Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

mihail

bey...cii aia:...cotzofana.....brontozaur ?
Noua grade nu-i bun,trebuie oleaca mai mult asa vreo 12-13 grade.Mi-a spus mie unul care se pricepe bine,nenea din sat care vinde la crishma.Acu' e-nchis,c-a dat faliment.

vernil

Mihail, draga, daca nenea nu s-a priceput la crasma, care-i cea mai tare afacere din toate timpurile si-n toate locurile pamantului, crezi ca are pricepere in altele ?

Eu am o nelamurire, sunt cateva lalele in gradina care au cate 2 boboci pe o singura tija. Sunt 8 lalele in situatia asta, astept cu interes sa se deschida. Parca-s mutante ...Le pozez.

mihail

Tarasenia era pt. Corcodea,el ar trebui sa inteleaga,dar si sa profite de faptul ca Penelopa nu poate scrie ,fiind pe drum.
Eu in locul lui mi-asi face de cap,as scrie mascari,as da cu Roudup peste gard in gradina ei.Cina sa se prinda ? Corcodele iti dau un flacon ?

Fleurf

Lalelele cu mai multe flori pe tija am si eu si au inceput sa infloreasca deja. Asa e soiul lor Vernil, am avut si cu 4 flori pe tija anul trecut.

vernil

Multumesc, draga Fleurf! :-* :-* :-*  Sotul a plecat deja la Simfonia lalelelor de la Pitesti, mi-a promis ca imi aduce lalele. L-am vazut cum le urmareste pe cele aduse de el anul trecut  :D. Dar cum a prins momentul, si-a plantat 5 fire de leustean in gradina  ;D, printre lalele ...

Corcodel

Quote from: mihail on April 11, 2009, 08:34:14 AM
Tarasenia era pt. Corcodea,el ar trebui sa inteleaga,dar si sa profite de faptul ca Penelopa nu poate scrie ,fiind pe drum.
Eu in locul lui mi-asi face de cap,as scrie mascari,as da cu Roudup peste gard in gradina ei.Cina sa se prinda ? Corcodele iti dau un flacon ?

Chiar acum ma duc in gradina la Penelopa ca sigur a plecat. Cine vrea ceva de-acolo, acum sa spuna ca m-apuc s-o ierbicidez total.

vernil

Quote from: Corcodel on April 11, 2009, 11:18:40 AM
Chiar acum ma duc in gradina la Penelopa ca sigur a plecat. Cine vrea ceva de-acolo, acum sa spuna ca m-apuc s-o ierbicidez total.

Pai hai mai bine in gradina ta, ca-ti desenez eu niste copaci si cateva lalele, ca pana iti inverzeste si tie ceva pe acolo ...

mihail

ciordestei tot...trebuie si ea sa se bucure de ceva cind se intoarce.Surprize-surprize !

vernil

Baii, ce barbati adevarati sunteti ... sariti garduri, ciorditi tot ... prieteni de prieteni  ;D

myky

Quote from: Corcodel on April 11, 2009, 11:18:40 AM
Quote from: mihail on April 11, 2009, 08:34:14 AM
Tarasenia era pt. Corcodea,el ar trebui sa inteleaga,dar si sa profite de faptul ca Penelopa nu poate scrie ,fiind pe drum.
Eu in locul lui mi-asi face de cap,as scrie mascari,as da cu Roudup peste gard in gradina ei.Cina sa se prinda ? Corcodele iti dau un flacon ?

Chiar acum ma duc in gradina la Penelopa ca sigur a plecat. Cine vrea ceva de-acolo, acum sa spuna ca m-apuc s-o ierbicidez total.
poti sa treci de haita? :D :D

mihail

cred ca i-a "rezolvat" de mult....stie Corcodeaua meserie! ;D

myky

Quote from: mihail on April 11, 2009, 12:01:40 PM
cred ca i-a "rezolvat" de mult....stie Corcodeaua meserie! ;D
nu-i cunosti! mici da' rai, dom'le.

cara

Quote from: Corcodel on April 10, 2009, 10:44:33 PM
nu-i mai cereti carei graptopetalum. e de plastic. mi-a spus ea mie.
nu mai insistati... :P

vezi, cara mia,... sadesti narcise si culegi...graptopetalum

m-ai scos, deci tu ai butasul cel mai baban  :D




p.s gabi-gabriella, oi gasi si pt tine unul  ;D

popgeo


myky

protestez!
sa se faca topic separat pt. gradinarii cu gradini mari si invazii de plante multe si frumoase, si mai ales pt popgeo si vio!
(glumesc)
deci pana nu mai apere careva, pun si eu floricicile mele!
   

     

Ella

Si te plangi ca ai gradina mica, uite cate culori ai acolo! ;)

myky


Ella


myky


popgeo

Alte citeva Narcise...si o zambila dubla rosie




Zambila Rosie dubla --cred ca e zambila cea mai reusita care am vazut-o pina acum.



Corcodel

Quote from: cara on April 11, 2009, 05:15:58 PM
Quote from: Corcodel on April 10, 2009, 10:44:33 PM
nu-i mai cereti carei graptopetalum. e de plastic. mi-a spus ea mie.
nu mai insistati... :P

vezi, cara mia,... sadesti narcise si culegi...graptopetalum

m-ai scos, deci tu ai butasul cel mai baban  :D



Ai pus poza, am filat deja locul. Sa nu te miri daca n-o sa vezi de dimineata un butas.
...cica  se prinde mai bine daca-l furi... Am zis!

cara

mammma miaaaaaa! da chiar ca-i reusita! n-am vazut zambile cu floare involta. nici nu stiam ca se iegzista!

cara

Quote from: Corcodel on April 12, 2009, 11:12:16 PM
Ai pus poza, am filat deja locul. Sa nu te miri daca n-o sa vezi de dimineata un butas.
...cica  se prinde mai bine daca-l furi... Am zis!

am impresia ca nu citesti tot forumul, ca altfel ai fi stiut ca tre sa furi de prin gradinile vecinilor niste lavanda ca sa-mi lasi in locul de unde furi graptopetalumul  :D

vernil

Cara, eu am zambila cu floare involta galbena. Mai e si erecta, pe deasupra. O vrei tu ? Nu ma dau in vant dupa zambile ...

Corcodel

Quote from: Vernil on April 11, 2009, 11:24:40 AM
Quote from: Corcodel on April 11, 2009, 11:18:40 AM
Chiar acum ma duc in gradina la Penelopa ca sigur a plecat. Cine vrea ceva de-acolo, acum sa spuna ca m-apuc s-o ierbicidez total.

Pai hai mai bine in gradina ta, ca-ti desenez eu niste copaci si cateva lalele, ca pana iti inverzeste si tie ceva pe acolo ...

Cum vernilo, NU esti la congres?!?...
Am inteles ca nu primesc acolo ghiocei ca mine, dar tu... ditamai ROZA?
Nu se cade...