PLANTE AROMATICE si CONDIMENTARE

Started by einsteinitza, March 16, 2012, 06:32:31 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Quote from: bunicutz32 on March 16, 2012, 05:06:07 AM
Vin cu propunerea de deschidere a unui subtopic in Despre Gradini referitor la PLANTE AROMATICE, CONDIMENTare, asa incat sa fie grupate separat de legume, ornamentale, pomi fructiferi etc., cum este si normal.
Ma angajez sa contribui cu informatii si fotografii mai ales despre menta si salvie. Nu sunt cunoscator al aspectelor culinare sau farmaceutice dar pot spune cate ceva din punct de vedere al botanicii si cultivarii. Sunt convins ca alti contributori pot aduce informatii valoroase.


Foarte frumoasa initiativa, am deschis noul topic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Multumesc.
Ma gandesc totusi ca poate ar fi mai potrivit sa fie un topic asemanator sau pe acelasi plan cu Gradina de legume si livada, inclus ca un capitol in Despre gradini. Asta pentru ca plantele condimentare si mai ales aromatice si medicinale sunt separate de legume si cuprind un numar foarte mare de specii. Asa incat sa se poata deschide subiecte separate pe specii, asa cum sunt legumele si pomii fructiferi.
Daca nu se poate e ok si asa, doar ca se va aglomera topicul cu informatii imprastiate referitoare la o anume planta. Cred.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Salutara, initiativa ta, Bunicutz!  ;)
Si pe mine ma pasioneaza plantele aromatice si medicinale  +dns dar, mai mult pentru aspectul decorativ, deoarece nu ma indur sa rup din ele  ;D
Mi-am facut si o mica gradina, in acest sens:
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_de_legume_si_aromatice/37474209
Am 3 soiuri de salvie, 3 soiuri de menta, oregano, ruta, levantica, coada-soricelului,  macris, "mararul" ala peren care nu-i marar  =)), sanziene, rosmarin (iarna il aduc in casa), pelin si, nu-mi mai aduc aminte acum.

claude

Sanzienele la ce se folosesc, sunt comestibile?

Ce menta ai? Ma intereseaza daca ai facut ceai din ea daca exista vreo diferenta de aroma. Eu am o menta mostenita de la bunica, e foarte placuta la aroma.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Am menta rustica (unii spun ca-i salbatica  ;D) de gradina si 2 tufisoare de menta decorativa :mexicana si ... nu mai stiu ce natie, luata tot de la Leviking ;D
La ceai folosesc doar menta noastra, locala. :D

claude

Aha, deci nu te risti cu aia exotica  ;D   Eu am si asa-numita menta indiana, Monarda didyma, am incercat ceaiul dar e ...bleah  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Menta indiana e  cea curgatoare? ... ca, am si de-aia, dar in ghiveci  ;)

claude

Nuuu, e dreapta si teapana in ...sus  :D  Are niste flori foarte faine, zburlite. Iti pun un link, ca mi-e lene sa caut intre poze  ;D

http://www.altnature.com/gallery/beebalm.htm
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

bunicutz32

Quote from: penelopa on March 17, 2012, 09:20:15 PM
Salutara, initiativa ta, Bunicutz!  ;)
Si pe mine ma pasioneaza plantele aromatice si medicinale  +dns dar, mai mult pentru aspectul decorativ, deoarece nu ma indur sa rup din ele  ;D
Mi-am facut si o mica gradina, in acest sens:
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_de_legume_si_aromatice/37474209
Am 3 soiuri de salvie, 3 soiuri de menta, oregano, ruta, levantica, coada-soricelului,  macris, "mararul" ala peren care nu-i marar  =)), sanziene, rosmarin (iarna il aduc in casa), pelin si, nu-mi mai aduc aminte acum.
Am si eu sapte specii si soiuri de menta si sapte soiuri de salvie asa ca ma gandesc sa facem si un schimb la primavara, rizomi sau butasi inradacinati. Eu am pus deja butasii la inradacinat. Anul trecut am facut si un fel de alpinariu mic cu plante aromatice in curtea firmei la care lucrez. Sper sa gasesc vreo fotografie (calculatorul meu vechi s-a prajit in iarna si inca mai am harddiscul la doctori sa recuperez date).

einsteinitza

Bunicutz, tu si vinzi rasadurile alea? As fi tentata de ceva butasi inradacinati de menta si de salvie..
Mai nou imi place enorm de mult si mie menta, am vreo cinci soiuri, una e cu miros de capsuni. Adica miroase vag a capsuni, dar preponderent a menta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

 :o Ce rasaduri frumoase!!!
Cu placere, Bunicutz, desi cred ca tu ai din toate soiurile mele  :D
Oricum, daca nu te vor interesa exemplarele mele, ma vor interesa pe mine unele din ale tale  ;D...  contra cost, evident  ;)
Chiar intentionam sa te rog  sa ne vedem (esti din Bucuresti, nu  :)), fiindca vreau sa cumpar de la tine si niste rasaduri din ardeii cei mai iuti. Ma intereseaza si soiurile de salvie variegata ... si menta, altceva decat am eu, si alte aromatice pe care eu nu le am. :)

bunicutz32

Undeva in cursul lunii aprilie
---- dupa ce temperaturile vor fi preponderent pozitive (ca sa nu fie probleme cu transportul prin posta)
---- dupa ce butasii mei vor fi inradacinati cum trebuie si
---- dupa ce voi reusi sa fac fotografii elocvente fiecarei varietati
voi deschide un topic in Piata schimburilor special destinat pentru menta si salvie.
Eu am sa trimit doritoarelor sau doritorilor butasi inradacinati, fara nici un cost pentru primitor si voi putea primi orice varietate de menta si/sau salvie, indiferent cat de comuna ar fi, si nu neaparat in acelasi numar. Pentru ca sunt interesat sa-mi fac o colectie mai mare din aceste doua plante iar varietatile locale sau mai deosebite sunt intotdeauna o sursa importanta de caracteristici care sa le faca distincte, chiar daca la prima vedere sunt identice. Diferentele subtile inseamna varietate si pe mine asta ma incanta in mod deosebit.

bunicutz32

Quote from: einsteinitza on March 18, 2012, 06:57:56 AM
Bunicutz, tu si vinzi rasadurile alea?
Anul trecut am facut vreo 300 de plante la ghiveci si le-am dat cadou celor care au cumparat rasaduri. Majoritatea sunt clienti fideli asa ca le-am facut o bucurie. Anul acesta voi incerca sa fac ceva mai multe plante si poate sa le vand printr-o florarie sau altfel. Poate voi pune la vanzare si pe magazinul online.

claude

Uitasem ca eu am inca o varietate de menta, Mentha citrata, e tare interesanta, are si aroma de lamaie
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Am facut,ce-am facut si nu mai am menta. Trebuie sa-mi plantez musai.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Da' cum ai reusit? Ca eu cred ca si de vreau nu pot sa scap de ea, smulg la ea la greu, ca se-ntinde in draci  si daca ramane 1 cm de radacina in pamant iese iar  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

A, am si eu citrata, sper. Am luat-o anul trecut din Hornbach.
Gata, nu mai scrieti aici,ca v-a facut Felix board si puteti scrie la fiecare pe varietati. Deschideti topic cu menta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

dan

buna ziua,
doresc sa infiintez, pe aproximativ 2000mp, o cultura de plante aromatice(busuioc, tarhon,menta,cimbru, rozmarin, etc.) la ghiveci.
ma poate ajuta cineva cu sfaturi in privinta aceasta ( unde gasesc ghivece, rasaduri, pamint, etc. la un pret convenabil)?
multumesc.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bunicutz32

Quote from: dan on April 20, 2012, 11:12:25 AM
buna ziua,
doresc sa infiintez, pe aproximativ 2000mp, o cultura de plante aromatice(busuioc, tarhon,menta,cimbru, rozmarin, etc.) la ghiveci.
ma poate ajuta cineva cu sfaturi in privinta aceasta ( unde gasesc ghivece, rasaduri, pamint, etc. la un pret convenabil)?
multumesc.
2000 metri patrati este foarte mult pentru aromatice la ghivece. Adica de ce la ghivece ? Cheltuielile sunt foarte mari pentru producerea de lastari proaspeti pentru vanzare ca si condiment, de la plante tinute in ghivece. Sau poate nu inteleg eu bine. Poate este vorba de producerea de plante aromatice la ghiveci pe o suprafata de 2000 mp. Oricum trebuie ceva lamuriri.

dan

Quote from: bunicutz32 on May 07, 2012, 07:17:04 PM
Quote from: dan on April 20, 2012, 11:12:25 AM
buna ziua,
doresc sa infiintez, pe aproximativ 2000mp, o cultura de plante aromatice(busuioc, tarhon,menta,cimbru, rozmarin, etc.) la ghiveci.
ma poate ajuta cineva cu sfaturi in privinta aceasta ( unde gasesc ghivece, rasaduri, pamint, etc. la un pret convenabil)?
multumesc.
2000 metri patrati este foarte mult pentru aromatice la ghivece. Adica de ce la ghivece ? Cheltuielile sunt foarte mari pentru producerea de lastari proaspeti pentru vanzare ca si condiment, de la plante tinute in ghivece. Sau poate nu inteleg eu bine. Poate este vorba de producerea de plante aromatice la ghiveci pe o suprafata de 2000 mp. Oricum trebuie ceva lamuriri.



multumesc bunicutz,
intentionez sa cultiv plante aromatice la ghiveci pe cei 2000 mp din care pe vreo 5-600 mp sa construiesc un solar.
mai concret, in solar voi cultiva la ghiveci iar in afara lui nu i obligatoriu la ghiveci, voi vedea.
multumesc inca o data.

anasstasia


dan

Quote from: anasstasia on May 11, 2012, 10:36:08 AM
Nu ai scris nimic  ???

acum am reusit sa scriu.
sint novice pe aici.
oricum merci pentru vigilenta.

Ionela

Am reusit sa seman intr-o jardiniera trei dintre iubitele mele aromatice: busuioc, sovarv si rozmarin. Plantutele sunt inca mici, mi-e mila sa rup ceva din ele.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8