Trandafiri neidentificati

Started by einsteinitza, December 02, 2011, 11:15:19 AM

Previous topic - Next topic

dancoman

Quote from: einsteinitza on March 07, 2012, 08:29:56 AM
Daca al tau nu e parfumat, atunci e clar ca nu e el, asta-i un semn sigur, are dreptate Dan.
...intotdeauna are dreptate Dan!! =))

einsteinitza

 ;D ;D ;D

PS , Vezi ca ai mesaj privat. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Am si eu un necunoscut si nu stiu cum sa-l tai, ca orice i-as face tot mare creste .


Tufa are acum cam 2 m inaltime ,Floarea are un miros slab
Infloreste pana toamna tarziu
Multumesc de ajutor !

einsteinitza

Gabi, eu zic ca e un urcator!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

mi-am ,,umflat,, ochii aseara dupa detalii,din pacate pozele nu sunt concludente,este greu sa identifici un trandafir doar dupa poze de ansamblu,am nevoie de detalii precum boboc ,floare (aproape),frunza(desii am observat ca pare un verde inchis lucios???)...si eu banuiam ca este urcator,dar pana la identificare mai e cale lunga! ???

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

L-am luat acum multi ani , pe cand nu cunosteam multe despre trandafiri, de la un centru Gardener  si ziceau ca e pitic .
Frunzele sunt lucioase .
Alte poze nu am, ca sa fiu sigura ca e el in poza .
Problema mea , e ce sa fac cu el ? sa-l tai, sa il las asa , daca credeti ca ar fi urcator ?

roxanicibogdanici

nu sunt eu priceputa  dar am impresia ca e golden shower si e urcator ::)

einsteinitza

Gabi, eu as curata doar uscaturile si atat, lasa-l si urmareste-i cresterile, anul asta vezi ce tendinte are fara foarfeca.
Si fa poze de detaliu, poate gasim si numele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

As vrea sa stiu daca au nume primii 5 trandafiri. http://roses.sunphoto.ro/

einsteinitza

Nume au, ca toti au, dar nu-l stii tu ;) ;D
Parfum, inaltime, felul frunzelor....

2 ar putea fi Queen Elizabeth, dar e o parere fara prea multe date.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dancoman

Quote from: roxanicibogdanici on March 22, 2012, 08:32:55 AM
nu sunt eu priceputa  dar am impresia ca e golden shower si e urcator ::)
A fost si prima impresie a mea,totusi Golden Showers are bobocul cu pete maronii pe el,pe cand la acesta nu am observat,din acest motiv am spus ca doresc un detaliu la boboc.

geodezia

am si eu un ciufulit din asta scria ca este urcator adica visul meu si urcator si galben ... are 2 ani si e tufa inca acum a avut pierderi adica au inegrit ramurile asa ca l-am taiat de la ultimul mugure .. asta e  se face el mare

gabi_gabriella

Quote from: dancoman on March 22, 2012, 09:06:23 PM
Quote from: roxanicibogdanici on March 22, 2012, 08:32:55 AM
nu sunt eu priceputa  dar am impresia ca e golden shower si e urcator ::)
A fost si prima impresie a mea,totusi Golden Showers are bobocul cu pete maronii pe el,pe cand la acesta nu am observat,din acest motiv am spus ca doresc un detaliu la boboc.

Bobocii nu au nici o pata, sunt galbeni, galbeni . O sa fac poze anul asta ca poate o sa reusim sa il identificam
Oricum multumesc de ajutor .
Am mia gasit o poza, poate ajuta http://i82.photobucket.com/albums/j245/gabi_gabriella/2007/trandafiri/PICT5553.jpg

dancoman

Quote from: gabi_gabriella on March 23, 2012, 09:52:24 PM
Quote from: dancoman on March 22, 2012, 09:06:23 PM
Quote from: roxanicibogdanici on March 22, 2012, 08:32:55 AM
nu sunt eu priceputa  dar am impresia ca e golden shower si e urcator ::)
A fost si prima impresie a mea,totusi Golden Showers are bobocul cu pete maronii pe el,pe cand la acesta nu am observat,din acest motiv am spus ca doresc un detaliu la boboc.

Bobocii nu au nici o pata, sunt galbeni, galbeni . O sa fac poze anul asta ca poate o sa reusim sa il identificam
Oricum multumesc de ajutor .
Am mia gasit o poza, poate ajuta http://i82.photobucket.com/albums/j245/gabi_gabriella/2007/trandafiri/PICT5553.jpg
sunt mai mult decat convins ca este Golden Showers acum.

adrianam

 >:(
Am si eu o problema cu trandafirii mei galbeni depre care credeam ca sunt Golden Showers- cumparati la loz in plic!
Aici sunt pozele de anul trecut:
http://adrianam.sunphoto.ro/Golden_Showers

Am comparat cu pozele de pe HMF si pare sa semene, cu deosebirea ca ai mei par un galben mai deschis, nu asa intens.
Pe HMF scrie ca au parfum,  ai mei nu tin minte sa fi fost parfumati.
Pe HMF scrie ca este un trandafir de zona 3b, la ai mei au degerat toate ramurile care au fost deasupra zapezii!
Inseamna ca ce am eu nu este Golden Showers!

dancoman

este Golden Showers,fiind tanar normal ca a inghetat,el nu a ajuns inca la rezistenta unui trandafir matur,a inghetat (inegrit) si la mine o mare parte din el,iar in privinta parfumului am intalnit de multe ori neconcordante pe HMF,eu as spune ca cel mult are parfum slab-mediu(2-4 puncte din 10 dupa parerea mea)Acum depinde caci se poate intalnii la aceeasi roza variatii mici ale parfumului din mai multe motive.

roxanicibogdanici

si Golden Shower -ul meu a inghetat  :'( Ramurile sunt negre zic eu iremediabil) si-mi pare nespus de rau deoarece fiind in anul 3 de viata chiar crescuse maricel. Bine macar ca l-am musuroit ( chiar daca am inteles ca la urcatori nu este necesar) .Anul trecut l-am protejat cu un sac si bine am facut , dar acum l-am lasat in aer liber ( a se citi in voia sortii ). Il voi transforma probabil in tufa mai ales ca ramurile sunt destul de rigide pentru un urcator. Si uite asa ramane pergola iar cheala ;D . Noroc ca mai am plantat un Antike 89 mai tinerel poate macar el sa-mi imbrace arcada !

gabi_gabriella

Quote from: dancoman on March 24, 2012, 09:10:53 PM

sunt mai mult decat convins ca este Golden Showers acum.
S-ar parea ca ai dreptate . Oricum o sa mai revin cu poze de anul asta, pt siguranta
Multumesc mult pentru ajutor !

Daca e asa ..inseamna ca tare l-am chinuit pana acum .. dar ma pune in incurcatura , ca nu era acolo unde e , loc pt urcator
Oare as avea sanse sa il mut , fara sa il pierd ? E cam batran ...

einsteinitza

[Poti sa-l muti acum. Tuns scurt, scos cu radacini cat mai mule, udat bine, musuroi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

O sa fac cum ai zis,Es , anul asta nu il tai  sa vad cu  evolueaza si apoi mai vad. E prea mare si nu stiu daca merita sa il chinui scotandu-l de unde e acum.

einsteinitza

Eu in toamna l-am mutat pe Graham Thomas, care are noua ani! Vad ca e verde si frumos, doar ca va necesita catva timp sa reconstruiasca structura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Imi amintesc ca am vazut pe un topic ceva care-mi parea ca al meu, dar nu mai gasesc unde...cred ca Dan a pus poza si i-a spus numele...ajutor , cum il cheama  pe pestritul asta ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

Quote from: claude on March 29, 2012, 09:46:51 PM
Imi amintesc ca am vazut pe un topic ceva care-mi parea ca al meu, dar nu mai gasesc unde...cred ca Dan a pus poza si i-a spus numele...ajutor , cum il cheama  pe pestritul asta ;D

am sa te rog sa-l cauti aici caci am adunat un ghiveci de trandafiri care-mi plac,tocmai pentru a-i recunoaste(nu am avut timp sa fac ordine)... http://dancoman.sunphoto.ro/Dust_in_the_wind

claude

  +hug  Multumesc, l-am gasit, e Guy Savoy   :-*   Eu am doi butasi pusi la prins din toamna, daca nu il ai, il vrei si, evident, se prind butasii  ;D, unul e al tau!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot