui tu,dar inteleg si mai bine ce se intampla cu agricultura micului producator,incet dar sigur acesta va dispare de pe piata,cat priveste producerea legumelor pentru consum propriu cred ca toti ce i ce avem o palma de pamant nu vom renunta la a planta cele necesare
cat priveste asigurarea unei culturi de legume mai bine te lipsesti

myky

• Guest
« Reply #19 on: February 22, 2009, 01:34:37 PM »

v-ati gandit ca poate li s-a intamplat o nenorocire (boala, deces) si fix de varza aia nu le mai ardea??????????

ionut

• Guest
« Reply #20 on: February 22, 2009, 01:37:56 PM »

myky,anul trecut varza a fost foarte ieftina(0,3-0,4 ron/kg)cunosc fenomenul,a fost general in zonele consacrate cultivarii verzei,lipsa marketingului isi spune cuvantul..

penelopa

• Guest
« Reply #21 on: February 22, 2009, 01:50:44 PM »

Ionut, cred ca marketingul agrar seamana mult cu cel aeroportuar  :) .... toata lumea vrea dar nimeni nu stie cum  :D

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #22 on: September 06, 2009, 06:12:26 PM »

Nudistul dansator :

GetaV

• Roza
  • Bucuresti
    • Pozele mele
« Reply #23 on: September 06, 2009, 08:38:02 PM »

Gabi este super nudistul tau ,eu l-as pune la avatar :D

gabriela jalba

• Roza
  • PASCANI
« Reply #24 on: September 06, 2009, 08:59:47 PM »

nu pot!!! vederea lui permanenta ,mi-ar amplifica sentimentul de vinovatie ca l-am ucis si facut bors!
Pages: [1] 2 3   Go Up