Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Tu ii arati si eu ii pun la mine in cosulet,nu?
Am vrut anul trecut sa cumpar si sa plantez cativa ghiocei ,dar m-am trezit cam tarziu......
In schimb am plantat multe lacramioare.

Nicol Caloian


Nicol Caloian


gentiana

Quote from: Mihai on February 16, 2010, 10:17:14 PM
Tu ii arati si eu ii pun la mine in cosulet,nu?
Am vrut anul trecut sa cumpar si sa plantez cativa ghiocei ,dar m-am trezit cam tarziu......
In schimb am plantat multe lacramioare.
sa-mi amintesti la primavara,dupa ce s-au trecut sa-ti iau niste bulbi din padure

popgeo

Au inflorit in  mijloc de ianuarie.. astia sint mai micuti si mai timpurii decit restul 


vernil

Si la mine au scos capul o multime de ghiocei si cateva primule ... insa au zapada pe ele  :D Ma uimesc in fiecare primavara cata forta au ...
Geo, spune-mi te rog, crinii  mari, portocalii, (trigrine) au nevoie de o ingrijire speciala  in primavara ? Te intreb fiindca nu toti bulbii de crini reusesc sa treaca iarna, in primavara trecuta am pierdut cativa ...

GetaV

Pentru mine a sosit primavara. Am inceput sa scot din ghivece ,muscate ,fucsii ,datura si voi continua cu leandri Fie ce-o fi  ;D :D


GetaV

Da, afara ,la adapost dar pana vine primavara se calesc

popgeo


Au mai inflorit:  Irisi pitici, ghiocei, crocus, primule




popgeo

Quote from: Vernil on February 20, 2010, 07:40:11 PM
Si la mine au scos capul o multime de ghiocei si cateva primule ... insa au zapada pe ele  :D Ma uimesc in fiecare primavara cata forta au ...
Geo, spune-mi te rog, crinii  mari, portocalii, (trigrine) au nevoie de o ingrijire speciala  in primavara ? Te intreb fiindca nu toti bulbii de crini reusesc sa treaca iarna, in primavara trecuta am pierdut cativa ...

Crinii tigrinum nu au nevoe de nimic special . Sint foarte rezistenti, de obicei e oarecum normal sa fie ceva pierderi peste iarna.  Ciclul de inghetz/dezghetz , mai ales faza patura de zapada afecteaza de obicei crinii, sau un pamint care nu se dremeaza foarte bine.. si atunci cind solul e prea plin de apa unii crini nu rezista.  De obicei inbunatatind structura solului cu nisip si cetina de brad se poate face fatza mai bine iernilor.  Depinde insa pina la urma care e situatia particulara  la tine.

ozimandias

Toate sunt frumoase, dar ghioceii sunt minunati.
Insa nu reusesc sa-mi dau seama... sunt altfel decat acestia ai mei ?
Ai mei cresc inalti, au mai multe flori pe o tulpina si infloresc mult mai tarziu. Dar parca floarea se aseamana  ::)

bella_donna

Ozi, ai tai parca sunt un pic alungiti.
Ceea ce a pus popgeo, am si eu. Popular, astia sunt numiti ghiocei bogati (Leucojum vernum).

ozimandias

Da, parca asa am observat si eu.

Oricum, ghioceii sunt minunati.

ati

Pe astea am luat an decembrie de la OBI din ungaria am dat pe ele cam 6 ron ca erau uscate rau si am zis poate vor iesi ceva din ele si au si iesit spre mirarea mea aproape 80 % sa vedem oare din toate vor iesi  irisi si cocusi au iesit sa vedem ceilalti

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

sicamin

La mine s-au trecut deja ghioceii,acum infloresc ,irisii,crocusii.
Astia au mai ramas pt .pozat. :D

gabiee

am gasit azi o primula galbena inflorita in plin gazon , cam la 6-7 metri de locul unde am avut anul trecut primule
se poate sa fi iesit din semintele de la floricica de anul trecut ? 

cara

 ;D

ELA

doamne, cara, ce irisi minunati ai :o

ozimandias

Da, foarte frumosi.
Dar ala e gazonul tau?

:D :D :D

mamaruta

Erai la rand sa te iei de gazoonul lui cara?  ;D

ozimandias

De trei ori pe an imi inmoi buzele in sampanie. In seara asta a fost una din dati.
De aici euforia  :D

cara

deci Ozarino, vorba lui Martipan, ti-ai dat foc la valiza!  ;D

da, ala e gazonul meu, inghetat la minus 28 de grade asta iarna.  >:(


popgeo

Si la Caransebes a revenit vremea buna de citeva zile si  iata primele rezultate si iata si primele narcise inflorite anul asta: