Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Păi, Geo, tu ştii mai bine cât de montat sau remontat este irisul meu   ;) ...... că-i de la  mama ta.
Normal că m-a uimit fiindcă anul trecut n-a înflorit şi toamna.

Na, că acum trebuie să caut ce însemană  "iris remontat "  ;D

ELA

..si la mine au inflorit daliile(gradina de langa bloc); taiasem cele 2 tufe care incepusera sa se usuce din cauza caldurii dar pt. ca a plouat si a dat iar caldura, au facut lastari si boboci....arata tare bine langa tufanelele galbene !

stefana

Daca la mine nu e nimic inflorit, in gradina Getei e spectacol :



Si aici, paznicul serei ;D

Codruta


sicamin

La mine au inceput sa infloreasca macii galbeni,caretrebuiau sa infloreasca la primavara. :D
Au si la mine paznici ,asa ca nu mi le ia nimeni pe floricele.

Si o clematita intarziata:

popgeo

Stefana, foarte frumoase florile de toamna.  Felicitari.

Penelopa, irisii  care infloresc si toamna  nu infloresc neaparat din primul an in doua ture.  Practic primul an e de obicei de acomodare. Apoi unii din irisii remontanti sint mai mofturosi  si nu infloresc in fiecare an de doua ori.   Aia pe care ii ai tu de la mama  insa nu sint din aia mofturosi .  Si da, e o surpriza placuta  cind vezi asemenea culori toamna.  Sper ca sint si parfumati.

stefana

Florile sunt ale GeteiV, ea merita din plin felicitarile  ::) . Eu eram doar fotograf ... topita de admiratie  :D

penelopa

Da, Geo, irişii mei înfloriţi acum sunt parfumaţi.

GetaV, ce hibi e ăla roşu cu margini galbene?
Dar hoya albă,  ce hoye e ?

Codruta

Quote from: sicamin on November 11, 2009, 03:31:01 PM
La mine au inceput sa infloreasca macii galbeni,caretrebuiau sa infloreasca la primavara. :D

La mine nu au inflorit dar de rasarit au rasarit o multime.

gentiana

Quote from: stefana on October 26, 2009, 01:01:05 PM
Daca la mine nu e nimic inflorit, in gradina Getei e spectacol :
][/URL]
pe mine ma intereseaza mai multe amnunte despre "paznic"
e ea,el?
ca paote ma suparatzi si fac spectacol cu blanoasele mele
la mine in gradina e trist(daliile le-am scos,si am pus intr-o galeata  florile) trandafirii i-am vaduvit de boboci ca mi-a fost frica ca vine gerul si ii ingheatza(ii tzin in vaze  prin casa(la racoare)
au ramas doar catziva
in gradina mai am doar crizantemele si tufanelele inflorite(acu le-a apucat sa-shi faca de cap si sa infloreasca)

simonaelena

Hmmmmm..... aici numai despre plante e vorba? Ca mie azi mi-a "rasarit" in gradina un....robinet ???  Si sa nu aud comentarii, datorita lui o sa va arat io anul viitor gradina! Desi fie vorba intre noi, pozele isi vor avea locul mai mult la .....culinar  :D

myky

Quote from: simonaelena on November 13, 2009, 10:30:56 PM
Hmmmmm..... aici numai despre plante e vorba? Ca mie azi mi-a "rasarit" in gradina un....robinet ???  Si sa nu aud comentarii, datorita lui o sa va arat io anul viitor gradina! Desi fie vorba intre noi, pozele isi vor avea locul mai mult la .....culinar  :D
adicatelea, e vorba de gradina cu lugume???

GetaV

"paznicul" este ea si este o fitzoasa. Mai multe detalii le poti vedea la fata locului  :P

simonaelena

Quote from: myky on November 13, 2009, 10:33:48 PM
adicatelea, e vorba de gradina cu lugume???
Deci: in gradina am pomi fructiferi, vita de vie , legume si flori. Daca ati vedea cum arata vara randurile cu gladiole inflorite......si trandafirii printre meri......
Anul asta am carat apa cu portbagajul, de-acum gata, s-a rezolvat!

myky



Codruta

Robinetul e in gradina un accesoriu foarte important asa ca nimeni nu comenteaza, dimpotriva, ne bucuram ca ai scapat de caratul apei cu portbagaluj :) Recolte cat mai bogate de acum incolo!


gentiana

hm! adica e la fel de fitoasa ca a mea? are nevoie de "bodyguarzi" ca sa iasa din casa si afara bate toate pisicile de curte(acu cand sunt ceata si au si puiutzi mici le cam lasa in pace)
de fapt de curand a redevenit bucuresteanca si si sta ca o desdemona in fereastra
daca indraznesc sa mangai vreunul din motani(tot birmanezi) inaintea ei ii cafteste.

penelopa

Lianaaaa, mi-a înflorit rudbekia de la tine ........  aia de mi-ai adus-o la Dobru. E drept că mi-ai dat-o cu boboci dar a înflorit şi asta înseamnă că s-a prins. Mii de mulţumiri!

liana

ma bucur :D.....sa vezi ca se inmulteste repede si la anul o sa se faca ditamai tufa :)

Codruta

Daca tot se plange lumea ca dispar anemonele din pamant si daca Georgette are narcise de toamna  ;D hai sa ma laud si eu cu anemona de toamna ;)
Asa ca nu disperati...apar ele cand au chef :D

ionut

delicata dar curajoasa

lala


Nicol Caloian

Am facut exact ca Lala: woaw! Su-per-ba!