Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

martipan

Ozi,imi ingros soriciul si te intreb ce fel de orhidute erau asa de ieftine? ::) ;D
@Gabriela:as pune poze,dar nu am aparat gigital >:( !
@Ozi:azi am aflat ca vanda aceea cu frunze tubulare a devenit Papilonanthe ,cred ca e Papilonanthe teres mai exact  ;D ! Danke scon inca o data!

martipan

Am dublat soriciul si,daca mai te duci pt o targuiala pe cinste,as vrea sa te rog si eu sa-mi iei o Cattleya ...si atat,pt ca stiu ca doamnele de la posta o sa te adopte in curand  si stiu ce greu e sa faci un colet,mai ales daca sunt mai multe plante!
Multumesc,saru-mana ,bogdaproste,sanatate la toate rudele pana la speta a 3a !
Nu e nicio graba,cand te mai eliberezi tu...

martipan

 ;) Las' ca le-ai dat tu sugestii pretioase pt buna functionare a serviciului postal national ;D !O sa-ti ofere o pozitie onorifica !
Daca totusi mai gasesti ceva,orice,oricand,vreau si eu una ;D!
Merci mult!

Erwin

Fetelor, o cunostinta are probleme cu cateva dintre orhideele lui. Pete negre pe spatele frunzelor. CE ziceti?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

martipan

Desi nu intru in categoria "fetelor",imi dau si eu cu parerea :D !
Mai intai,depinde si ce orhidee are.
Daca e phale,atunci pot fi semnul unei infectii cu ciuperci sau a unui virus,ceea ce e destul de rau pt planta.
Daca e altceva,atunci cateva pete micute,negru uscat,sunt normale,insa nu pe toate frunzele!
Ar putea fi arsuri ale soarelui daca sunt mai mari,sau ar putea fi de la umiditate - presimt cum ma-njurati ;D - pt ca tocmai am citit ca ,desi adora umiditatea,orhideelor le cauzeaza,in limite normale,si ca urmare apar pete p frunze.
Daca le pulverizeaza frunzele,ar putea sa nu o mai faca si sa vada ce se intampla cu urmatoatea frunza...
Toate astea sunt insa presupuneri,ar trebui mai multe indicatii(daca se intampla cu toate frunzele,de cand au aparut,in ce poziti e orhideea...)si ar ajuta si o foto,nu numai cu frunzele,dar si cu radacinle ;D!

cara

martzipan, mama, te rog io frumos, baga un oki la orhidee bolnave si vezi pozele  mele, poate imi prescrii vreun leac ca ma doare sufletu' de ele....

pliz!  :'(

martipan

ok cara,imi arunc amandoi ochii,dar te avertizez ca nu-s cine stie ce enciclopedie ;)!

ozimandias

Quote from: cara on February 01, 2008, 04:17:29 PM
martzipan, mama, te rog io frumos, baga un oki la orhidee bolnave si vezi pozele  mele, poate imi prescrii vreun leac ca ma doare sufletu' de ele....

pliz!  :'(

Si pe ale mele....  :'(

martipan

Am si eu o problemuta : acum cateva luni am primit de la Ozi un zygopetalum,iar de atunci a mai facut un pseudo bulb,planta arata bine,multumita,insa a crescut foarte sus din vechiul pseudobulb,astfel ca e cam la 2 cm deasupra scoartei,radacinile fiind complet descoperite  :-\ .
Acum se mai prefigureaza inca vreo doua noi cresteri ,tot la "etaj" si nu stiu cum sa fac sa le fie bine.
Ideea e ca daca e sa acomodez noii psbulbi,ar trebui sa-i cam ingrop pe cei vechi aproape compet in scoarta,plus ca ar trebui sa replantez intr-un ghiveci maaaare (de la radacina pana la psbulbii cei mai de sus sunt cam 12 cm  :o ) ,ceea ce nu e tocmai bine...
Ce sa fac?

martipan

M-am mai linistit putin :) !
Multumesc de promptitudine!
Ma gandeam ca se deshidrateza daca ele,fiind "in aer",nu primesc umezeala din scoarta...

gabriela jalba

A despartit cineva "tufa" dupa ce s-a sfirsit inflorirea? Cum se inmultesc ele?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

oncidiumul imi compenseaza supararea de la phalaenopsis:

[attachment deleted by admin]

ozimandias

Quote from: gabriela jalba on February 04, 2008, 06:49:33 PM
A despartit cineva "tufa" dupa ce s-a sfirsit inflorirea? Cum se inmultesc ele?

Da, gabriela, am despartit eu o "tufa" de zigopetallum... Si o parte e la Martipan si alta a fost la mine... Nu as recomanda.
In primul rand ca e o conditie esentiala pentru o urmatoare inflorire ca "tufa" sa aiba cel putin trei pseudobulbi.
In al doilea rand nici nu-ti inchipui ce incurcatura de radacini e in ghiveci si nu poti separa decat daca le tai, ceea ce inseamna stress foarte mare pentru planta (ca sa nu mai zic pentru tine). Taind radacinile, pana se refac... trece timp muult.
Si in al treilea rand, cu cat "tufa" e mai mare cu atat spectacolul florilor va fi mai minunat.

Spre exemplificare, uite:
Asa arata cand l-am luat (si sincer, l-am luat de mila): .
Asa arata inainte de a incepe operatia: (chiar foarte bine, as zice acum)
Asa arata dupa ce l-am operat:

Oricum, nu au supravietuit decat bucatile cele mai mari (doua), care aveau cate trei pseudobulbi. A mea a murit in vara, cand am plecat in concediu si cealalta e la Martipan si zice ca se misca un pic...

Codruta

Cu greu am iesit sambata dintr-un magazin fara sa iau nici o Cambria cu mine. Erau multe si de diverse feluri, una mai frumoasa ca cealalata. Dar toate, absolut toate aveau pete maro-roscat pe frunze. Si nu e prima data cand patesc asa, adica imi e frica sa iau o orhidee pentru ca frunzele nu arata perfect sanatoase. Oare sunt toate bolnave sau e din cauza manevrarilor, transportului?

gabriela jalba

Ozi,asa mare glomeratie e si la oncidium,la mine...Ghiveciul e prea mic,zic eu.Trebuie sa-l tin in ceva ca altfel se rastoarna. Tare mai stau in dubiu...deocamdata are flori.Nici de despartit....,mi-e frica sa nu-l piard!!! Cred ca o sa recurg numai la un mutat,mai in primavara.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Gabi,asteapta sa termine florile si cand vezi ca incepe sa genereze radacini noi pe langa pseudobulb,atunci e momentul optim! Numai nu-l desparti,o sa aiba un stress cam mare,plud ca nu e garantat ca-ti va mai inflorii...poate in vreo 2 anisori ;D . Mai bine ii iei un ghiveci putin mai mare(sa mai incapa inca 3 psbulbi),bucatile care merg scoase din vechea scoarta scoatele si completeaza cu scoarta proaspata.
Atentie insa sa nu fie scoarta deteriorata(neagra,sfaramicioasa,uda excesiv si pt mult timp),caz in care trebuie schimbata toata(si,daca tot o deranjezi,cred ca o poti si desparti,minim 3 psbulbi per sectiune).
Codruta,bine ai facut ca nu aiu luat-o,frunzele patate sunt primul semn de boala!
Daca petele erau moi,apoase,poate fi o fungoza sau altceva,daca erau uscat,ori au suferit arsuri solare,ori au suferit in urma transportului(de obicei urmele se vede ca sunt mecanice),ori cine stie peste ce barzauni dai!

cara

inca nu-mi revin din surpriza!  :o
va mai amintiti ca intrebam cu niste luni in urma ce sa fac cu o phalaenopsis care se usca dar avea radacinile ok?
iaca minunea: are keiki!

[attachment deleted by admin]

sicamin

Saraca de ia! Inainte de a sucomba ,a lasat urmasi sa nu-ti para rau dupa ia. ;) Sa vezi ce flori frumoase o sa facaaaaaa!

cara

n-as fi crezut c-o sa apuc ziua asta!
auzisem ca se intampla, foarte rar, dar n-am sperat sa experimentez pe pielea mea!
si daca mai amintesc si tija sectionata care s-a "lipit" singura si-a inflorit, pot zice ca menirea mea e sa cresc orhidee!
asa e scris!  ;D

gabriela jalba

Martipan,multumesc mult!!! Oricum,daca e sa o despart,pun poze intii si discutam.
    Cara,ma bucur muuuult!!! Abia astept sa o vad marisoara. Astea-s plantutele de pe urma carora am satisfactii!!!Cele luate din magazin,imi plac,dar nu-s buctica din sufletul meu.....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

martipan

Nu ai pt ce Gabi! ;)
Vai,Cara,e un miracol de Craciun...in extrasezon :D !Nu am vazut si nici nu am citi ca dintr-o bucatica milimetrica sa iasa ub keiki.
Dar cu ce le vrajesti,tu? :D

cara

incantatii voodoo!  :D :D :D

acum pe bune, nu m-am indurat s-o arunc, vazand radacinile viabile. am udat-o cand deveneau sidefii si am tot asteptat sa vad ce se intampla. ieri, dupa mai bine de jumatate de an in care nu s-a miscat in nici un fel, colegul m-a somat s-o arunc, ca e urata. cand am pus mana pe ea, am vazut minunea. nu mi-a venit sa cred!  :o

gabriela jalba

keiki; imi dau seama ca-i vorba de mugurul nou,....Totusi,sa nu mor proasta!!! mai pe larg,va rog!!! Cind e vorba de un keiki???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ozimandias

Keiki sunt puiutii de orhidee.
Vorbim de keiki in special la Phalenopsis si la Dendrobium Nobile.
De obicei, la Phalenopsis, keiki se dezvota pe tija florala!

cara

s-or fi dezvoltand ei pe tija florala la phalaenopsis, dar la a mea care era uscata toata, fara vreo frunza macar, a mijit deasupra radacinilor. de aia zic ca e uimitor cum supravietuiesc plantele astea! pe bune! ca nici tija aia ce-am sectionat-o n-as fi zis o mie de ani ca va mai face flori!
probabil a salvat-o faptul ca era tanara, abia crestea, si faptul ca am pansat-o strans cu leucoplast, asa ca seva a fost nevoita sa circule in continuare. (zic si io, asa, dupa ureche...)