Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Quote from: Erwin on February 19, 2010, 11:11:45 PM
Alta tara, alta civilizatie, alta cultura...

Gloxinii nu ai vazut?

Aveau violete, orhidee, adorau crizantemele - insa nu cred ca rezista prea mult la acea clima, petunii, bouga, lantana, leandrii, dar gloxinii nu aveau. Am vazut si zambile, crini ... insa preturi foarte mari ... Dar am vazut cata atentie acorda oricarui petec de pamant care are verdeata ... Iriga tot, incearca sa castige portiuni din desert.
Ca un mic exemplu, o orhidee costa in piata de flori (la chinezi, in orasul vechi) aprox. 50 ron, iar in mall ajungea la 150 ron ...

Erwin

Si la noi in Mall am vazut orhidee la 150 roni. :D
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

GetaV

Dupa calatorii prin alte zone cu clime si culturi diferite apreciezi mai mult ce ai acasa

vernil

E vorba de phale, Erwin, e cam ca violeta clasica la noi, super-banala ...
Hai sa va mai zic ce am observat ciudat, fata de noi: in autobuz, femeile aveau locuri speciale in fata, (aprox. 10 locuri pe scaune si inca vreo 4 in picioare), cele care se duceau dupa bariera mobila care delimita zona, o faceau pe riscul lor. Nici un barbat nu avea voie sa se aseze langa o femeie, decat cu permisiunea acesteia  ;D. In metrou, exista 3 clase: gold (6 locuri, aflate chiar in zona in care ar fi trebuit sa fie conductorul, iar pretul unei calatorii aici ajungea de la 20 la 200 ron, depindea de distanta), clasa I si clasa II. La ei, cat circuli, atat platesti. Cand te urci in metrou sau bus,activezi cartela, cand cobori, dezactivezi. Atunci iti spune exact cat ai cheltuit din suma cu care ai incarcat-o. Astfel ca daca calatoresti mai mult, adica de la un capat la altul al orasului, risti sa-ti cheltuiesti mare parte din bani ...  Iar litrul de benzina era 1 ron ...  ;D

Nu ai voie sa porti imbracaminte indecenta (adica rochii scurte-femei, decolteuri adanci  :D), oricum nu esti primit in hotelurile si restaurantele de 5 stele daca nu ai imbracaminte corespunzatoare (barbatii nu au voie in pantaloni scurti). Nu ai voie sa te certi cu cineva, sau sa injuri (in engleza, toata lumea stie), imediat apare un politist si in 2 zile esti expulzat, fara drept la replica. Am avut o experienta interesanta intruna din zile, la pranz m-am asezat la o masa, aflata intr-un grup de 3. In jur erau scaune de o parte si de alta a lor. Ultima masa avea o farfurie cu mancare, iar pe scaun un aparat foto performant. Atat. Am mancat aprox. 15 minute, nu venea nimeni acolo. M-am dus la unul dintre cei care serveau la taverna si i-am explicat, in mod special, pentru aparatul foto. MI-a zis sa nu-mi fac griji, sigur va veni cineva dupa el. MI-a fost jena, am plecat de acolo si am luat o cafea si m-am dus la alta masa, curioasa sa vad ce se intampla ... Cam dupa alta 1/2 ora a aparut in zona un tanar blond, sigur european, se vedea ca privirea lui cauta ceva ... m-am dus la scaunul cu aparatul foto si i-am aratat aparatul ... el era cel care il ratacise ... Pentru mine a fost o experienta extraordinara, sa vad cum poate sa stea un lucru de valoare pe un scaun, aflat la vedere, intr-o zona extrem de circulata si sa nu incerce nimeni sa si-l insuseasca  ...

GetaV

Pai violetele nu vin tot din apropiere?

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vickylucia

Interesant, tot ce-ai văzut! Cred că dacă n-ar fi copilul acolo nu ţi-ai  mai dori să revii. ;D

vernil

Quote from: Erwin on February 19, 2010, 11:35:49 PM
Quote from: Vernil on February 19, 2010, 11:27:42 PM
.... Iar litrul de benzina era 1 ron ...  ;D

Si apa? :))

Apa potabila la sticla era relativ normala ca si pret, pentru un om care are aprox. 1500 dirami (moneda lor). Adica o sticla de 1 litru 10 dirami. Dar indienii, filipinezii si multi altii amarati (vanzatori, portari, muncitori) aveau aprox. 700-900 dirami pe luna. Ei beau apa de la robinet  >:( In schimb, laptele era ieftin si f.bun, fructele nu aveau gust, ca si unele legume, se mai gasea carne de porc la unele magazine, dar extrem de scumpa, adica 2 cotlete subtiri cat latul unui deget erau 70 ron  ;D Intr-un fel, mai bine, pai mori daca mananci grasime pe caldurile alea ...

gomez99

ha, carne de porc in magazin? eu am umblat toata bursa sa gasesc la un armean, si ala o tinea in frigiderul din depozit nu la vinzare. nu ca ar fi fost interzisa, da daca o punea in vitrina nu ii mai intra nimeni in magazin de tema ca a fost pusa linga celelalte alimente si le-a "contaminat".
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Nicol Caloian

Si la Istambul se gasea carne de porc, destul de greu, si cum spune Mariana, f.. scumpa.

gabriela jalba

 ;D ;D ;D  O s-avem o nepoticaaa!!!!!! Acum are 530gr,dar mai are de stat in burtica 4 luni. 
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sophia

felicitari!!!!! sa stea acolo cat trebuie si sa creasca macar de 3500gr. si sa vina pe lume fara sa   o chinuie pe mama ei prea mult,care oricum uita de durere cand o va vedea!!!!

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on February 20, 2010, 01:47:15 PM
;D ;D ;D  O s-avem o nepoticaaa!!!!!! Acum are 530gr,dar mai are de stat in burtica 4 luni. 
:D
Sa vina pe lume sanatoasa si sa aduca numai bucurii tuturor!

myky

Quote from: gabriela jalba on February 20, 2010, 01:47:15 PM
;D ;D ;D  O s-avem o nepoticaaa!!!!!! Acum are 530gr,dar mai are de stat in burtica 4 luni. 

Doamne ajuta!

sanatate multa protagonistelor!
si lui mam' mare! :D


Nicol Caloian

Gabiiii, felicitari, bunicuto. Sa va aduca bucurii! Numai sanatate si fericire pentru fete si pentru tine si evident si pentru partea masculina!

vernil

Am ramas datoare cu afisele interesante ce le gasesti in centrul Dubaiului, unele dintre ele cocotate pe luxoasele hoteluri de la malul marii, altele in centru ...
Iata numai doua dintre multe altele, la fel de interesante  :D

http://i87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/eu%20in%20Dubai/diverse/IMG_3050.jpg
http://s87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/eu%20in%20Dubai/diverse/?action=view&current=IMG_3474.jpg

Erwin

Vernil, pe cine reprezinta? Un sheik?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Quote from: Erwin on February 20, 2010, 05:13:09 PM
Vernil, pe cine reprezinta? Un sheik?

Nu stiu exact daca un seic sau un emir (acesta este de fapt cel care conduce emiratul respectiv). Nu aveam pe cine intreba  ;D Oricum, acolo orice ofensa adusa unei autoritati a statului se pedepsea imediat, pe loc.

Erwin

Pe loc? Cum? Da-mi un exemplu.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Quote from: Erwin on February 20, 2010, 05:52:10 PM
Pe loc? Cum? Da-mi un exemplu.

Eu nu am avut ocazia sa asist la asa ceva, adica la arestarea si trimiterea direct la inchisoare, insa fiul meu mi-a povestit cum un muncitor strain a furat o haina ... Dupa cateva minute au aparut doi paznici ai mallului insotiti de un politist, i-au pus catusele si dusi au fost ... Doar i-au spus pentru ce fapta e acuzat. Nu indrazneste nimeni sa comenteze ceva, atata timp cat fapta este dovedita.

gabriela jalba

Multumesc mult pentru urari. Sa fie precum zicet!!!!! Numai bine si in casele voastre!!! :-* :-* :-* :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sicamin

Gabi vei fi o "bunica" fericita! Sa dea D-nul sa fie totul bine, si sa fie amandoua sanatoase.

georgette

Doamne ajuta Gabi,sa fie intr-un ceas bun!
Sanatate tuturor si mult noroc fetitei! Sa fii o bunica fericita :-* :-* :-*

gomez99

Quote from: Erwin on February 20, 2010, 05:52:10 PM
Pe loc? Cum? Da-mi un exemplu.

nu stiu cum e in emirate, dar in iran, pentru scandal in public (cearta, injurii) se aplica bataia cu nuiaua sau biciul. orice cleric sau autoritate poate aplica pedeapsa pe loc, daca el considera ca s-a produs infractiunea,  sau poate cere unor cetateni din jur sa o aplice.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

vernil

Quote from: gomez99 on February 20, 2010, 07:07:41 PM
nu stiu cum e in emirate, dar in iran, pentru scandal in public (cearta, injurii) se aplica bataia cu nuiaua sau biciul. orice cleric sau autoritate poate aplica pedeapsa pe loc, daca el considera ca s-a produs infractiunea,  sau poate cere unor cetateni din jur sa o aplice.

Ce stiu sigur referitor la circulatie in Emirate, daca ai incalcat grav regulamentul (asta insemand trecerea pe culoarea rosie a semaforului, dar si  depasirea liniei care marcheaza oprirea la semafor ) dupa 3 abateri constatate, ti se aduce la cunostinta ca in data de... la ora de ... masina ta va fi pusa la presa ... Iar amenzile pentru nerespectarea circulatiei sunt atat de aspre, incat unii isi abandoneaza masina ... dupa un timp isi cumpara alta, pe alt nume, numai sa scape de pedeapsa. Iar cei care transporta marfa nu merg decat pe primele doua benzi sau doar pe una, in situatia in care drumul nu are decat 4 sau 5 benzi.

Cu parere de rau zic, dar si la noia r trebui adoptate multe din masurile din tarile arabe. Inclusiv cele privind scandalul in public sau ofensa adusa autoritatii statului ... Altfel nu ne lecuim, in veci ...  >:(

Faur, uite ce masini bengoase aveau
http://s87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/eu%20in%20Dubai/diverse/?action=view&current=IMG_2686.jpg
http://s87.photobucket.com/albums/k132/vernil_2006/eu%20in%20Dubai/diverse/?action=view&current=IMG_2683.jpg

Si inca ceva, in Abu Dhabi s-au pus in vanzare Loganurile, la pret mai mic c ala noi, fiindca nu au taxe.