De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

claude

Tu ia-ti oricum, ca daca nu ajuta la roze poate ajuta la altceva  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Pai de cand eram mai tanara ma feream de ea! Omul mai trebuie sa si doarma nu? ;D
Da pentru roze... =))

anasstasia

Pentru roze merge orice sacrificiu, nu??  =)) =))

einsteinitza

Visati degeaba, ca era in sertarul cu hartie de impachetat. Mai ieftin  nu? =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on March 16, 2012, 06:45:34 AM
Visati degeaba, ca era in sertarul cu hartie de impachetat. Mai ieftin  nu? =))
despre ce vorbesc fetele caci mi-e lene sa citesc??? :D

einsteinitza

Fetele vorbesc, daca ti-e lene nu afli! :P
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: einsteinitza on March 16, 2012, 07:21:33 AM
Fetele vorbesc, daca ti-e lene nu afli! :P
prefer sa ma prefac ca mi-e lene de data aceasta... :P ;D

einsteinitza

Fac o comanda rapida la Bierkreek. Vreau sa comand doi Phillis Bide.
Mai vrea cineva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

unde e site-ul si comanda pusa sa trag si eu o ochiada .. repede repede

einsteinitza

Uite aici site=ul, aici la cautare daca dai pe familie sau pe culori, ca lista intreaga e fara poze
http://www.bierkreek.nl/en/rose/advanced-search.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Eu am primit in toamna doi trandafiri de la ei, via Eutopia. Ca aspect aratau aproximativ la fel cu cei de la Coral: mai micuti, dar verzi si ok in rest. Sper sa se prinda.
Chiar nu m-am gandit sa mai comand ceva in primavara asta, dar studiem oferta. Poate il gasesc pe Marguerite al meu si-mi fac damblaua.  :D

einsteinitza

Eu vreau neaparat de la ei Phillis Bide si Arillaga.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Din pacate nu au nimic din ce caut eu! :-\

einsteinitza

Are insa foarte multi superbi.
Eu am ramas masca la Arillaga, fiindca, din ce se zice la el, e cam ca Paul Lede, dar pe un roz compact, si are flori uriase. Un hp cu aer clar de tea, parfumat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

frumosi da scumpi daca se mai face o comanda la lotum ma mai bag astia au avut trandafiri si ieftini si au fost tapeni la livrare

cristinaf

Eu m-am hotarat sa stau cumintica si sa astept sa-i vad infloriti pe cei de i-am plantat in toamna.  :)


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Phillis Bide arata bine dar este dat la 6b,oare ii va merge bine la tine??...nu am ,,maruntis,, acum caci vine comanda la Petrovici si trebuie sa ,,pun de-o parte,,caci m-as fi bagat si eu,am vazut cativa vechi care-mi plac.

einsteinitza

Tot ce iau e 6b de obicei. Mai am si exceptii, dar daca e 6b merge foarte bine.
Problema mare e la th, care nu suporta frigul umed, ciar daca sunt 6b sunt mai mofturosi ca ceilalti 6b, floribunde sau vechi.
Adica nu ca nu-l suporta, ca nu mor, dar nu fac tufe bogate cu zeci de flori. Am peste 40 de th care traiesc bine mersi, dar in zonele mai uscate si calde ar fi spectaculosi
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

V-am spus ieri ca astazi merg la Ronaland.Iata ce am luat de la Ronaland, pe langa cele 200 panselute.Doar pentru ele plecasem acolo. Dar.....
-10 trandafiri, 4 Kordes :Cubana, Kosmos, Schwarze Madonna, Rosenstadt Freising si alti 6 : Isabel D'Ortiz, Penelope, Sunblest,Blue Angel, Reine des Violettes, Golden Perfume
-2 ghivece cu panselute curgatoare
-gutui japonez rosu
-ingrasamant pt trandafiri si solid si lichid
-pamant de flori
Dna Nicoleta va deschide si fitosanitarul, anul acesta insa mi-am luat tratamentele pt un an intreg de la Rosetti.
Acum sunt curioasa sa cercetez trandafirii pe HMF.


claude

Taaare sunt curioasa sa ni-i arati infloriti la vara pe Penelope si Reine des Violette...sa vedem ce sunt, de fapt  ;D  Ar fi dragut sa fie cei care trebuie  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

De ce Reine des Violettes, ca este rugosa? Si daca va fi? Promit sa fac pozele si sa-i pozez cum faceti voi, detalii din acelea frumoase....dupa care Dan sa ghiceasca numele trandafirului!  =))
Oricum, toti cei 20 trandafiri care asteapta topirea zapezii si plantarea in gradina, au fost trecuti prin HMF si " indosariati". Cand vor inflori, ii voi compara cu pozele salvate de pe HMF.

anasstasia

Eu am cumparat de la Ronaland Reine des Violette, insa este plin de ghimpi, deci evident ca nu e ce trebuia sa fie. Flori nu am vazut de la el. Trandafirii Kordes au iesit ce trebuie, la ceilalti a fost ruleta: unii au fost ce trebuie, mare parte nu.

trandafira

Quote from: anasstasia on March 24, 2012, 09:55:56 PM
Eu am cumparat de la Ronaland Reine des Violette, insa este plin de ghimpi, deci evident ca nu e ce trebuia sa fie. Flori nu am vazut de la el. Trandafirii Kordes au iesit ce trebuie, la ceilalti a fost ruleta: unii au fost ce trebuie, mare parte nu.

Dar rugosa are ghimpi.....

anasstasia

Foarte bine. Poate de data asta au adus ce trebuie. O fata de pe sunphoto a cumparat tot de la ei acelasi trandafir, insa nu a iesit ce trebuia. Insa rezultatul a fost foarte frumos, trandafirul este superb. Sper ca si al meu sa fie la fel:
http://maryanne.sunphoto.ro/Reine_des_Violettes