Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

Ionela

Deci am inteles bine...
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vernil

Se poate cumpara de pe internet, exact cum comandam flori  >:(

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

E grav că Internetul a devenit o piaţă pentru produse interzise dar, cu Furadan sau fără, sfârşitul MM, cred, era acelaşi!! >:(

vernil

Cand am auzit ca s-a otravit cu o substanta pentru combaterea daunatorilor, m-am gandit ca vor fi luate la puricat si forumurile de plante ...  Zic si eu, ca ceilalti, Dumnezeu sa o ierte pe Magdalena Anca - Madalina, pentru regretabilul gest.  Dar trebuia sa lupte, ca avea suficiente motive. Ma deranjeaza cumplit ca se face atat de multa zarva pe acest subiect, ca prea putini sunt cei care incearca sa fie tonici, sa condamne sinuciderea ... Pai, la greutatile ce le avem cu totii, daca nu am fi increzatori in viata si, nu in ultimul rand, luptatori, ar trebuie sa auzi zilnic de sinucideri ...


einsteinitza

Pe mine m-a scarbit atitudinea bisericii, care, pentru un om de rand nu ar fi facut slujba, pentru ea a facut o slujba de peste o ora.Ce inseamna dorinta de faima si preamarire.N-a contat nimic, doar sa fie in ochii lumii toti acei preoti.Jalnic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Chestia cu biserica/preoti e bonus pe langa ce am simtit vis-a-vis de TV - parca era reclama comerciala  >:D Doamne iarta-ma ...

diana

Quote from: einsteinitza on July 17, 2010, 06:46:02 PM
Pe mine m-a scarbit atitudinea bisericii, care, pentru un om de rand nu ar fi facut slujba, pentru ea a facut o slujba de peste o ora.Ce inseamna dorinta de faima si preamarire.N-a contat nimic, doar sa fie in ochii lumii toti acei preoti.Jalnic.
Si pe mine... sa analizeze ei, sa pedepseasca in numele lui Dumnezeu!  >:( Pedofilii si criminalii sunt inmormantati cu onoruri... :'( :'(

Mihai

Foamea de audienta si nesimtirea unor posturi TV nu duc la nimic bun.
Din pacate de acum incolo vom avea parte de lucruri nu tocmai placute.

gomez99

Quote from: einsteinitza on July 17, 2010, 06:46:02 PM
Pe mine m-a scarbit atitudinea bisericii, care, pentru un om de rand nu ar fi facut slujba, pentru ea a facut o slujba de peste o ora.Ce inseamna dorinta de faima si preamarire.N-a contat nimic, doar sa fie in ochii lumii toti acei preoti.Jalnic.

se face si pentru un om de rind, da depinde mai mult de preot, ce fel de om e, cit de foame ii e...
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

penelopa

Nu ştiu dacă ar trebui chiar aşa condamnată!!! >:( Mădălina a fost şi ea un om ca noi, cu bucuriile, tristeţile şi durerile ei ............ poate, prea  multă suferinţă, un psihic slăbit ...........  >:(  Se spune că toţi avem un drum de parcurs în viaţă ............ poate, atât a fost drumul ei, aşa trebuia să se întâmple!!!  >:(  Dacă Divinitatea stabileşte destinul nostru, al muritorilor de rând .........  de ce ar pedepsi-o pe Mădălina care  şi-a urmat destinul??
Să nu înţelegeţi greşit, nu sunt de acord cu suicidul, dar nici nu pot judeca pe cei care se sinucid.  >:(

GetaV

Cantaretul si preotul Tamas ,la sfarsitul interviului a spus ca nu poate zice Dumnezeu  s-o ierte +rsp

penelopa

E problema lui ce poate sau nu să zică  :(Şi eu zic că nu prea merge să fii preot şi, în acelaşi timp, te dai vedetă folclorică. >:(

vernil

aici ai dreptate, Pene. Dar cica a cerut invoire de la sefii lui ca sa poata canta !!! conteaza ca mie mi se pare total aiurea ? cine sunt eu ???
stiu ca nu e bine sa judeci si despre morti numai de bine, dar cum poate cineva sa isi imbratiseze copilul, cum poate sa aibe un comportament normal, stiind ca noaptea va inghiti otrava ? ma opresc aici cu intrebarile, ca sunt o multime

penelopa

Nu cred că mai conştientiza ceva în ultimul timp........... altfel, nu recurgea la gestul ăsta. Şi, prea mult caz cu copilul  :( . ............ dar, dacă murea într-un accident, ca Laura Stoica, copilul ar fi avut atunci cui să-i spină mamă  ???

diana

Quote from: Vernil on July 18, 2010, 12:01:21 AM
aici ai dreptate, Pene. Dar cica a cerut invoire de la sefii lui ca sa poata canta !!! conteaza ca mie mi se pare total aiurea ? cine sunt eu ???stiu ca nu e bine sa judeci si despre morti numai de bine, dar cum poate cineva sa isi imbratiseze copilul, cum facea cumparaturi pentru aniversarea de a doua zi, stiind ca noaptea va inghiti otrava ?

Cum vine asta?! Adica daca am invoire de la preoti, garantat ei se sfatuiesc cu Dumnezeu si hocus-pocus, se poate orice!! Cine sunt ei sa ne judece??? Niste oameni (nu toti!!) poate mai josnici decat alti semeni! Un popa pedofil este iertat de biserica?!...

vernil

Ai perfecta dreptate, Diana! O buna prietena de a mea il are ca duhovnic pe acest parinte, Tamas. Se pare ca are niste daruri parintele, a avertizat-o cu un an inainte pe prietena mea ca o asteapta o perioada foarte grea, a sfatuit-o sa tina toate posturile ... Iar prietena mea a avut o mare cumpana pe 29 iunie, un accident de masina groaznic ...  traieste, dar nu mai e intreaga  >:( s-a chinuit o jumatate de an prin spitale ... a fost infiorator ... cat am putut, am fost si eu alaturi de ea, si am aflat multe despre acest parinte, chiar a vizitat-o de cateva ori la spital.

penelopa

........ şi mai ştiu că preoţii  care o fac pe clarvăzătorii şi ghicitorii, nu sunt bine văzuţi de Dumneuzeu  :( ......... Dumnezeu nu a dat astfel de aprobări pentru preoţii pământeni. :)

vernil

Quote from: penelopa on July 18, 2010, 09:07:02 AM
........ şi mai ştiu că preoţii  care o fac pe clarvăzătorii şi ghicitorii, nu sunt bine văzuţi de Dumneuzeu  :( ......... Dumnezeu nu a dat astfel de aprobări pentru preoţii pământeni. :)

Cand cineva din tagma preoteasca are o panorama a ceea ce va fi in viata unui om, se spune ca are darul vederii. Asa era parintele Arsenie Boca, dumnealui avea si mai multe daruri, si nu le ascundea.
Pene, spuneai undeva de vise, unele sunt daruri, pentru cei cu inima curata. In multe pasaje din Biblie se specifica de oamenii caree au darurile profetiei prin vise sau in real.
Prietena asta a mea a avut intr-o noapte un vis foarte ciudat, cu mare greutate mi l-a spus mie, atunci. Fiindca noaptea este perioada cea mai grea pentru un bolnav, rude, prietene, cunoscuti, faceam cu schimbul ca sa o ajutam. Era atat de deprimata, nu credea niciodata ca va mai putea merge sau sa mai lucreze ... Intr-una din nopti, in timp ce dormea, am auzit-o ca incepe sa cante (sa nu uitam nicicand sa iubim trandafirii), canta atat de puternic si frumos, ea care niciodata nu a cantat. Dupa aceea, a inceput sa vorbeasca foarte clar, coerent, cu cineva. Nu imi amintesc exact cuvintele spuse de ea in somn,  dar zicea, printre altele: pe mine m-ati intrebat daca vreau sa plec ? CIne esti tu sa-mi spui sa vin la tine ? si altele de genu' asta ... Eu eram acolo, atenta. Fiindca am citit multe, am preferat sa o trezesc, spunand in acelasi timp rugaciuni scurte ... Foarte greu si-a revenit, dar mi-a zis ca persoana cu care discuta era tot ea, intr-o oglinda ... Si ca oglinda aceea era ca o apa mare, care incepuse sa faca valuri sa o atinga ... Dar dupa noaptea aceea, a inceput sa isi revina, incetul cu incetul ... E mult de povestit ...

Claudiu

Nu-mi place sa intervin in subiect, subiectul fiind prea trist. Dar ... gresiti.
In astfel de situatii nu se tine slujba specifica. La cerere se practica un fel de discurs (unii numindu-l gresit slujba), biserica intelegand durerea familiei.
Dar regulile le interzic preotilor anumite lucruri. Nu ei judeca. Ei se supun oranduielilor stravechi dupa reguli pe care cei care au credinta nu le discuta.
Regulile nu sunt la libera apreciere a noastra. Daca ar fi fost asa, biserica nu ar fi supravietuit doua milenii. Deci nu avem cum aprecia si e total gresit a ne da cu parerea despre cum ar trebuie sa fie aceste reguli.
Deci ori esti ori nu esti in credinta respectiva.
Scuze daca am suparat sau necajit pe cineva. Dar, daca intelegeti ce am vrut sa zic, ... o religie nu admite nici referendumuri si nici legiferarea prin votare.
In astfel de situatii daca te consideri de o anumita religie, te supui oricat ar parea de ...
Fie ca sa-si gaseasca linistea.


costieanuconstantin

corect .
nu trebuie sa asociem canoanele bisericesti cu ceea ce practica unii  dintre slujitorii ei !!! :-[

penelopa

Iar eu mai cred ca Religiile nu le-a facut si nici dictat Dumnezeu! Religiile sunt facute de oameni care au vrut sa se creada reprezentantii lui Dumnezeu pe pamant, din dorinta de a conduce si supune pe cei multi. Eu cred intr-un singur Dumnezeu, acel Dumnezeu unic, la care se inchina toti oamenii, indiferent de numele pe care i  l-a atribuit fiecare religie in parte. Sumt de acord si cu existenta religiilor si a bisericilor  (altfel, n-ar mai exista nicio randuiala pe lumea asta. De aia se si spune despre cineva care e in afara oricarei reguli , ca   ........ "n-are niciun Dumnezeu") dar, nimeni nu a poate convinge sa urmez, intocmai, canoanele unei religii. Respect religia in care m-am nascut,  respect si celelalte religii dar eu am "credinta" mea in Dumnezeu! .......... si nu pot accepta niciodata anumite dogme bisericesti, precum "crede si nu cerceta" !  :-\
De aceea nu vreau sa judec si nici sa condamn pe nimeni pentru cat de mult s-a incadrat sau nu in ceea ce admite o religie sau alta.
Nu vreau decat sa-i inteleg pe toti cei care gresesc si sa-i ajut, daca pot, cu ceva.
Orice sinucidere despre care am auzit sau citit, m-a intristat si m-a facut sa plang, nefiind in stare, niciodata, sa  judec si sa condamn.  :(
Nimeni nu poate sti ce se petrece in mintea unui astfel de om, nimeni nu stie cat de mutilat ii poate fi sufletul ...............si-apoi, e dreptul fiecaruia sa-si aleaga daca vrea sau nu sa mai traisca  :(

ps. Nu va impacientati ca n-am ganduri morbide! ;D Eu sunt o luptatoare si nu ma las  nici ....... moarta!  :D

vernil

Marele  artist, Constantin TĂNASE, ne-a lăsat moştenire un "algoritm de calcul al pensiei" valabil până în zilele noastre.

"Algoritm de calcul al pensiei"

"Altă chestie 
E scoaterea la pensie
Astăzi eşti funcţionar
Însă mâine pensionar.
Poate te interesează
Pensia cum se calculează.
Ei, uite cum se calculează:
Din 35 de ani servici
Care vor fi socotiţi
Scazi primii ani de şcoală
Şi absenţele de boală,
Zilele de sărbătoare,
Orele suplimentare,
Plus un an şi patru luni.
Tragi o linie şi aduni.
Pe urmă împarţi la cinci, apoi
Ce-ţi dă înmulţeşti cu doi,
Scazi anul când te-ai născut,
Adaugi tot ce-ai scăzut
Şi la cifra ce-a ieşit
Pui un zero la sfârşit.
Anii pentru însuraţi
Se vor socoti dublaţi
Adică ani de război
Socotind că-n vremea asta
Te-ai războit cu nevasta.
La totalul obţinut
Pui trei zero la-nceput
Scazi anii de celibat
Ridici restul la pătrat
Şi-astfel într-o primă fază
Afli sumele de bază.
Apoi le extragi la toate
Rădăcinile pătrate
Şi la suma dobândită
Aplici cota cuvenită,
Care nu trebuie să fie
Mai mare de 5 la mie.
Din suma rămasă brută
Scazi 4 şi 8 la sută
Trei la mie la pompieri,
Impozitul pe averi.
Supracota respectivă,
Taxele pentru colivă,
Cinci la sută pentru dric,
Pe urmă nu mai scazi nimic.
Din totalul rezultat
Verşi 2/3 la stat
Şi restul ţi se cuvine
Nu ştiu dacă mă exprim bine

costieanuconstantin

e inca in actualitate !!!! :'( +ham

Rux

Pene  intru totul de acord  tine
Asa a+zi tirgul de  fete de pe muntele +Gaina