Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Supa aceea arata de nu se poate...

(de legume nu spun nimic... pentru mine morcovul ar putea sa nu existe. Nu-mi place nici crud nici fiert nici copt nici in suc... Pur si simplu nu-mi place. Eu sunt singura persoana pe care am avzut-o pana acum care alege morcovul din salata beof...)

lala

m-ai omorat.... pai eu vreau sa scap de sarmale! :'( :'(

Ella

Quote from: ozimandias on December 10, 2008, 09:48:57 AM
Supa aceea arata de nu se poate...

(de legume nu spun nimic... pentru mine morcovul ar putea sa nu existe. Nu-mi place nici crud nici fiert nici copt nici in suc... Pur si simplu nu-mi place. Eu sunt singura persoana pe care am avzut-o pana acum care alege morcovul din salata beof...)

Eu ma lasam pagubasa de mancat sau nu mai puneam morcov in salata ::)...dar se cam duce culoare.
Noi mancam morcov la greu, este sanatos si nici nu ingrasa.
Azi execut o salata beof ;D, la mine se cam leaga supa cu o salata, nu ne place carnea fiarta in supa si tre sa fac ceva cu ea, de obicei ajunge o salata, indiferent de care si cu ce ;D

ozimandias

Quote from: Ella on December 10, 2008, 05:40:04 PM

Eu ma lasam pagubasa de mancat sau nu mai puneam morcov in salata ::)...dar se cam duce culoare.
Aceasta salata e una dintre preferatele mele. Nu pot renunta la ea. Si daca nu mai are morcov... care-i farmecul?... Asa de delicata par cand aleg morcovul... asa de pretioasa.... De fapt l-am cucerit (definitiv) pe sotul meu la un Revelion... unde s-a servit si salata beof... A spus atunci: fata asta e de mine... mananca putin!  ;D

Mai aveam si eu o intrebare: am vazut astazi o forma rotunda cu un mot in mijloc. La ce se foloseste? Ca mi-a placut... dar ce pot sa fac in ea. Pe eticheta ei scria "forma de cozonac" insa nu am vazut niciodata cozonac asa...

Ella

Este forma de cozonac rotund cu gaura la mijloc :D
Si-a luat Moni o forma de cozonac sau chec din care iese o padure de brazi, abia astept sa o folosim (sper sa mi-o imprumute ;D), ii si vad (brazii) ninsi cu o grazura alba ;).

ozimandias

OK, dar in afara de cozonac nu se poate face si altceva?



gabriela jalba

Ozi,poti face orice cu forma aia. si grisul cu lapte ,il faci mai consistent,il pui la racit in forma,il rastorni si-i umpli mislocul cu ce vrei(siropde zahar ars,crema usoara,sufleu din albus crud si dulceata,... Poti face budinci. Eu am facut tort intr-un an. A iesit super taiat,umplut cu "crema" usoara ( de vanilie,sau budinca )  sau frisca, si mijlocul umplut cu "racitura" de fructe. Iti poti imagina inca multe,sau mai vb!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Sau sa faci o prezentare "artistica" a mamaligii pentru sarmalele de Craciun! Dupa ce faci mamaliga, o rastorni in forma unsa cu putin unt, o tasezi ca sa iasa uniform si apoi o rastorni pe platou. In golul de la mijloc poti sa pui pentru decor (si nu numai) cateva fire de ceapa vede, sau frunze de patrunjel.

ozimandias

 :D
MULTUMESC!!!!(cica nu-i suficient doar multumesc. Si are dreptate.  ;))

einsteinitza

Si savarina iese grozav acolo, faci blatul in ea, tai un capac rotund, pui frisca si arata ca un tort, de asemenea tortul de mere.Are marele avantaj ca se coace uniform, nu ramane mijlocul nefacut, ca nu-l are :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ella

Da ce inventive sunteti, super idei :-*

turturica

adica, asa : http://tescoma-shop.ru/ishop/catalog?item=629224 ; eu am din tabla, teflonata- am facut compozitie de chec, apoi am turnat ciocolata pe el si am imprastiat alune tocate , a avut mare succes !

ozimandias

Ihi, turturica, daca pot sa ma esprim asa.  :D

Uite asa invata omul. De la tine am aflat de tava de pizza... daca o vedeam inainte sa stiu la ce foloseste.... sigur as fi zis ca e cu defect. Insa.... cine stie cunoaste  :D. Acum am si io... si am facut neste chestii in/pe ea.... :P

turturica

am vazut, chiar voiam sa te felicit, dar o fac acum ! sunt impresionata, sa stii, si eu zic ca ma ocup de ceva timp cu bucatareala, dar n-as fi indraznit sa fac "coroana" , ai multa bunavointa, si nu numai (aia mica trebuie sa mosteneasca ea pe cineva ) ;)

mai uite si aici cate ceva : http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=90599&whichpage=1

ozimandias


ozimandias

Deci:

Faceti loc, faceti loc!
Am facut chec  ;D

ozimandias

Vai, doamne... vad ca numai eu postez la topicul asta...
;D ;D ;D ;D

cara

 :D :D :D :D
hai ca esti mare!
brava, bravissima, diploma cu coronita!

ozimandias

Cara, nu stiu de ce, de la o vreme, cand spun coronita ma gandesc la un fel de mancare (am sa-ti dau reteta intr-o zi  ;)). Si de aceea, ma multumesc numa' cu diploma!
(am glumit. Am mai primit una de la tine  :D)

vernil

Mai, OZi, ti-am mai zis ca pulpitele de pui de la Slanic, alea ce ne-au salvat de la inanitie in prima zi, au fost super bune. Nu am priceput de ce se mira sotul tau cand il felicitam pentru ele  :D. Eu stiam ca nu-ti place in bucatarie , nici mie, dar trebuie ...

cara

Quote from: ozimandias on December 11, 2008, 06:54:28 PM
Cara, nu stiu de ce, de la o vreme, cand spun coronita ma gandesc la un fel de mancare (am sa-ti dau reteta intr-o zi  ;)). Si de aceea, ma multumesc numa' cu diploma!
(am glumit. Am mai primit una de la tine  :D)


poi diplomele le pui pe perete si coronitele le papi!

ozimandias

Quote from: vernil on December 11, 2008, 06:55:51 PM
Eu stiam ca nu-ti place in bucatarie , nici mie, dar trebuie ...

Draga Vernil, din contra, imi place tare mult in bucatarie.... Acolo am 15 orhidee si 20 de streptocarpusi... si crinii cu boboci...faianta cu orhidee.... Deci imi place. Imi place foarte mult... :D
Quote from: vernil on December 11, 2008, 06:55:51 PM
Nu am priceput de ce se mira sotul tau cand il felicitam pentru ele  :D
Sotul meu se mira ca vroia sa pozeze in victima. Ca nu-i fac de mancare, ca l-am omorat cu florile mele, ca numa' de ele am grija...Un nerecunoscator!  >:(

Ella

Quote from: ozimandias on December 11, 2008, 06:50:42 PM
Vai, doamne... vad ca numai eu postez la topicul asta...
;D ;D ;D ;D


Normal ca numai tu postezi, mi-ai refuzat legumele si ti-ai facut chec, acu suporta consecintele :D
Fain checul, la mai mare! ;)

ozimandias

Quote from: Ella on December 11, 2008, 07:09:40 PM
Fain checul, la mai mare! ;)
Ba nu... daca mai crestea putin iesea din tava. Lasa-l atat. Ca-i bun.
:D