De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

Anastasia  si eu plecam de la principiul iau ca-i mai ieftin ,... dar dupa citeva tepe m-am hotarit iau mai scump dar mai sigur . cu toate ca acum in primavara am luat o teapa cu cei de la multe plante ..am comandat eddy mitchel deoarece era singurul comerciant care il promitea aici in romania si mi-a venit un muma de caribia care deja il luasem de la olandeji , si olandeji nu au zis ia 3 buc asa cum au facut cei de la multe plante de am dat 120 ron pe 3 buc . asa ca eu una nu mai cumpar din tara nimic . daca sunt infloriti ai avantajul de a vedea ce cumperi sunt deja prinsi este altceva . nu mai stai pe ghimpi o fi nu o fi ce am comandat s-o prinde nu s-o prinde ca la comanda de la sirb cea din primavra ... etc ... pui in balanta mai multe si vezi ca ajungi sa il cumperi pe cel scump .... noi nu dam aici cu paru sau ricaim pe nimani impartasim din experientele noastre .. care ne-au cam ciuruit buzunarele la unii ... adica mie ... si incerc eu una sa invat de la ceilalti si din pataniile lor ... bag pe urechea care trebuie ca sa nu mai imi ciurui singura buzunarele degeaba ...

adrianam

Intre 01-05 iunie la noi este Expoflora si bineinteles ca ieri dupa-servici am semnat condica la expozitie.
Turna cu galeata dar eu gasisem un expozant cu zeci de ghivece de trandafiri- toti infloriti sau imbobociti.
Se pare ca este din Targoviste si are trandafiri de toate culorile - fara nume- probabil ca la multi din ei a expirat perioada in care sunt protejati dar nu poate sa-i vanda cu eticheta de nume.
Pretul este de 30 lei.
Eu am luat un englezesc- as putea baga mana in foc ca englezesc este- dar inca nu am avut timp sa caut cum se numeste- are floarea alba- o foarte foarte usoara reflexie de roz pal. Miroase dumnezeieste, forma florii este ca un glob si floarea sta aplecata, asa cum am vazut la Pat Austin, insa este mult mai mare- un diametru cam de 6 cm.
Am mai luat cred ca un Peace - are floarea galben pal cu reflexe roz deschis pe margini. Seamana cu acesta:
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.167647
dar este imensa - cred ca are vre-o 12 cm diametru si foarte parfumata!

Si am mai luat inca unul satirat- cu dungi- cu doua nuante de rosu, sau rosu si roz, nu prea am gasit opoaza pe HMF cu care sa semene. Nu este parfumat, dar floarea este mare - aprox.9cm.

Astazi am fugit un pic de la servici ca nu ploua, si am rugat sa-mi mai pastreze doi:
- un grena inchis, refleze de catifea neagra pe florile deschise la maxim - pare ca ar fi Black Beauty- mai ales ca nu are spini.
- si inca unul satirat tot rosu cu roz, dar diferenta de nuanta este mult mai pronuntata.

Revin cu poze in seara asta sau maine, ca le fac dar nu mai apuc sa le descarc!

einsteinitza

Maama, abia astept pozele.Cred ca esti ca o pisisca ce s-a ăus pe tors :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Daaaa, pana ajung la gradina unde imi storc creierii ca nu stiu unde sa-i mai plantez! ;;)
Si am amanat din cauza asta si extinderea plantatiei de capsuni!  :'(
Dar nu am putut sa rezist cand i-am vazut infloriti.
Anul trecut, necajita ca am ratat sezonul comenzilor, am luat ultimii trandafiri urcatori la punga pe care i-am gasit- trebuiau sa fie 2 galbeni (Golden Showers) 2 roz- New Dawn si Parade si doi rosii- Paul'Scarlet si inca unul.
Ca si Geo, m-am trezit ca infloresc altfel: trei Golden Showers si trei roz- bine macar ca cei roz sunt 3 diferiti si par mai de calitate decat GS.

Asa ca am zis ca merita sa dau 30 de lei pe un trandafir mare, deja inflorit.

claude

Ca tot vine sezonul viselor cu liste de achizitii de trandafiri  ;D, , iata un furnizor care are cam de toate si la preturi competitive. Are f. multi englezesti pe care nu i-am vazut la alti furnizori

http://www.tuincentrumlottum.nl

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Am mai dat peste site-ul asta, n-am studiat inca dar preturile mi se par suspect de mici. Poate gresesc. ???

geodezia

la mine nu se deschide . o sa incerc sa ma uit acasa . as vrea munstead wood-ul ala ca altfel dau in bilbaieli

Elena_E

Quote from: geodezia on June 01, 2011, 08:13:21 AM
Anastasia  si eu plecam de la principiul iau ca-i mai ieftin ,... dar dupa citeva tepe m-am hotarit iau mai scump dar mai sigur . cu toate ca acum in primavara am luat o teapa cu cei de la multe plante ..am comandat eddy mitchel deoarece era singurul comerciant care il promitea aici in romania si mi-a venit un muma de caribia care deja il luasem de la olandeji , si olandeji nu au zis ia 3 buc asa cum au facut cei de la multe plante de am dat 120 ron pe 3 buc . asa ca eu una nu mai cumpar din tara nimic . daca sunt infloriti ai avantajul de a vedea ce cumperi sunt deja prinsi este altceva . nu mai stai pe ghimpi o fi nu o fi ce am comandat s-o prinde nu s-o prinde ca la comanda de la sirb cea din primavra ... etc ... pui in balanta mai multe si vezi ca ajungi sa il cumperi pe cel scump .... noi nu dam aici cu paru sau ricaim pe nimani impartasim din experientele noastre .. care ne-au cam ciuruit buzunarele la unii ... adica mie ... si incerc eu una sa invat de la ceilalti si din pataniile lor ... bag pe urechea care trebuie ca sa nu mai imi ciurui singura buzunarele degeaba ...

Si eu as dori acest soi eddy mitchel, este chiar superb dar nu il gasesc in oferta celor de la multeplante. Sigur de la ei ai cumparat??? Informativ m-am uitat si la preturi si chiar nu am gasit trandafir mai scump de 25 lei. ::)

geodezia

stai linistita am luat in primavara si nu a inflorit eddy mitchel a inflorit ceva roz diafan cu alb care are doar 2 rinduri de petale .  de asta nici nu am impartit coletul cu nimeni ca nu vroiam injuraturi de rigoare . in cazul meu tartacuta  a facut tartacuta a tras .
poate gasim pe la lottum dar cred ca ma las pagubasa .. ca acum am destui pe batataura .iau numai munstead wood si ma astimpar ..

einsteinitza


Elena, sa stii ca mai sunt si alti comercianti pe lume, nu trebuie sa te uiti doar la multeplante.
Iar Ge stie, ca a avut anume trandafitri dupa care a tanjit si i-a cumparat in multe variante, de la multe firme. Apoi, s-a vazut ce a iesit.
Tartacuta a obtinut o gradina plina de trandafiri!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Elena_E

 ;;) Astept si alte recomandari de la voi................... :)

einsteinitza

Citeste rubrica de la inceput, daca vrei trandafiri,
Plus rubricile de comenzi, ca s-au tot facut comenzi si in afara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Elena, multa lume a cumparat de la multeplante, si unii au fost multumiti, altii mai putin.
Eu cel putin cred ca e un site cat de cat bun, insa e varza la informatii. Daca cumperi trandafiri de la ei, ca la astia ma pricep, iti iei cea mai mare teapa.
Unu-la majoritatea teahibrizilor, spune ca-ti umplu curtea de parfum. Pentru orice cultivator, cat de cat informat, trebuie pus nivelul de parfum, nu asa, mai ales ca unii din cei ce umlu curtea de parfum au un parfum slab sau chiar foarte slab ex Barkarole, Doris Tysterman.Astia umplu curtea cu parum daca dai tu cu parfum pe ei. Plus ca nu vad nicaieri inaltimea, rezistenta la ger, la boli.
La cei de parc, varza e si mai mare, Rumba e pus de parc cand e un trandafir mic, in nici un caz de parc, Nina Weibull e trecuta la 50-60cm cand poate ajunge peste un metru.Ca sa nu vorbesc ca treaba cu tundere minima e o mare aiureala, ce e aia tundere minima?
A trecut vremea cand cumparatorii erau batuti in cap in domeniul plantelor, si nu stiau chiar nimic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ce zice Es este foarte adevarat. In orice faci trebuie sa fii profesionist.
Eu m-as risca doar de la Molnar sa comand un trandafir Heidetraum. Oricum numai unul.

sandaveturia

Aveam pregatita lista pentru rosafruct si ... cand s-a actualizat site-ul .... stupoare.... nu mai exista in lista lor trandafiri englezesti deloc, nu mai exista Bonica si nici trandafiri de dulceata +ham
De ce oare?

flordel

N-au mai produs...
Da poti sa-l iei pe Leonardo da Vinci daca vrei, ca-i frumos.

sandaveturia

stiu, am studiat deja, si l-am inlocuit. Dar anul trecut era si foc de tabara galben, nu-i asa ca l-au redenumit CLUJ 2010?

einsteinitza

Scuze la toti pentru intarzierea cu butasii, am avut probleme mai mari.

Gabi, Johana, coletele voastre sunt facute pleaca luni.
Claude, pe care adresa trimit?

Cine mai era?
Mihai, am uitat ce voiai, daca imi scrii un mesaj iti aduc.
GXGeorge, alege ce vrei si iti trimit.

Sandaveturia, nu au cazut inca frunzele, ami asteptam putin
La fel si Gty, nu te-am uitat cu ce m-ai rugat.Astept sa cada frunzele, sunt inca in vegetatie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Gxgeorge

 +hug Multumim frumos! In cazul meu cred ca e putin mai simplu si nu e nevoie sa faci colet, ori ne intalnim in Ploiesti cand te intorci de la Slanic ori dau o fuga pana acolo, numai sa-mi spui cand.  Mi-ar placea sa-ti ofer ceva in schimbul butasilor, te-ar interesa un liriodendron?

einsteinitza

Bun, dai in we.urmator o fuga pana aici, bine?
Da, multumesc.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Johana

Multumesc foarte mult!
Vin la fix.....apuc sa-i pun inainte de a veni bebelusa.
Te pup si sper sa rezolvi problemele!  :-*

claude

Es, iti trimit din nou adresa pe PM
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Gxgeorge

Quote from: einsteinitza on September 25, 2011, 01:42:19 PM
Bun, dai in we.urmator o fuga pana aici, bine?
Da, multumesc.

E bine, voi veni sambata pe la ora 12.

einsteinitza

Mai e cineva la care am promis butasi?
Sunt cu alte probleme, si precis uit pe cineva, va rog cine are butasi promisi de la mine sa spuna, ca pun pachetele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro