Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

cara

multzamim de reteta, Dana. urmatorul tort cred ca va fi asta propus de tine  ;D

eu i-am pregatit pruncului aperitive pentru petrecerea cu colegii. in ordinea aparitiei pe ecran, chec aperitiv, rulada cu ciuperci si rulada cu pate si masline

Marmoset

DanaT, multumim de reteta! Pare delicios!
O sa scriu si eu reteta "diplomatului" care a fost incantarea copilariei mele si pe care-l fac foarte des in casa, fara sa fie nicio ocazie deosebita.


Cara...treci la inaintare cu retetele!
Incerc sa-mi amintesc reteta mamei de rulada cu cascaval, e buna de te lingi pe degete! Asta ca sa completam culorile de la umpluturile ruladelor!  :D

cara

reteta de chek aperitiv e inventie personala:

4 oua (si vreo doua albusuri ramase de la alta reteta), masline, cascaval, sunca, ardei gras verde si rosu, ulei, faina, oua fierte (eu am pus vreo trei ca unul l-a halit pruncu in trecere prin bucatarie  ;D )

galbenusurile frecate cu ulei, albusurile batute spuma tare, amestecate impreuna si adaugat faina (vreo 4-5 linguri), adaugate celelalte ingrediente taiate marunt. se pune in tava tapetata un strat de compozitie, se aseaza feliile de ou fiert, se adauga restul de compozitie.

ras cascaval deasupra.

copt la 170* C cam 40 min


rulada e facuta dupa o reteta de pe culinar. am incercat multe alte retete, dar asta e de departe cea mai buna si cea mai simpla, aluatul ramane perfect neted:

300 ml lapte, 3 linguri de faina, sare - se omogenizeaza bine si se ingroasa pe foc mic pana devine o pasta groasa ca untul moale

sa racoreste si se adauga 5 galbenusuri si 5 albusuri batute spuma tare.

se pune in tava de aragaz tapetata cu hartie de copt. se scoate pe prosop ud si se ruleaza. dupa racire se umple dupa preferinte.

myky


si eu  le fac, "e bune"!

cara

iaca o pita proaspat scoasa din masina:


stefana

Quote from: cara on July 12, 2009, 05:52:55 PM
... se adauga galbenusurile si albusurile batute spuma tare.
se pune in tava de aragaz tapetata cu hartie de copt.
M-am gandit sa te intreb, desi sunt tentata sa pun 1ou/100 ml lapte/1 lingura faina. Cate oua trebe?
Cam cat dureaza coptul la aragaz la "foaia" de rulada?

cara

eu le-am copt 20 min la 180 * C, dar stii si tu ca pana nu bagi un termometru special in cuptor nu poti fi sigur de temperatura.

eu am incercat mai multe variante de blat de rulada dar de asta sunt multumita fara rezerve din toate punctele de vedere.

scuze, am modificat mesajul cu reteta: 5 oua  ;D

myky

Quote from: cara on July 08, 2009, 01:20:56 PM
poate mai e cineva in pana de iedi cu gatitul pe caldura asa ca va recomand dovlecei crocanti cu tzatziki.


dovleceii se taie fasii, se trec printr-o "baie de iaurt amestecat cu putin ulei de masline si pe urma se tavalesc printr-un amestec de pesmet, parmezan (sau telemea uscata rasa fin) si condimentat dupa preferinte. se coc la 180 *C cca 25 min.

se servesc cu sos tzatziki. e foarte buna combinatia si ca garnitura la gratar.
draga mea, sunt de-li-ciosi!
fara tatiki, ca la cate vinete si ardei am copt azi, nu mi-a mai ars sa fac si tatiki.
merci de reteta!
mie imi plac dovleceii foarte mult, dar pe gratar, nu prajiti.
acum mai am o varianta. ii plac si sotului meu, iar pentru el cea mai buna leguma e carnea, asa ca succes total! :-*

cara

dar "lasagna" cu dovlecei si pesto ai incercat?  ::)

adica in loc de foi de lasagna folosesti felii de dovlecei taiate pe lung, iar intre straturi pui parmezan si sos pesto

bella_donna

Cara, te rog sa mai dai retete cu dovlecei, intrucat am o imaginatie limitata in privinta lor.
P.S. Am facut si eu astazi chec aperitiv, tot o reteta inventata, dar de mine. Am pus carnaciori in loc de sunca, ardei proaspat si un castravete murat taiat cubulete mici. Nu am pus oua fierte.

myky

Quote from: cara on July 14, 2009, 10:40:03 PM
dar "lasagna" cu dovlecei si pesto ai incercat?  ::)

adica in loc de foi de lasagna folosesti felii de dovlecei taiate pe lung, iar intre straturi pui parmezan si sos pesto

nu am facut, imi plac mai crocanti. dar o sa o incerc si pe asta, sarumana.
totusi, aia la cuptor sunt bestiali. tare laurentiu asta! :D

mamaruta

Bella-donna, soro, ti s-a dezlegat limba? ia treci mata in musuroi cu mai mult curaj, ca te asteptam de prea multa vreme....(apropos, e canicula si la tine? ;D ;D ;D).

bella_donna

Este foarte cald si la mine, dar nu ma plang, ca nu sunt multe zile asa. 

myosotis

Tocmai intrasem sa caut ceva retete cu dovlecei  :D
Cara,  :-* - nu stiu cum reusesti sa te descurci ! Dovleceii la cuptor arata foarte bine.
Vroiam sa va intreb de dovleceii patison - cum ii folositi ? Cat de mari tre' sa fie ? Si daca ii curatati de coaja  ???

Pentru cine nu o cunoaste pe DanaT : face niste prajituri exceptionale !

bella_donna

Cara, am facut si eu dovlecei crocanti, dar pana sa-i pozez...au disparut!
In schimb, pe asta am apucat  ;D

mamaruta

Donna (ca sa nu iti zic profa.. ;D), se vede ca esti in vacanta! Esti tare harnicuta! (mi-e dor de tine! :-*)

bella_donna

Da, spre incantarea familiei, am descoperit (via Cara) forumul culinar. Fiul meu cel mare mi-a spus ieri ca e fericit ca nu mai sunt asa ahtiata dupa plante si-am revenit la obiceiuri mai vechi (bucataria)  ;D

cara

si asta ce-i?

(de fapt, orice-ar fi, arata bine si mie mi-e o foame de lup! de ieri dimineata n-am trait decat cu apa si doua caise. pur si simplu nu mai am timp sa mananc  :-\

bella_donna

A fost... Pastalopita  :D


ionut

cam devreme,dar e ecologice... :D


gabriela jalba

Coane Ionut,la matale-s mai timpurii...dar acus o pun asi eu de-o invirteala la ceaun pe tema tomatoasa ecologica!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ionut

Quote from: turturica on July 24, 2009, 09:10:00 AM
cum se cheama ce faci tu acolo ?
poate are si un nume dar nu l stiu,stiu insa ce contine,suc de rosii,morcovi si gogosar taiate fasii mari,frunze de telina si patrunjel,sare ,facultativ piper macinat

costieanuconstantin

zarzavat pt ciorbe !!!  :)