Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Soluţii s-ar găsi dacă se vrea.
Dacă guvernanţii şi-ar decima haita de căţei lacomi şi ar promova dreptatea şi competenţa, ar decreta legi corecte pe care să le şi respecte, poate s-a mai realiza câte ceva.

irina

legat de fonduri nerambursabile
nu vreau sa supar pe nimeni dar la aprobarea proiectelor sunt tot ai nostrii
cunosc cazuri reale...sunt tinuti cu proiectele o gramada ptr ca trebuie sa iasa ...cine trebuie
la fel si al decontari
ca sa nu mai spun de ultima moda...te ajut cu proiectul imi dai 20 % din el...

gentiana

da ce ziceti de autobuzele portocalii care au plimbat 3-4 luni oameni care sa imparta diverse?
si au trebuit cazati?
acu se platesc indoit,intreit toate galetile,plasele cu alimente,pixurile,caschetele si canadienele date cu larghete
acu se platesc asfaltarile marilor bulevarde bucurestene
sunt unele care in ultimi ani au avut parte de o asfaltare in martie,una in iulie si una in octombrie
sa va povestesc ca acu pe la cotroceni se face iar borduriada?
se pun al 3 rand de borduri suprapuse
acu nu mai asfalteaza,pun doar borduri
la 2 metri insa sunt gropi in asfaltul pus de 3 ori intr-un an de cazi cu roata unei "tatra" de aia mare de armata si ramai acolo
la ce gropi sunt in unele zone ,nici masinile de teren nu reusesc sa treaca
si vb de ale aadevarate ,nu de SUV de fite

gentiana

eu lucrezi cu unii care cica au desfiintat din birocratie,adica dintr-un birou au facut 2 ca sa nu dea oamenii afara
la unii ,ori ce duci merge rapid si fara mari probleme
daca mai gresesti iti spun ce sa corectezi si cum sa scrii si se rezolva
sa nu credeti ca primesc oamenii spaga,nu
sunt foarte corecti si mai ales sunt profesionisti
culmea e ca sunt si extrem de amabili si politicosi
oameni care au mancat meserie pe paine
in schimb cel de al doilea birou
aparut ca sa nu plece in somaj,de la sefa lor  sunt numai lichele si spagari
ce le duci la aprobare mereu (intocmit dupa aceleasi reguli ca si colegii) dureaza peste 1,5 luni sa-ti raspunda
iti cer inca 1mil de acte care oricum sunt le ei
sau care sunt inutile
pt ca nu ar fi aprobate daca nu ai avea deja la ei acte
te intorc si te amana de 10 ori
ii suni sa-i intrebi si iti bat campii ca n-ai dosar de fapt
te duci la ei si le demonstrezi ca ai tot ce scrie si ca de fapt dosarul era aprobat pt ca ti-au trimis instiintarea de plata si te mint de la obraz ca mai trebuia luna de pe cer
deci aceeasi institutie,aceeasi legi,aceeasi cereri
dar la unii se poate la altii nu

si totusi au aceeasi salarii si unii si altii
putorile insa ii musca pe proprii lor colegi de popou ca vezi doamne ei muncesc mai mult si mai din greu
cand ii cauti sunt vesnic plecati
dintr-un birou de 8-9 oamenisi i-am vazut pe rotatie ca sunt,nu gasesti mai mult de 1 in birou
in rest.........creanga(sa nu mai zicem ca daca aud de un chef undeva .......)


vernil

e clar, unii ne vor prosti, nu vrem sa ne imbolnavim de noile gripe, nu vrem sa traim ca cersetorii, nu vrem sa intelegem ca sunt 'chestii" de "chestii" ca sa ajungi sa vorbesti in Parlamentul european si sa fii una din fiice ... nimic nu vrem sa intelegem. Luna lui cuptor se va decala anul asta, va fi in iunie ... ca tot apare cruce imensa pe cer ...

irina

luna lui cuptor va tine mai multe luni...vom fi in focuri din iunie in colo

einsteinitza

Adica, calduri?
Uff, si noi avem examene, voi fi stresata >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

diana

Quote from: einsteinitza on May 07, 2010, 03:25:05 PM
Adica, calduri?
Uff, si noi avem examene, voi fi stresata >:(
ES, sa dea Domnul sa fii stresata! Dupa cum merg treburile, parca vad un bac amanat >:(

Ionela

Va fi cumplit!

Nu imi trebuie nici pixuri, nici calendare, nici canadiene... De la nici un partid. Nu sunt de acord cu sponsorizarea partidelor de catre contribuabilul roman. Pentru ce sa platim noi maimutareala lor? Daca vor partid, sa isi faca rost de fonduri, sa se autofinanteze.
Apoi ajung la putere si ne rad in nas, ne mai si persecuta daca le cerem cumva explicatii despre ce au facut pentru tara!  
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Asta mi-ar lipsi, si mie si copiilor astora, si profesorilor. Anul asta parca tot cvu hei rupul am mers. Abia asteptam sa treaca si sa ma odihnesc putin, ca imi cade capul.  >:(
Parca sunt proasta, am niste emotii la examene din astea de imi tremura picioarele. Nu mi-e asa nici cand ii stiu pe munte catarati pe franghie, sunt linistita. Dar cand pleaca la examen, parca imi pierd capul.Ma invart ca o curca beata si n-am spor, pana nu aflu ceva.

Ce explicatii, parca le da cineva. Au ajuns sa pape pana la fundul sacului, sa cheltuie pana si praful banilor, acum nu stiu cum sa impoziteze mai abitir si sa taie din venituri, drepturile oamenilor ca sa faca ei ceafa mai groasa.Prosti suntem ca le permitem. S-a umplut tara de excroci, prin parlament, pe la toate primariile, oameni pusi pe capatuiala, care mai de care mai priceput in a se lauda cu ce face el iar pe la spate a umple srsanaua lui si a tuturor rudelor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Viitorul arata sumbru.  :( Profesorii au amenintat cu greva si inghetarea anului scolar. Daca societatea civila i-ar sprijini si toti parintii ar fi alaturi de ei, in 3 zile guvernul ar fi nevoit sa solutioneze problemele invatamantului! Guvernantii si media instiga practic elevii si parintii contra profesorilor, ceea ce prelungeste si mai mult perioada de proteste. De ce nu vad oamenii acest lucru simplu? Cu totii in strada langa protestatari si guvernantii nu se mai plimba in America Latina cand greva este in plina desfasurare! Cam asa a facut precedentul premier in timpul grevei de acum cativa ani!

Pe de alta parte smecherii de la FMI au declarat ca nu ei sustin aceste masuri anti-criza - mai exact anti-viata! Eu crec ca aceste masuri vor adanci criza si ne vor saraci mai mult!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Myrela

Guvernantii n-au de unde sa dea, ca s-a terminat..........acuma incep sa ne ia.
Mediu de afaceri l-o sleit criza, multe firme s-au inchis ca nu au mai putut supravietui, altele se vor inchide cat de curand , cand guvernantii vor salta cota unica si tva-ul,
e randul bugetarilor, apoi iar mediul privat, si tot asa..............

singura solutie dar insuficienta este sa renunte guvernantii la salarii ,
sau cei din top 200 cei mai bpgati sa intre in istorie aducand banii din conturi albe si sa-i investeasca in locuri de munca, dar si ei sant romani, de ce sa ajute pe x, y, z, natia intreaga, cand guvernul nu face nimic........poi facuta-i facuta,guvernele [ toate] o facut legi sa poata fi ei bogati, cei din top.......
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

gentiana

de ce crezi ca privatii n-au facut sacrificii
unii din oamenii care ii stiu au lucrat 4 zile pe saptamana anul trecut si si-au micsorat salariile cu 25% a nul trecut si nu si-au mai crescut salariile
da la stat in continuare s-a dat
da nu ala e baiul...........baiul e ca  poc si-a adus toate neamurile de la cluj si soferul si l-a mutat cu neam cu tot
ganditi-va ca un stat de vreo 15 persoane cu familii cu tot au trebuit brusc cazate si li se mai plateste si diurna
si cati parlamentari sunt cazati la hotel
adica se taie de la pensiunari,dar nu verifica cate pensii de handicapati innezistenti se platesc
orbi cu carnete de conducere?
oameni care li s-a marit gradul de invaliditate si au si insotitor platit,facilitati la impozite si la utilitati(aratati-mi mie o companie particulara care accepta sa aiba pierderi,necompensate prin ceva de catre guvern) si tot asa........
acu dau vina pe guvernele precedente,desi cand au venit la guvernare au spus ca au gasit o sum a(e drept ca au spus ca e mai mica decat se asteptau)
daca era asa de rau la guvernare de ce n-au acceptat guvernul KLAUS JOHANIS?
de ce s-au cramponat de putere,de ce n-au facut alegeri anticipate
in toata istoria romaniei( de la 1859 incoace nici un guvern care a simtit ca visteria e goala n-a stat la guvernare
nu-mi spuneti ca stau de dragul nostru sau ca nu stiau ca nu mai sunt bani
imprumuturile facute de ce au fost facute in conditiile alea proaste?
cam greu de crezut

Trofin Petrina

Quote from: Ionela on May 07, 2010, 12:50:58 PM
Iar eu, Pene, iti dedic din George Cosbuc:

"N-avem puteri si chip de-acum
Sa mai traim cersind mereu,
Ca prea ne schingiuiesc cum vreu
     Stapani luati din drum!
Sa nu dea Dumnezeu cel sfant
Sa vrem noi sange, nu pamant!
Cand nu vom mai putea rabda,
Cand foamea ne va rascula,
Hristosi sa fiti, nu veti scapa
     Nici in mormant!
"

Hristos e bland si este bun
Si doar omul e nebun
Sa creada ca poate conduce
Si sa ne puna pe cruce !!!
Asadar fiti cu toti Hristosi
Frumosi si buni si Luminosi!!
A venit timpul iubirii,
Ceasul mult asteptat al dezrobirii.
Cu totii trebuie sa va treziti
Menirea sa v-o Impliniti !

Asa sa va ajute Dumnezeu !!!!
http://ninutz.sunphoto.ro/

https://www.facebook.com/petrina.trofin


"Nu uita ca descinzi din Dumnezeu, dar ca depinzi numai de tine."
                  Vladimir Ghika

GetaV


Ionela

Dap. "Capul plecat sabia nu-l taie/ Dar cu umilinta lantu-l inconvoaie"

A venit timpul sa rupem lanturile.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Am o mare nedumerire ,sper sa nu ofensez, dar trebuie sa ma exprim ;D

Exista forumisti care se inscriu povestindu-ne de florile lor, de gradina sau de apartament, cat de indragostiti sunt de plante, ce cresc pe balcon sau in gradinuta. Totusi, nu ne-au spus nimic de ele ulterior inscrierii, n-am auzit nici o intamplare, vreun mod de crestere, vreo poza , care ar fi chiar un vis ;D
Vin aici sa vanda si sa cumpere, ca un fel de magazin. E ciudat ;D nu spun ca nu e voie, dar daca tot ai cumparat o floare mai deosebita, sau ai spus -Buna, ma numesc cutare, iubesc florile si am o gramada, ;D - deci ai o colectie de ceva plante frumoase, de ce sa nu ai gentiletea  sa o pui pe forum, mai invata omul ,mai afla, mai vede, macar ca gest de gentilete fata de cei de pe aici, locul unde e piata.
Parca era un forum DESPRE plante, nu un supermarket.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Acum ca spui, incep si eu sa ma nedumeresc ???
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Maine merg in Herastrau, am inteles ca e expozitie cu vanzare. M-au sunat niste prieteni sa ma intrebe ce-mi lipseste din gradina cu flori ... le-am zis simplu : soare  :D
Asa ca maine semnez condica in Herastrau  :D

Ionela

Sunt sigura ca iarasi ne vei arata imagini minunate ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Fetele din Timisoara au fost dezamagite de expozitia de acolo ... Sa vedem daca Bucurestiul e mai bun ... m-as mira ... de cativa ani expozitia nu se remarca cu ceva special. Sper ca mai gasesc bulbi de crini  :D cat mai am salariu intreg ... ma ia cu frig cand ma gandesc la vara

GetaV

Vernil sper ca nu uiti de expo .de saptamana viitoare ;DPastreaza banii ;)

myosotis


Valentina


Mihai