Orhidee in semihidroponic.

Started by einsteinitza, March 22, 2010, 02:32:20 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Si eu, astept sa ne arati progresele. Eu la ale mele ma intreb cand incheie sezonul, ca ele tot tije si tije, nu se opresc.
Sper sa nu fie prea multe.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Ce frumoasa si bogata este Es , sper sa le vad si pe ale mele asa la iarna sau la anul  ::)

cernica

Sa nu se opreasca, Einsteinitza! Plantele trebuie sa infloreasca pentru ca sa ne bucure. Ale mele mi-au dat azi o noua bucurie: fiecare mai are cate un coltisor de frunza.
Am citit acest topic dupa ce le-am pus in bile (erau in sphagnum). Constat ca am incalcat una din regulile de baza: plantele mele nu aveau radacini noi. Aveau doar vechile radacini, in stare buna. Sper sa mearga bine si in continuare.

einsteinitza

Urmareste-le atent si daca nu merg bine pune-le in scoarta, regula asta e cam stricta, dar poate ai succes.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doina

Zilele acestea o voi pune si pe cea roz pe bile pe sh deoarece tocmai i-au trecut florile .
Are puncte noi de crestere la unele radacini .

einsteinitza

Trebuie o cat de mica radacina noua, care va creste adaptata direct la sh.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Es, multumesc :-* Dupa cum se vede am gasit topicul de care spuneai la violete. Am vazut ca am mai fost pe acest topic dar chiar inainte de evenimentele tragice din familia mea si poate de aceea am uitat de el.
Am vazut prin magazine bile maro dar vreau sa intreb daca exista mai multe feluri de bile sau doar un singur fel? Daca bine imi amintesc pe sacii cu bile de aici scrie ceva cu cocos? Retin eu gresit sau exista bile si din coaja de cocos? Am sa traduc cuvantul argila si am sa ma interesez in magazin.

einsteinitza

Nuu, nu sunt de cocos, este argila expandataa.Cea mai folosita marca se cheama Hidroton. Cred ca daca le zici de Hidroton ai sanse sa inteleaga.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Am inteles :-* Mi-am tradus toate cuvintele. Mai ramane sa vad cand ajung la magazin.

stefana

Quote from: Codruta on January 28, 2011, 11:29:02 AM
... pe sacii cu bile de aici scrie ceva cu cocos? Retin eu gresit sau exista bile si din coaja de cocos?
Exista si "chips-uri" din fibre de cocos :). Da' tot mai bune sunt bilele de argila expandata, numai ca astea "tin rece" la radacini.

einsteinitza

Bilele de argila sunt exact cum sunt cerealele Chocapic ;D Bilute cu goluri inauntru, unde inmagazineaza apa. Prin capilaritate, o transmit catre radacini.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Multumesc fetelor pentru explicatii :-* :-*

GElax

ei,es, şi cum îţi mai merge cu essssssssperrrrrimennnnntttttuuuu???????? ;D ;D ;D
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

einsteinitza

Si care-i "espereimeeeentuuu"?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro