Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

vernil

Monica, ai mixandre ? La mine incep sa se deschida toate, ador parfumul lor. Daca vrei, iti ofer o planta, sau seminte, cum vrei.



gabi_gabriella

Voi traiti in ala lume !!!!norocoaselor !!!!!!  Aici deabea apare cate o floricica pe ici e colo !!!

opiadc


         Multumesc, Vernil! :-*
   Am si mixandre, vreo 10-12 plante, le-am crescut tot din seminte! :) Trebuie sa fie mai multe culori, ca am avut un plic de portocalii si un plic de mix;acum sunt pline de boboci, sunt curioasa cum vor inflori! :)
    La noi e mai rece putin!

popgeo

Au mai inflorit....si iata si primele roz..






mihail

la mine a inflorit de doua zile magnolia .Sic!

opiadc


                 Ne-ai luat pe toate, Mihail! ::) ;D :o


mihail

nu prea am cu ce,apoi nu prea stiu cum sa le pun...si apoi imi ajunge cit am discutat noi doi in contradictoriu pe tema asta dincolo....

mirelush


mirelush

Magnolia Stellata, a facut anul acesta , aproape 10 flori. (  anul trecut  a avut ... cateva zeci )

In schimb au inceput lalelele sa infloreasca, care mai de care :
      

Codruta

Cu atatea lalele la avatar s-au simtit si ale tale datoare sa-ti incante privirea si sufletul.  :)
Oare de ce Magnolia a facut asa de putine flori?

mihail

un pic da ingrasamint nu i-ai pus? ai sapat-o bine?

ioana_ralu

Iata-le si pe ale mele :     multumesc Vio si Larisa

lovetulip

Sunt frumoase draga Ioana.Doar atat?

                                              Vio

vernil

Quote from: Codruta on April 09, 2009, 10:15:58 AM
Cu atatea lalele la avatar s-au simtit si ale tale datoare sa-ti incante privirea si sufletul.  :)
Oare de ce Magnolia a facut asa de putine flori?


Am observat ca sunt ani in care anumite plante/pomi nu infloresc, parca ar sta in repaus. Anul asta, la mine,  a fost randul fozitiei, a avut foarte putine flori. S-ar putea sa fie din cauza saracirii solului de elemente de care are nevoie acea planta. Ar putea fi o explicatie pentru magnolie.

ioana_ralu

Quote from: vio on April 09, 2009, 07:52:36 PM
Sunt frumoase draga Ioana.Doar atat?

                                              Vio
Momentan doar atat.Mai sunt destule pe cale sa infloreasca,dar le-am plantat un pic cam tarziu

mirelush

Quote from: Codruta on April 09, 2009, 10:15:58 AM
Cu atatea lalele la avatar s-au simtit si ale tale datoare sa-ti incante privirea si sufletul.  :)
Oare de ce Magnolia a facut asa de putine flori?


Unii spun ca sunt magnolii care un an fac multe flori, un an mai putine. Nu stiu daca Stellata mea e una din aceasta categorie. Voi vedea anul urmator.
Cei drept nu i-am pus nici ingrasamant , si nici n-am sapat-o.

Soulangiana, care a avut parte de acelasi tratament, si-a dublat numarul florilor de anul trecut ( anul trecut a facut vreo 4-5,  va inchiputi acum ce bogata e in flori ) :D :D :D

larisa

Ioana ,chiar sunt superbe  narcisele tale .La toamna vreau sa=mi cumpar si eu roze ,ca am doar galbene



mihail

bey...ma enervezi...nu ma mai maimutzari....!

mirelush

Gabi_gabriela, sunt deosebite. Popgeo, la toamna sunt cu ochii pe oferta ta. ;)

Priviti magnolia Soulangiana  cea "bogata in flori " ;D


mesteacanul


copaci decorativi in floare :
   

altele :
       

departe de mine aceasta intentie  :)

lovetulip

astazi 10 aprilie.

cara

nu se mai poate! tre sa ma laud si eu, musai, ia: