Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

Codruta


gabriela jalba

cuptorul cu microunde pentru exact 4 minute, la 750-800 Watts...care din trepte o corespunde la wati...??? Cred ca o sa incerc in cuptorul de la aragaz.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

'4 minute' nu este valabil pt. toate cuptoarele, si e si in functie de cantitatea pusa la copt.
eu am pus la 3 minute.

cara

pentru cantitatea rezultata din ingredientele scrise de mine, 4 minute se coace.
iar puterea o stie fiecare pe cea a cuptorului personal  ;D

Codruta

Am facut azi muffins la minut fara cacao. Am inlolcuit lingura de cacao cu una de faina si am pus si vanilie. Nu au fost un succes ca si cei cu cacao. Am pus lingurile de faina rase dar cred ca nu le-am ras destul ca iar a dat putin pe dinafara. Dupa 4 minute mi s-a parut ca nu e copt si am mai pus un minut. Greseala!!!  Cand am scos din cana am vazut ca pe margini nu e copt complet dar in mijloc incepea sa se arda ( a devenit mijlocul maro si mai tare). Eu am mancat asa cum erau dar sotul meu nu a vrut sa se atinga de ele ca miroseau a ou :D Pai daca sunt cu ou a ce sa miroasa, a capsuni?! ??? Adevarul e ca mirosul de ou era foarte puternic. La cele cu cacao nu s-a simtit deloc acel miros.

stefana

Am testat si eu aseara muffinu' la minut. Cu zaharina. A iesit bun. Dar si eu am impresia ca lingura pentru faina era cam mare, nu a iesit prea pufos. Am sa fac compozitia mai moale, asa ca o smantana groasa(aseara era ceva ca un pireu  ;D)
Cacaoa este ingredient de baza nu cred ca se poate renunta la ea.

daveco

hai salut !ce se mai petrece,ce mai bucatariti si ,mai ales bine v-am regasit

ozimandias

Bine-ai venit, daveco!

Pe mine ma intrebi ce-am gatit?
Salata  ;D.
Atat (si si asa mi se pare complicat. trebuie spalata fiecare frunza....)

cara

oaaaaaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuu, salutare, bre!
iar ai venit sa ne ucizi cu vreo prajitura de aia de-a ta?  ;D

myky

cara, azi am inaugurat condimentul.
buuun, dar iute breee, pt gustul meu (adica io nu mananc iute), azi insa de dragul aromei am mancat.
lumea multumita, cumnatul disperat de invidie :D, sarumana !

cara

sa va fie de bine!

afla ca inca nu s-a inventat un condiment prea uite pentru mine!  :D

pruncu' meu o fo la Budapesta acu trei saptamani si o mancat la un restaurant libanez parca, niste mancaruri care se serveau cu un sos f iute.

el nu s-o putut atinge de sos ca-i sarea caciula, da' l-o rugat pe chelner sa-i puna intr-o cutie si pentru mama lui din Ro.  :D

si cand o coborat din avion, pe aeroport, mi-o dat cadoul pe care-l tinuse Cezara in poseta tot drumul  :D

myky

da, pai nici nu ma gandem sa nu mancati iute, e una din caracteristicile zonei.
si iutele se stinge, nu? :D

cara

Quote from: myky on April 12, 2009, 09:24:24 PM
da, pai nici nu ma gandem sa nu mancati iute, e una din caracteristicile zonei.
si iutele se stinge, nu? :D


cu tequila! :D :D :D

Francesca

Cara draga, dar nu ne arati nici una din minunatiile gatite azi? ::) :-*De cind tot astept si ..nik, nik?

cara

darling, bunica era catolica, dar bunicu era ortodox!  ;D
intreaba-ma  ce gatesc peste o saptamana! (nu gatesc nik ca plec la soacra-mea!  :D )

Francesca

Eeeeiiii  intrebam si eu ...... ca vad ca topicul asta a cam saracit....cred ca l-a ajuns criza ;D

cara

daca ma tine elanul poate incerc primul cozonac adevarat din viata mea. (adica nu din cel pe care-l fac la masina de paine  :-[ )

si daca-mi si reuseste, o sa ma laud vreo saptamana pe toate forumurile pe care le stiu!  :D  si bun inteles ma prezint cu el la soacra-mea, care o sa inceapa sa-si ridice in slavi progenitura, moment in care o sa i-o trag in freza ca-i cozonacu' meu!

(tre sa astept o zi in care colegul meu e plecat la Predeal, ca sa nu faca bascalie, ca el e maestru la cozonaci. de fapt asta e si motivul ambitiei mele, sa-i demonstrez ca pot si io, na! )

vernil

Si eu mananc iute, cat se poate de iute, mai ales ardei. Am citit sa scade mult colesterolul ... Confirm, perfect adevarat, dupa jumatate de an, acum este normal.

Francesca

Adica...sotul face cozonaci ?? :o :o :o si peste toate astea is si mai buni ca ai tai? Noa asta mi-e greu sa cred dar daca zici tu is sigura ca asa e...Felicitari ptr un asemenea sot!

vernil

Si la mine cele mai bune sarmale le face sotul, si cea mai buna fasole, si inca multe altele. Mancaruri, adica. Asta fiindca lui ii place la nebunie sa gateasca. Mie nu.  ;D

cara

da, colegul meu face niste cozonaci care au starnit invidia vecinelor mele  :D

vin spasite, cu niste cozonaci flescaiti si-l intreaba: ce faceti dvs de va cresc si nu va crapa cozonacii?   :D :D

iar pasca asa cum face el, nu prea am mai mancat, intrebati pe Daveco, ea stie!  ;D

(anul asta am comandat pasca de smantana, e cea mai buna dintre toate)

Francesca

Bravo fetelor.Sa va traiasca sotii ca-s minunati. :-*

vernil

Educatia este secretul, Francesca! Ca ei sunt in continuare nsite copii, au mereu nevoie de indrumare. Al meu sigur este bine educat  ;D

cara

al meu m-a educat pe mine ca nu stiam sa fac deloc mancare, recunosc!  :D

si-acum imi place sa stau in bucatarie toata ziua!   ;D

myky

Quote from: cara on April 12, 2009, 11:11:18 PM
al meu m-a educat pe mine ca nu stiam sa fac deloc mancare, recunosc!  :D

si-acum imi place sa stau in bucatarie toata ziua!   ;D

eu stiam sa fac doar prajituri.