Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Stef, mi-ar trebui un emoticon care lesina, cade pe spate ca pocnit in moalele caoului. Esti doxa la orhidee! Toata admiratia.

ozimandias

Inca o dovada ca daca-ti doresti ceva cu adevarat, pana la urma vei avea: . E aceeasi orhidee.


Chandra

Corina draga, superbe orhidee...sa te bucuri de ele..insa..care-i secretul??? poate reusim sa primim si noi macar 1, nu mai spun 3 :P
Ozi, imi pare rau ca nu ai gasit nimic pe placul tau, insa sincer nici eu nu am cumparat Cattleya din acelasi motiv. Nu vreau sa devin si "ucigasa" de orhi....raman doar la strepto :(

stefana

Secretul?
Picatura chinezeasca  ;D ;D "...Au niste orhidee mini,superbe la Praktiker. S-a discutat pe forum ce multe sunt. Si eu n-am timp sa ajung pana acolo  :'( :'(  ... da' nu mai am nici loc unde sa le pun, desi as inghesui unele pentru frumusetile alea  ::) ::)..." s.a.m.d. Chestii suspinate zilnic  ;)

einsteinitza

Chandra, secretul e ca, neavand carnet, ma duce sotul cu masina ,adica de cand mi-au luat carnetul, si are program sa stea ofer de doua ori pe saptamana. Mergem acum impreuna la cumparaturi ,eveniment istoric si care cred ca nu se va mai repeta curand dupa ce iau carnetul ;D Acum insa, stam impreuna pe la rafturile de flori si, cum se plictisise de cand stateam eu sa aleg pe care sa o iau,le-a pus pe toate trei in cos si a zis hai sa mergem odata, ca se termina ziua si tu tot aici :D :D :D
Ozi, de unde?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ozimandias

Pe aceasta am luat-o din Romstal Garden Vitan.
Aveau multe orhidee frumoase, Phalenopsis si Cymbidium. Aveau si multe orhidee la reducere si cand spun reducere, asta inteleg... Adica aranjamentele acelea cu cate trei orhidee albe intr-un vas rotunt, inca inflorite (nu atat de frumoase cum au fost la inceput), 60 lei. Si multe altele.
Si pe aceasta am luat-o tot redusa. 16.9 lei.
Am fost si in Praktiker Vitan. Niste amaraciuni, saracutele de ele, la pretul initial. Puse in raft... Ma uimesc. Acum cand se gasesc atatea, ei chiar nu-si pot da seama ca au sansa sa le vanda daca le reduc preturile? Ma rog, fiecare cu politica lor.
Am ramas placut impresionata de Romstal Vitan, unde acum doi ani, orhidee la reducere insemna 40-50 lei...

Uitati Dendrobiumul Phalenopsis luat ieri: . Acum i-am schimbat substratul si mi s-a parut OK la putinele radacini pe care le mai are.
Si tot acum mi-am luat inima-n dinti si am separat puiutii de la un Dendrobium Nobile. . In spate, stanga e planta mama. Ceilalti toti sunt pui aerieni. Cel mare era chiar intr-un varf de pseudo-bulb. Cu el am emotii, ca are cateva radacini minuscule. Dar nu stiu cat ar mai fi putut sta agatat acolo... Ceilalti au fost mai aproape de sol si au facut radacini chiar marisoare. Daca i-oi vedea vre-odata infloriti.... ma declar meseriasa  ;D

einsteinitza

Sunt splendide.Eu insa m-am axat pe Phale, le merge bine si cand plec mai mult si le place de minune vara in gradina.Singura diferita e un zigo mare, pe care o tin pentru miros, mor dupa mirosul ei ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ozimandias

Si la mine Es, Phalenopsis predomina. Cred ca acum am mai bine de 20 (chiar o sa le numar). Si ale mele, toate au tije noi, acum. Dar toate. Mai putin una careia ii cresc ciuperci!  :D Cred ca o sa trebuiasca sa ma inscriu pe forumul de ciuperci. Si mi se pare cu atat mai curios, cu cat are acelas substrat ca si celelalte si e tinuta in aceleasi conditi  ::). A doua zi dupa ce o ud, cred ca as putea sa fac o ciulama  :D. O sa-i schimb iar substratul. Dar acum am ramas fara.

Ella

Stefana, felicitari!
Es, superbe noutatile, sa-ti traiasca!
Ozi esti o curajoasa, cred ca o sa-ti urmez exemplul, am si eu puiuti pe 2 orhidee si mi-a fost mila sa-i rup, sa se descurce singuri.

einsteinitza

Ozi, cand ne vedem sa-ti dau bratarile iti dau si o plasa de substrat.Am un sac.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Chandra

Pai in cazul asta eu zic sa le dai "oamenilor" care ti-au luat permisul de-o bere, ca merita nu? Eu cred ca pot sa si dorm in fata raftului cu plante ca tot nu va alege al meu sot  pentru mine >:(

ozimandias

Multumesc Es. Multumesc!

gabi_gabriella

Vaiii, Es ..ce frumoase sunt !!! mai ales cea c u galben !! Sa te bucuri de ele !!!!

ioana_ralu

Buna.Au la Brico orhidee la 30 ron si am vazut si ca minunatia Ellei.
Cornina,pe mine m-a dat gata cea din poza 2

einsteinitza

iana, aiama inebuneste si pe mine,daca am sanse de keiki iti dau cu drag. Am un keiki mic la alta nu mai stiu culoarea, daca face acum flori o postez si daca iti face cu ochiul e al tau ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

bia8


asta e ultima mea achizitie...

aceasta e de anul trecut si a reinflorit acum..

ioana_ralu

Quote from: einsteinitza on October 29, 2008, 05:58:23 AM
iana, aiama inebuneste si pe mine,daca am sanse de keiki iti dau cu drag. Am un keiki mic la alta nu mai stiu culoarea, daca face acum flori o postez si daca iti face cu ochiul e al tau ;)
Ma ma intrebi?Nici nu conteaza culoarea il vreau oricum.momentan nu am decat doua orhidee ,una galbena s una alba,dar sper sa-mi maresc colectia .Acum am si scorta de pin .Am o intrebare:trebuie sa mai "prelucrez" cumva scoarta de pin luata direct de la sursa?

einsteinitza

Da, trebuie sa o mai maruntesti.Lasa ca, atunci cand mai creste si il desfac de pe tija, am sa ti-l dau in ghivec, pun eu scoarta si toate cele, ca nu vreau sa sufere si la mutari pana ti-l dau.Asa il desfac si-l plantez si iti spun.Dar mai incolo,e mic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ioana_ralu

Nici o problema,mai pot astepta.Multumesc mult de tot :-*

ozimandias

Bia, orhideele tale sunt superbe. Felicitari pentru reinflorire  :D. Florile sunt superbe cand le cumparam, dar parca atunci cand infloresc la noi sunt.... mai superbe  :D (scuzati-mi termenul de comparatie  ;D)

Eu zilnic, de trei ori pe zi, controlez Cattleye-le... mi se pare ( ::)) ca in mijlocul frunzelor ar fi ceva... o fi tot frunza... o fi altceva... Dar sunt vesnic cu ochii in ele. Doamne, trebuie sa-mi infloreasca. Prea mult imi doresc chestia asta  ::)

bia8

multumesc ozi, si eu sunt de parere ca sentimentul e mult mai profund cand vezi ca infloreste la tine.
si abia astept sa vad cattleya inflorita,


uite si eu o astept pe aceasta insa nu stiu daca vor rezista pastaiele...

daveco

tara,tara,tara,mi-am luat dendrobium gemengd(asa scrie pe oferta)cuuuuuuuu.......12 leiiiii.pam,pam

Nicol Caloian

In 15 octombrie am pus o poza ci puiul de phale carea crescut in varful fostei tije florale. As avea cateva intrebari:
- Cat de mare trebuie sa creasca pentru a putea fi detasat si plantat separat?
- Pe tija respectiva la unul din nodurile de sub pui se pare ca va creste ceva  ???. Poate fi o noua tija florala?
- Daca planta a avut o tija este posibil sa-i mai dea alta (tija veche, cum cred ca s-a inteles, n-am taiat-o)?

ozimandias

Se poate sa-i creasca ramuri si la tija veche, cu sau fara pui, se poate sa ai si tija noua, si ramnificatii pe tija veche.
Cat de mare sa fie puiul... Cam cat crezi tu ca te descurci cu el. Eu zic sa-l lasi sa faca ceva radacini. Va fi mai usor (asta din citite o spun, nu din practica).

Si daca tot vorbim de pui de phalenopsis, va ziceam si eu ca atunci cand am transplantat o orhidee am vazut undeva in pamant un pui. Nu-mi mai aduc aminte daca am mai transplantat-o sau nu. Totusi cred ca nu (ar trebui sa ma uit mai cu atentie la substrat sa vad...). M-am tot uitat de atunci sa-l vad (pe pui) razbind afara. Nici o miscare. Astazi am scormonit dupa el. L-am gasit: . Mi se pare ca nu a crescut nici un pic. M-am bucurat ca inca e. A fost acoperit cu scoarta si m-am gandit ca a mucegait. Dar nu.
Acum in substratul din acel ghiveci e o gaura, ca sa aiba si ala micu lumina  ::). Sunt curioasa cum va evolua...
(gresisem poza)

stefana

Eu zic sa lasati puii langa planta, indiferent unde ar fi aparut. Pot face si flori, asa nedetasati.
E ca si cum ati lua un bebe de langa mama lui sa-l cresteti ca pe un tanar  :-X
Mie mi-a murit un pui scos de langa planta adulta. Si n-as zice ca nu i-am asigurat toate conditiile  :-\.