Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

popgeo

Continuare  maci, inclusiv niste buchete...



Trandafiri

Irisi


Anemona albastra (Lord Leutenant) si Incarvillea

ati

popgeo
Sunt foarte faine sa-ti traiasca .
Cum am citit ceva scris de popgeo cu clasificarea vanzatoriilor sau ceva asemanator sa stiiti ca are dreptate MAREEEE
Cred ca eu am cumparat cela mai multe seminte si bulburi si plante din acest forum  ca AMATOR 
Nu zic de profesionisti dar din care ce sa va spun  cea mai mare parte cumparate de la firme olandezi nu mi-au iesit dupa aceea vin germanii si restul dar nu pot zice nici macar de ce nu au iesit desi de obicei incerc sa le dau si inima .
Asta e
Vedeti daca nu avem antre noi adepti a calatoriilor ca ce am adus eu personal de la locuri ciudate se simt si acum mersi bine an gradina .
Asa ca nu putem zice nimic daca cumparam ceva si nu iese dar nici garantie sa nu cerem pentru ca este o prostie dupa mine .

O intrebare simpla pentru barbati ( A primit cineva garantie pentru nevasta sa ????)
DAR SA NU UITAM CA ASTE SE POATE INTREBA SI DE LA DOAMNE!!

Cam asa este vitata  ;D
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

popgeo

Quote from: ati on May 25, 2009, 08:43:57 AM

O intrebare simpla pentru barbati ( A primit cineva garantie pentru nevasta sa ????)


DAR SA NU UITAM CA ASTE SE POATE INTREBA SI DE LA DOAMNE!!

Cam asa este viata  ;D

Da, eu ... dar era falsa....;-)   ;D Mi-am dat seama insa mai tirziu cind m-am apucat sa caut garantia sa vad ce scrie in ea... ??? ??? ??? ??? . Nu avea stampila oficiala...si nici semnaturi de la parintzi ...Scria simplu " Garantie ca e a ta pina la proba contrarie"....insa  undeva in josul paginii cu litere mici....... Dupa ce preiei femeia pe numele tau iti revine intreaga responsabilitate pt ea. Nu se poate face returnare sub nici un fel de conditii, nu se accepta reclamatii si nici plingeri...  :o, ....Noroc baiete(chiar o sa ai nevoie), noi iti dorim binele dar ti l-ai facut cu mina ta, noi chiar am incercat sa te avertizam...... ;D ;D ;D ;D ;D ??? ::)


ati

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

mirelush

Popgeo, intelept baiat esti !!! ::) imi place. ;D
Cat despre maci, sunt si eu cu ochii pe oferta ta de la vara.

einsteinitza

Cred ca lucrau la banca, e acelasi sistem, lucrurile importante scrise cu litere mici in josul paginii ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Au mai inflorit..

Maci orientali ..





Delphinium



einsteinitza

A venit nebunia si la tine.Curat nebunie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

nebunia inca e pe drum... asta e inceputul... intr-o saptamina doua infloresc crinii... si apoi cam 2 luni o sa fie nebunie adevarata....;-)

Marmoset

Cum o fi mirosind atatia crini infloriti laolalta...? :o :o :o

popgeo

Asiaticii nu prea au parfum... Longiflorum-asiatic au parfum  discret.  Asta e iunie... cind insa incept crinii trompeta si orienpet, atunci e intr-adevar un parfum superb in toata gradina.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

am vazut poza  cu portocalul trifoliat. foarte frumos si viguros.  Probabil la anul iti face mai multe fructe. Crinii orienpet se inmultzesc mai greu, sint curios cum vor arata la tine anul asta, pt ca sint maturizati si stabilzati .

einsteinitza

Eu din pacate nu le am numele in gradina.Dar am etichetele de la mama ta, pastrate.Unii, nu stiu care, s-au inmultit teribil.Altii, nu.Mai dureaza ceva pana incep, nici trandafirii nu sunt inca infloriti, ici colo o floare timida.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

popgeo

Quote from: einsteinitza on May 30, 2009, 05:49:38 AM
Eu din pacate nu le am numele in gradina.Dar am etichetele de la mama ta, pastrate.Unii, nu stiu care, s-au inmultit teribil.Altii, nu.Mai dureaza ceva pana incep, nici trandafirii nu sunt inca infloriti, ici colo o floare timida.


Cei asiatici si LA (mai ales) se inmultesc rapid. Probabil cei numiti Royal Sunset sint cei mai  prolifici. 
Aviz  celor care vor sa puna in gradina blocului... daca sinteti cu grija ca se fura atunci puneti ceva care are inmultire rapida...si in princpiu vor face suficienti de multi pui incit "pierderile" sa fie acoperite  foarte usor.

10 bulbi de Royal Sunset  vor face  (atita vreme cit au conditzii bunicele)25+ bulbisori in primul an si  50-60+ de bulbi in decurs de 2-3 ani . Doar mai trebuie raritzi daca vreti sa faca puii flori mai repede si eventual in primul an rupti bobocii in asa fel incit sa nu tenteze pe careva chiar din primul an.

Asta ar trebui sa fie...

popgeo

Au mai inflorit...

Delfinium din NZ si Bujorul numit Coral Charm... o sa pun si poze cu el mai desfacut... si primul crin, numit Red Ticklers.



Delfinium...





Maci orientali .. aspecte..





Maci cu delfinium ...


Trandafiri...

Francesca

Popgeo, sunt splendide toate florile .Sa iti traiasca si infloreasca an de an tot mai frumoase.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

ia uite,alte fotografii in care frunzele trandafirilor sint stropite. :)

Codruta

Minunate flori.
Egzista si trandafiri nestropiti? ;D

mihail

Sigur ca da,uita-te pe forum,atenta(a) si o sa fii nevoita sa observi ca in numai doua cazuri trandafirii sint "stropiti".
Poate,e drept,sint fotografii in care nu se vede cu ochiul camerei digitale.

Fleurf

Nici eu nu i-am stropit inca, dar nici poze nu am facut ca abia acum au incep[ut sa infloreasca. Totusi au inceput sa apara paduchii verzi doar ca ploile din ultimele zile i-au mai spalat si am sa dau intai cu "naturale" inainte de chimice  ;D

mihail

Vezi ?....a inceput sa fie tirziu,acum incepi sa decontezi.Domnul profesor,spune ca se face intotdeauna preventiv.Doar,nu-i maninci.
Cauta ceva solutii,sa recuperezi....floarea nu este deloc uritita de medicamente.
Ar trebui sa arunci o privire pe "trandafiri ".

Fleurf

Eu de cand am trandafirii nu mi-au facut pagube paduchii asa ca-i stropesc doar cand nu pot sa-i stapanesc altfel, ori apare si altceva. Chiar daca nu-i manc tot incerc sa folosesc cat mai putine chimicale. Fiecare cu parerea lui  ;)

einsteinitza

Fleur, nu e vorba de asta. Parerea mea.E vorba ca, daca la inceput de sezon stropesti de doua trei ori preventiv, nu mai trebuie sa o faci in vara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro