Discutii diverse

Started by Ella, October 23, 2009, 04:33:31 AM

Previous topic - Next topic

Ionela

Ma iau toti dracii!  >:( O ora ies de pe forum si cand vin inapoi, mai gasesc unul! >:( Si inca unul! >:( +hypno

Te rog, Stapane, undo ceea ce ai facut, chiar daca ar dura 2 luni pana sa mai dai cuiva acceptul! Crede-ma, nu pot sterge paraziti in fiecare minut al existentei mele! Ca sa nu mai spun cat de enervati suntem cu totii de prezenta lor!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

E bine ca ai intervenit la timp.Parca era la norma tipul/tipa :D

einsteinitza

A fost chiar ciudat, brrr,  vorba Geodeziei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Claudiu

Quote from: gentiana on January 07, 2011, 06:49:19 PM
... Nu prea ma omor dupa mexicani si mexicance(din trista mea experienta ,put)

Ia nu mai fii asa xenofoba ca aceiasi parere o au si francezii despre romani. Iar daca suntem la fel cu ei inseamna automat ca le dam dreptate.

Ma facusi curios, unde si cat de indelungata fu trista ta experienta?
Emit un aforism: Daca mexicanul tau pute asta nu inseamna ca si mexicanca mea pute.  ;D

Quote from: penelopa on January 09, 2011, 10:02:47 PM
Mai, la drept vorbind, eu am fost prea ocupata s-o urmaresc pe soacra-mea care-i la mine de dinainte de Craciun  .....
...A venit a 2-a zi Corcodel si mi-a zis de explozie....
...maine se intoarce soacra-mea dintr-o vizita cu sorra-sa dupa ea si cu o verisoara ..... 

Vorba lui Ali: - Sephu astia nu au nevoie de terorism, fac singuri treaba.

Pene cel mai mult imi place ca ai folosit "doble r" in "sorra-sa" curat latino.  ;D

Quote from: flordel on January 07, 2011, 11:15:23 PM
... Incep sa ma intreb la ce ma pricep oare?
Another thought inainte de culcare.... >:D

Rimeaza cu:

Te pricepi la avatare.  ;D

Quote from: Ionela on January 10, 2011, 07:24:32 PM
Ma iau toti dracii!  >:( O ora ies de pe forum si cand vin inapoi, mai gasesc unul! >:( Si inca unul! >:( +hypno

Te rog, Stapane, undo ceea ce ai facut, chiar daca ar dura 2 luni pana sa mai dai cuiva acceptul! Crede-ma, nu pot sterge paraziti in fiecare minut al existentei mele! Ca sa nu mai spun cat de enervati suntem cu totii de prezenta lor!

Felix e baiat destept.  +apl Decat sa pierzi vremea cine stie pe unde mai bine te tine pe forum. ;D



simonaelena

Quote from: penelopa on January 09, 2011, 10:02:47 PM
Acum, ca si casa mea s-ar putea transforma intr-un astfel de azil (maine se intoarce soacra-mea dintr-o vizita cu sorra-sa dupa ea si cu o verisoara .....  >:( , sper sa ma fereasca D-zeu de vreo explozie ... din partea mea. ;D

Femeie cumsecade, doar n-ai vrea sa vina cu mana goala?

flordel

Solutie: sa nu mai accepte Felix pe nimeni pana nu trimite 3 compuneri (ca si copii au ca tema compuneri) despre plante. :D

Si Pene, las ca mai poti supravietui oleaca cu soacra, doar ai antrenament nu? Eu asa banuiesc. Si spune-i ca nimeni nu face mancare mai buna ca ea si pune-o la treaba!

Ionela

Quote from: flordel on January 10, 2011, 10:16:27 PM
Solutie: sa nu mai accepte Felix pe nimeni pana nu trimite 3 compuneri (ca si copii au ca tema compuneri) despre plante. :D


Eu votez pentru +apl Si postez compunerile sa ne edificam... >:D

Claudiu, bine ca mi-ai deschis ochii la vreme! :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Iar eu propun să-ţi mai iei un ajutor  :) ... Es, de exemplu! Să fie moderator!

Claudiu

Senine sa va fie diminetile

Brrr vine si la mine iarna. Frig cumplit. (Nu va spun cat ca nu o sa credeti sau o sa credeti ca rad dar pentru mine e frig rau)

O fi din cauza ca l-am intalnit pe Minulescu ce statea la vorba cu doamna Iarna prin nu stiu ce gardina?
Ce mi-a mai placut bardul asta! De parca acum, daca n-am nici o carte cu stihurile lui, nu mi-ar mai place?

Doamnelor v-a spus cineva pe anul asta cat sunteti de minunate? Daca nu, desi mi-e cam jena sa mazgalesc gandurile mele, unde l-am pomenit pe magistrul Minulescu, il rog pe maestru de iertaciune si indraznesc sa va dedic un


Zbor

Stau nemiscat
Lipit de fereastra
Si doresc neincetat
Libertatea albastra.

Cand noaptea se lasa
Dorinta m-apasa
Si toate visele mele
Se agata de stele.

Te iau cu mine
In gandurile mele
Si zbor la tine,
Odata cu ele.


sicamin

Claudiu ,multumesc pentru dedicatie si pentru gandurile bune  +apl

einsteinitza

Multumim, dar dupa mine e o perioada de mai putine minunatii >:D >:D
Oricum, multumesc si eu, ca ne mai scoti din vacanta, care se prelungeste in mintea noastra.Inca nu ne-am  revenit probabil.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Quote from: penelopa on January 11, 2011, 08:59:14 AM
Iar eu propun să-ţi mai iei un ajutor  :) ... Es, de exemplu! Să fie moderator!

Ehei, draga Pene, de cand curtez eu pe Es sa-mi vina in ajutor! Ce pot spune decat ca mintile luminate gandesc la fel ;) ;D

Claudiu, iti multumesc ca ne gandesti atat de frumos pe noi toate +hug
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

flordel

Vreau sa va redau urmatoarea fraza din manualul de Biologie cls.5 al copilului meu Adela, autori: Gheorghe Mohan, Aurel Ardelean si Aurora Mihail:

"Prin butasi de tulpina se inmultesc unele plante de apartament, vita de vie, salcia, plopul." pagina 53.

Ce sa fac? Ia ziceti voi...sa plang, sa rad? ???
Ma apuca disperarea.


Claudiu

Razi ca n-au pus doua puncte dupa apartament, desi si cu virgula cam tot aia intelegi mai ales daca esti in clasa a cincea si nu ai o mama vigilenta.  ;D


Ionela

Inca n-am tinut plopi si salcii in apartament :D :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

flordel

Da, nu stiu, ar trebui sa va pun toata lectia aici.

Ceea ce este important de spus la inmultirea asexuata, si anume aceea ca se obtine o planta identica cu planta mama, lipseste cu desavarsire.
Numai vorbim de toata logica expunerii.
A propos plantele formeaza la noduri radacini "adventive", acesta este un termen normal si pe care un copil de 11 ani ar trebui sa-l stie.

Sunt foarte trista.

einsteinitza

Nu plange, spune-i copilului ce trebuie si amuzati-va ajuta-l sa descopere si el greseli .E singura solutie.
Manualele de romana de prin clasa a 5 a  erau la fel, parca citeam materia de facultate.Intai trebuiau traduse lectiile.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Nu mai fi tristă, Flordel, arată-le tu ce ştii despre plante. ;D

Ionela

Din pacate nu pot sa nu fiu de acord cu Flordel... Pot sa spun ca botanica de clasa a cincea e cea mai nesuferita disciplina biologica, din pricina modului cum este ea tratata in manuale si programa >:( Sa nu mai vorbim de faptul ca trebuia sa le povestesc copiilor despre cambiu libero lemnos, scoarta si cilindru central.... si alte notiuni de structura interna a organelor plantelor +ham. Cele mai frumoase lectii au fost cele in aer liber si cele in care trebuiau facute mici experimente (de pilda germinarea semintelor sau observarea la microscop a celulelor din foitza de ceapa), de altfel singurele care le-au placut cu adevarat si copiilor si mie :(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

myosotis

Cum sa nu planga mai frate ? Pai faci scoala din nou acasa cu copilul ? Si daca nu ai pregatirea necesara ? Ce faci? Umbli cu dexul dupa tine ? Da' daca ai doi copii de varste diferite si ajung la scoala la o diferenta de 7 ani ? Ha ? Mai faci doua facultati sa-l poti pune pe picioare si pe-al doilea  >:D
Am luat-o pe urmele Gentianei - nu ma pot opri din scris  +ham
Si devin din ce in ce mai pesimista  :-[

cristinaf

Diferenta de 7ani e inca bine, cu 12 ani e mai ciudat. Parca ar fi tati cu copilul.  :D  +ham

Ionela

Myo, ai dreptate! Din fericire am un singur copil si m-am pregatit psihic sa fac scoala cu el acasa +ham Mi-am ales deja dintre fostii colegi de breasla pe cei care sa ii fie meditatori la obiectele la care va avea nevoie, ca nu sunt alte solutii. Acolo unde platesti salarii de mizerie, nu poti avea pretentii la munca de calitate. Cel putin eu nu mai am, stiu cum e sa faci munca patriotica si sa duci bani de acasa (vorba lui vik).
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

flordel

Situatia este absolut dramatica.
Cei 2 copii ai mei mai mari au meditatii la romana si matematica. Evaluand situatia cel putin la matematica ii trebuie si copilului mic. Nu mai punem la socoteala meditatii la desen, pian si limba engleza. N-am facut socoteala nici odata ca m-ar apuca jalea. Dar totusi nu pot pune la 3 copii meditatii la toate cele, iar eu nu am timpul necesar sa ii ajut. La gramatica nu m-am priceput si nici nu mi-a placut (decat sa citesc), matematica inca stiu destul de bine la nivel de liceu, ca-am facut la vremea mea de si acum o visez.
Am ajuns sa le cumpar ce carti vor ei sa citeasca numai sa citeasca ceva ca sa-si formeze vocabularul. Si aici este de discutat ce lectura particulara le da de la scoala. Don Quijote la clasa a 5-a? Ce sa inteleaga un copil din cartea aceea? Si alti scriitori romani plicticosi cu descrieri de 3-4 pagini care tin minte ca nici mie nu mi-au placut. Pentru ei trebuie ceva captivant, sa le starneasca interesul si sa le cultive placerea si exercitiul de a citi.

claude

Las' ca nici pe vremea mea nu erau la scoala lecturi obligatorii placute...ce pricepeam eu pe vremea aia din Vlaicu-Voda ( ca zau daca-mi amintesc si acum despre ce era vorba  >:D)  sau din Baltagul +ham  Majoritatea le citeam pe sarite, cat sa ma dumiresc despre ce e vorba. Si pe urma profa, cel putin in clasa a opta, ne dicta efectiv comentariile legate de cartea respectiva, care pe urma trebuia sa-l recitam ca pe apa aproape  ;D
Da imi aduc aminte cu placere vremea cand invatasem sa citesc si nu mai biruia bibliotecara sa-mi furnizeze "Povesti nemuritoare" Ca sa nu mai vorbim, la scurta vreme dupa aceea, de "1001 nopti"

Cat despre profesori...e drept ca sunt platiti mizerabil, dar am si destule exemple de unii care predau aiurea si pe urma spun copiilor ca daca n-au inteles sa mearga la ei la meditatii private, ceea ce mi se pare chiar nesimtire.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot