Smochinul

Started by penelopa, May 25, 2007, 01:08:38 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Anul acesta,  fiindca iarna trecuta nu a fost prea grea,  smochinul meu a facut deja primul rand de fructe:

[attachment deleted by admin]

penelopa

L-am gasit aici cand m-am mutat. Era o tufa mare. Nu stiam prea multe despre smochin dar m-am bucurat ca am si eu ceva deosebit in curte. Doar  atat stiam: ca trebuie protejat peste iarna.
In prima iarna,  am strans tufa cu sfoara si am acoperit-o cu floie. A inghetat dar primavara au iesit noi lastari.
In a 2-a iarna, i-am zis sotului sa-l acopere cu coceni.  Din nou a inghetat fiindca, dom` agronom cu experienta economica, af acut in jurul smochinului,  un fel de gard cu cate un cocean pe rand.
In al 3-lea an,  a luat problema in mana,  Pene-Agrofitosatanista.
L-am acoperit cu snopi de coceni.
Si iata smochinul: n-a mai inghetat  si fructe deja a dat.

PS: daca va intereseaza,  va mai povestesc.

Loredana06

Povesteste-mi de ce smochinul meu are 6 ani, e mic ca naiba si n-a facut un fruct in viata lui... ???

sicamin

Peneeee bravo ca ai avut grija de smochin. Ai sa vedem la care se coc primele smochine. Am si eu 3  si am frcte pe toti. Problema e ca daca mai scap cainele in gradina nu mai raman. Nu stiu ce  gaseste el la smochinele verzi,barem sa astepte sa se coaca. ;D

penelopa

Sica draga,  dar ce caine ai de se urca in smochin dupa fructe.
Smochinul meu a facut fructe numai in varful crengutelor.
Asta toamna,  am mancat pentru prima oara smochine coapte. Sunt un deliciu!
Au fost 4 fructe. Am vrut sa-i dau si sotului  o smochina dar m-a refuzat. A zis ca mai bine le mananc eu si-mi spune a 2-a zi daca vrea si el.
Eu mai existam a 2-a zi dar nu si  smochinele.

gabriela jalba

Pene,inmulteste-l!!. Pune acum citiva butasi in pamint cu sticla in cap. Le pace caldura,totusi sa nu-i coaca sorele!!! Mai merge prin marcotaj aerian si prin coarde in pamint (tot marcotaj) in septembrie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Daca n-are "coarde" mai Lore,  tot degeaba.
Al meu e plin de coarde  ;) ;)

Gabi draga,  pot sa-ti dau o "coarda" cu radacina cu tot.

penelopa

Deci,  cum spuneam, smochinul meu e lasat sa se dezvolte sub foma de tufa fiindca  am citit ca rezista mai bine peste iarna. Daca e iarna grea,  ingheata  lastarii  iar primavara ies altii noi.
Asta iarna,  fiind mai usoara,  n-au inghetat toti lastarii si acum tufa mea arata destul de mare si bogat iar smochinele .... le-am papat deja.
Am constata ca daca nu culegi smochinele la timp,  se strica si dau navala pe ele... furnicile.

Acuma,  nu stiu ce sa fac cu  cotoharla de Cara care  nu mai vrea sa se dea jos din smochinul meu. Mai ales,  cand ma gandesc ca,  in copilarie, s-a rupt  ditamai creanga de nuc cu ea  :D

floare mica

Zilele astea mi-am cumparat o smochina proaspata din magazin (1.35 bucata)ca am fost curioasa sa vad ce gust are....nici un gust,nici un parfum, :o ale voastre din productia proprie cum sunt? ::)

penelopa

Floare draga, depinde de..... gust.  :D
Mie imi plac  mult  cand nu sunt foarte coapte. Sora mea  s-a strambat rau cand a incercat sa manance o smochina. Eu m-am bucurat ca nu-i plac smochinele proaspete............ asa,  nu mai "stric orzul pe gaste".

sicamin

Smochinele mele sant foarte dulci cand sant coapte.Abia acum se coc (recolta a doua) si nu prea am amatori decat pe fiul meu si din cand in cand cainele. Nu stiu de ce-i plac atat de mult. Cum ii dau drumul putin ,trece peste toate florile ,inclusiv peste trandafiri, si direct la smochine.  ;D Astept sa se mai coaca si sa fac dulceata.

Myrela

am asteptat 4 ani sa fructifice smochinul meu,a facut doar 2 smochine,in conditi de apartament.de la o plantuta abia rasarita din pamant cum era atunci,acum are 1metru,momentan nici o frunza si-l tin pe casa-scarii neincalzita.mi-e frica sa-l tin p balcon iarna sa nu-i provoc soc termic daca scade temperatura si trebuie sa-l duc pe scari in plina iarna.cer sfaturi de la cine are smochin in apartament si balcon neinchis
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

sicamin

Myrela poti sa lasi pe balcon ghiveciul in care ai smochinul dar incearca sa-l protejeji. Adunai ramurile si le legi cu o sfoara ,apoi tragi peste el un sac de iuta, sau ceva textile (nu folie). Si in jurul ghiveciului trebuie sa protejezi,fiind mai putin pamant sa nu inghete radacinile.

Myrela

multumesc sicamin,nu ar fi prea tarziu acum sa pun smochinul iar pe balcon?asa imbracat de iarna cum zici tu pana la cate grade cu minus rezista?in gradina e altceva, mai pui pe el resturi vegetale in caz de nevoie,dar la bloc ce sa pun?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

gabriela jalba

Ce am gasit pe google de la 121.ro:
"Daca planta este mica, iarna trebuie protejata, mai ales daca este in teren deschis. In primul rand, se acopera baza (se musuroieste ca si trandafirii). In jurul plantei se pot infige tulpini de porumb (coceni), ramuri cu frunze uscate sau se inveleste cu cartoane. Daca iarna nu e foarte geroasa si planta este mare, nu necesita protectie. De obicei, smochinul se planteaza intr-un spatiu relativ protejat (langa ziduri, garduri, impreuna cu alte plante). Chiar daca se mai intampla sa inghete, in primavara urmatoare va forma lastari tineri din mugurii de la baza plantei. "
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

carmenn

credeti ca exista vreo sansa sa inmultesc smochinul din seminte? sau va trebui altoit ulterior?
cine stie cand gasesc eu o tufa de smochin s-o cumpar de-a gata?!!
Am mancat si eu smochine coapte , nu uscate, si sunt bune de tot...m-as putea obisnui cu un smochin in curte, productiv, bineinteles ;D

sicamin

Carmenn ,nu cred ca vei reusi sa obtii smochini din seminte. Mai repede obtii din butasi .Eu am smochini in gradina ,care au deja 4 ani, pot sa-ti dau lastari dar cred ca e prea tarziu acum. Adu-mi aminte mai spre primavara.

carmenn

multumesc Sicamin...o sa-ti aduc aminte atunci in primavara.  ;)

AngelEyes

Am cumparat si eu un pui de smochin din metro.Are cam 40 cm ... si doar 3 frunze in varf.Insa radacinile le avea f dezvoltate.Ce conditii prefera ? Eu l-am plantat intr-un loc insorit si adapostit...in spatele casei.La iarna insa nu stiu ce voi face cu el...pentru ca e asa mic   :(  ???

blueheart_d

am primit si eu azi un pui de smochin de la o vecina. ea zice ca are nevie de soare si lumina pt a i se coace fructele. la ea unul mai prichindel care era "acoperit" de umbra altor copaci facea fructe, dar nu se coceau. acuma eu sper sa fie cu noroc.

penelopa

DarKarma, l-ai plantat in locatia ideala!.
Fiind asa mic il vei putea  proteja foarte bine la iarna.
Il vei musuroia,  ii vei pune ceva panuse sau paie peste musuroi iar  lastarii ii vei lega (strange) usor si vei pune in jurul  tufei snopisori de coceni, unul langa altul, astfel incat va forma o mica "sura". Vei lega si  sura  putin sa nu-ti imprastie  vantul iernii cocenii.
Primavara, cand se mai incalzeste afara, descoperi smochinul.

AngelEyes

Multumesc pt raspuns!Cand se va face un pic mai mare ii voi face si o poza.Sper sa treaca cu bine peste iarna!  :)

Iata si o poza cu micul meu smochin  ::)



[attachment deleted by admin]

sicamin

Pene ce mai face smochinul tau? a facut fructe anul asta? Ai mei au fructele mari deja (prima recolta)si incep sa se vada si cele din a doua tura.

myosotis

Hop si eu ca musca.....  in discutie ....   Smochinul meu de-abia da frunze. Nici urma de fructe. Or fi unii care fac fructe numai o data pe an?

sicamin

Mio poate nu are soare  si de aceia nu a infrunzit inca. Nici ai mei cand au fost mai mici nu au rodit de 2 ori. Abia anul trecut fiind al 4-lea an au facut fructe de 2 ori. Prima recolta cam slaba dar fructele foarte mari. Cand incepe a doua fructificare  face fructe pana in octombrie (cand da bruma) ;D
O poza de anul trecut
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P9300491.jpg