Alei prin gradina

Started by einsteinitza, February 05, 2013, 10:34:05 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Trebuie sa fac cateva alei, fiindca am zone care au devenit mai circulate si, desi nu imi place sa stric verdeata, e necesar. Tot caut idei simpatice , potrivite cu jungla mea... Am gasit o idee simpatica
http://sunsetgurldesign.typepad.com/weblog/2009/06/diy-garden-stone.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel


einsteinitza

Eu ma gandeaim ca trebuie si niste plasa din aia de gaini, sa fie mai rezistente.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adrianam

Daca se va calca intens pe ele, nervurile acelea nu se vor estompa in scurt timp?

einsteinitza

E beton, nu se tocesc chiar asa!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

iATA CE AM POZAT TRECAND PE LANGA O CASA.

flordel

Daca nu pui dalele undeva unde-i trafic intens, cred ca e suficient sa le faci mai grose si cu mai mult ciment in amestec.
Cred ca nu mai este nevoie si de plasa, dar daca ai poti pune pentru siguranta.
Imi place foarte mult modelul.

einsteinitza

Da, dar exista unele mai invizibile cumva, ma refer la cele pozate de Trandafira, dintr-un plastic verde inchis care devine invizibil cand creste putin iarba.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Nu sunt practice, am pus eu cateva si ma impiedicam de colturile lor. Pe urma au intrat cu totul in pamant.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Poti sa pui colorant in ciment, verde, negru, cum vrei si ies mai inchise mai "invizibile".

sandaveturia

Niste picioare BIG FOOT? Sunt si destul de groase si rezistente si pot fi de diferite culori.

claude

Arata super dalele alea cu model de frunza  +hypno   eu nu le-as colora sa fie invizibile, eu cred ca sunt foarte decorative daca se vad, poate un colorant ca sa semene mai mult culoarea cu a pietrei, sa nu te prinzi la prima vedere ca sunt din beton
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Merge si cu frunza de hosta
http://www.lowescreativeideas.com/idea-library/projects/Leaf_Stepping_Stones_0708.aspx

Am vazut ca intr-unul din comentarii, cineva povesteste ca a facut cu frunza de rabarbar si a lasat-o asa cu marginile ridicate, obtinand o baita pentru pasarele!

Eu cred ca asa, nevopsite, in cateva luni stand pe pamant capata o tenta de piatra cu ptin muschi asa cum se fac obiectele de ciment care stau de multa vrme in gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

Quote from: flordel on February 05, 2013, 01:40:52 PM
Poti sa pui colorant in ciment, verde, negru, cum vrei si ies mai inchise mai "invizibile".
atentie ce colorant folositi si in ce cantitati ,scade f. tare rezistenta betonului !!!

gabriela jalba

Ce idee super !!! Imi place de numa-numa !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, tu ai putea sa faci forme intr-o galeata din aia de cauciuc, torni niste ciment preparat acolo, il torni in ceva rama patrata sau circulara si, de cate ori vine nepotica la tinew, ii faci o dala din asta si o pui sa puna piciorusul. Vei avea o evolutie pe dale!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Si ar termina aleea in...citiva ani,tinind cont ca nepotica o viziteaza odata pe an.,in cel mai fericit caz

einsteinitza

Pai ma gandeam la niste pasi japonezi, nu la o alee in totalitate. Niste dale puse ca pasii, din loc in loc, ca cele care se pun pe o directie in iarba. Daca face 7-8 dale puse la distanta , iese o potecuta frumoasa si marcheaza trecerea anilor. Nici nu ar avea farmec mai des de un an, ar fi prea mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Eu ma referam ca nepotica e in Franta ,si e micuta acum,si Doamna Gabi are destul de mult spatiu pentru alei.Ideea e buna de luat in seama,nu am nimic impotriva ,doar mi-am imaginat aleea cu piciorusele Leliei

costieanuconstantin

 corect ar fi , pe aceiasi placa , sa fie si urmele bunicii langa picioruse , asa " cot a cot " +hug

sandaveturia

Ia uitati-va la dalele BIG FOOT din spatele trandafirului. Am propus mai sus un pic, dar nimeni nu m-a bagat in seama. Departate un pic, ca sa pasesti normal pe ele, mergi un pic ca rata, dar te inveti...

gabriela jalba

Es, o idee geniala !!! Precis o s-o aplicam. Romel va fi foarte incintat sa-i faca aleea pasilor. Imi pare rau ca am pierdut doi ani....
Si BIG FOOT e fain,dar astea din frunze mi se par mai deosebite.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Uite, special pentru Romel!
http://www.make-baby-stuff.com/making-stepping-stones.html, sa vada ce dulce e o dala cu piciorus de copil!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro