Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

simonaelena

Lasa ca maine fac si io poze la preparate, si va fac sa salivati! Ca e pe aci cineva care m-a "corupt" si am intrat pe forumul interzis celor ca mine (mai plinuti) asa ca am testat ceva decoratiuni si alte prostioare , da' nu va mai spun, vedeti voi mai incolo... :D :D

Ella

Mada, nu o sa stai singura, vine Didi... online :D :-* Ai camera video? facem revelionul online :D

Ella

Lasa fusul orar, eu fac revelionul si cu romanii si cu canadienii :D

De ce stau cu ochii pe meniul vostru? am vorbit cu sora-mea..." sa nu faci piftie de curcan sau friptura de pui, astea scurma, nu se mananca de anul nou" ::), acu ce fac, tocmai le am pe foc ;D 
Eu fac meniul meu obisnuit, nu poate sa lipseasca salata de fructe, fructele cu ciocolata si tortul. La capitolul mancare, obisnuita piftie (de curcan :D), salata boeuf, care se mananca oricand, la orice ora si oricat de multa :D, sarmalutele devin o combinatie de rosii umplute, ardei umpluti si cateva sarmalute, aceeasi umplutura, doar ambalajul difera :D, friptura de pui si o sa fac si de purcelus (sa o impac pe sora-mea :D) garnitura: cartofi copti in cuptor si salata verde, mai pregatesc un platou cu preparate din peste: somon afumat umplut cu branza, rulouri de somon afumat in peste proaspat, bastonase de peste prajit si niste shrimp pane. Salata de sfecla rosie cu hrean, pateu de casa, salata de piept de pui cu maioneza si cam atat, cred.

gabriela jalba

Mada si noi nu sintem departe de tine: la ora 19 mergem la biserica ca e slujba de multumire pt anul ce trece si de rugaciune pt anul ce vine.Dupa asta acasa,iar la miez de noapte iesim in "piata" orasului sa ne intilnim sub focul de artificii cu localnicii si sa meb cite o gura de sampanie. Ne intoarcem acasa si....TV ce-o mai fi..Ne vedem pe forum!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Mada, Stam si noi cu tine! Poate ca Virgil o sa-ti spuna si vre-un banc sa te amuze in noaptea asta. Nici eu n-am webcam ca tare mi-ar fi placut sa ne si vedem, dar poate o sa ne luam anul viitor.

myky

daca am loc de gabi, care m-a disperat cu PC-ul in ultimul timp, sunt si eu pe aici.
am terminat 'tortura', mai fac o salata de fructe si gata.
daca nu apar saptamana viitoare, sa stiti ca am facut diabet.

ozimandias

Bai, io am camera, dar nu o sa fiu la noapte acasa...  :(
Dar daca tot tanjim atat... de ce oare nu ne-a picat fisa sa ne vedem la Es de revelion?


Nicol Caloian

Quote from: myky on December 31, 2008, 10:44:52 AM
...................
am terminat 'tortura', mai fac o salata de fructe si gata.
daca nu apar saptamana viitoare, sa stiti ca am facut diabet.

Ce tortura dulce si sigur placuta!  :D

stefana

Quote from: Ella on December 31, 2008, 01:06:28 AM...am vorbit cu sora-mea..." sa nu faci piftie de curcan sau friptura de pui, astea scurma, nu se mananca de anul nou" ::), acu ce fac, tocmai le am pe foc ;D 
Eu stiam ca nu e indicata friptura de gaina  ;D... da' de pui poate fi  :D

Ella

Nu-mi ramane decat, sa sper, ca am pui, in tava, si nu gaina :D

La multi ani, Stefana! :-*

gabriela jalba

                 
  Mindria mea :tort cu mere si crema de zahar ars. Pot sa va zic ca place asa de mult in gura,ca nu mai conteaza ornatul.. ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Ornatul ca ornatul da reteta? Vrei sa te credem doar asa dupa poza?

myky

buna combinatie!
reteta?

The message does not meet the minimum word requirements (5 words).

gabriela jalba

Pentru cele cu experienta: o crema de zahar ars,care atunci cind o puneti la cuptor are si fructe in ea (mere:raze sau felii,cirese,visine,citrice,...ce aveti).Cind e gata,o dati la racit.Faceti un blat de pandispan,si cind ce-i in cratita e la temperatura miinii ,turnati deasupra si dati in cuptorul incins. Coaceti ca orice alt pandispan. E bine sa-l rasturnati a doua zi(desprindeti de pe margini,incercati sa scoateti din sirop,apoi rasturnati ).

Petru incepatoare ,reteta luata acum vreo 3 ani ,de undeva de pe net:

TORT    DE     MERE
Prima data se face crema de zahar ars . Cum o fac eu ... Cu cit mai mult lapte cu atit mai mult sirop (si e nevoie de sirop). Eu pun cam 2 1/2 - 3 cani de lapte , zahar dupa gust ,6 oua . Nu-mi place prea dulce pentru ca avem si tortul . Amestec ouale batute cu zaharul si cu laptele pina se topeste zaharul .Adaug esenta de vanilie dar puteti pune ce fel vreti .(stiu cum fac alte persoane crema de zahar ars dar e prea multa munca si a mea iese la fel si mult mai usor ) Intr-o cratita adinca se arde zahar (pina este maroniu sa nu se arda sa devina amar) si se ung peretii vasului cit puteti de sus ,intorcind cratita in toate partile cit timp este zaharul cald .Peste zaharul ars pun compozitia cremei si o bag la cuptor . Peste crema de zahar ars se pun merele si compozitia de blat cind crema este deja tare . Blatul il fac cu 6 oua ,6 linguri de zahar ,6 linguri de faina .(puteti pune mai multe daca vreti ) Bat albusurile separat cu zaharul pina telul sta singur in compozitie apoi pun galbenusurile frecate cu putina sare (ca sa aiba culoarea mai profunda) si apoi faina .Nu mestecati prea mult ca sa va iasa blatul pufos dar aveti grija sa nu aveti nici cocoloase de faina . Citeodata eu pun merele de la inceput cu crema pentru ca oricum plutesc in lapte si tot acolo ajungi .Ba mai salvezi si timp .Le puteti curata si taia rondele sau bucati ,dupa cum va place . Cind blatul este gata ,(culoare aramie si scobitoarea iese curata din el ) se scoate din cuptor si se lasa la racit . Aveti mare grija !!!Trebuie sa fie rece pentru ca veti intoarce totul pe un blatou si siropul de la crema de zahar ars daca e cald face presiune si va opariti . Puteti sa va imaginati ce va iese ?  Aveti acum blatul ,pe urma merele si deasupra este crema de zahar ars .Exact invers de cum le-ati pus in cuptor . Tot siropul lasat de la crema de zahar ars intra in blat .De aceea v-am zis ca puteti sa puneti orice esenta vreti . Arata frumos asa cum este dar daca aveti o zi de sarbatoare sau musafiri ,puteti pune frisca pe el si radeti putina ciocolata sau in loc de ciocolata altfel de fructe .Ramine la imaginatia voastra . Fac acest tort de citiva ani buni ,de cind aveam vreo 15 ani si inca imi place . Nu va ia mai mult de o ora sa faceti tot .Poate nici macar o ora . Daca il incearca cineva sa-mi spuneti cum a iesit . Pafta buna . PS: Sper ca ati inteles totul .Daca nu , intrebati-ma si va raspund .

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


gabriela jalba

Simona,bibili-si ceva la ele!!!!! Lasa kg. !!! Pe 22 februarie ,intram in postul Pastelui...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Nicol Caloian

Cum ai realizat decoratiile la torturi?

gabriela jalba

Nicol,dupa migaleala iti dai seama ca e tinara......
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

simonaelena

Gabi, atunci e ziua mea, ghici cu ce imi tratez musafirii?
Nicol, am folosit pasta de zahar de pe culinar, m-am chinuit putin pentru ca am avut coloranti lichizi, asa ca frunzele le-am colorat si cu pensula ca sa fie mai inchise la culoare.

Si..... doamnelor am fata de 16 ani, asa ca nu sunt chiar asa tanara!  :D

Nicol Caloian

Nu conteaza, dar ma tenteaza si pe mine. Am si facut niste trandafirasi din pasta de lapte pentru o prajitura "negresa". Mi-ar fi placut sa am si coloranti alimentari dar n-am gasit la magazinele la care am fost si nici timp n-am avut sa umblu mai mult. Asa ca au fost toti albi. Cam asa aratau inainte de a-i pune pe prajitura:

Ella

Mama ce migaleala pe voi!
Nicol, oare cateva picaturi de zeama de sfecla rosie sau zeama de spanac (pt. verde) nu le-ar colora putin? Nu cred sa le schimbe gustul. Sunt reusiti!

gabriela jalba

Simona!!!....16 ani !!!!! Sa-ti traiasca si sa fie ascultatoare si sanatoasa!!! Acum 16 ani,avea fiica-mea 16 ani !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

nicol, am gasit coloranti la real.
de fapt, doar rosu am gasit (tot lichid), pt. galben poti sa folosesti sofran.

cara

atentie la cantitatea de sofran ca are gust...specific  ;D

gabriela jalba

prima data cind dau peste prafuri de vopsit mincarea,va cumpar. Da' in steclute,vreti?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=