Ce plante v-au inflorit in gradina?

Started by papusica, May 11, 2007, 08:57:13 PM

Previous topic - Next topic

opiadc


         Multumesc de raspuns!  :)

popgeo

Din pacate e seceta de vre-o  luna si florile si udate o duc greu, totusi sint citeva care au rezistat:











ionut

iata ca si plantele pot fi induse in eroare...
mai are cineva magnolia inflorita sau doar a mea ma rasfata?(poza e facuta ieri,anul acesta :D)

Nicol Caloian

Chir ca te rasfata. E minunata si cred ca esti un fericit!  ;)

ozimandias

Superba!

In Bucuresti, acum 2 saptamani, inflorisera castanii...
(nu stiu de ce dar mi se rupe inima de mila lor cand ii vad infloriti toamna... si asta toamna de toamna...)

gabriela jalba

Ionut,sint varietati care infloresc si toamna.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

popgeo

Ionut. Sint destule feluri de magnolii care in floresc in august sau septembrie.  Exista chiar si una  care infloreste  mai tot timpul anuluil . Magnolii care infloresc de 2 ori pe an, primavara si toamna sint comune.

cara

n-a inflorit la mine in gradina ci la vecina mea, dar eu n-am mai vazut asa o culoare de gladiola  ::)

penelopa

E frumoasă! Am văzut şi alte culori deosebite.  La mine.  ;)
Păcat că ţine atât de puţin floarea unei gladiole!!!! ..... plus chinul cu scosul bulbilor toamna şi replantatul lor primăvara.  :(

georgette

Superba! O am si eu,este Madonna..
mie mi au inflorit..zefi albi! ;D....imi luasem gandul de la ei,nici nu i am mai pozat! pindesc in schimb brugmansia oranj..poate-poate se indura sa mi arate si mie o floare!

sicamin

Cara ,frumoasa e Madonna vecinei ! Cam tarziu a inflorit  :o ,eu am scos deja bulbii.
Am si eu cateva flori acum inflorite: dar am si paznic la ele ,sa nu le luati cumva. :D
Zephirantes alb care a stat iarna in gradina,acum este plin cu flori,in schimb cei din ghiveci s-au culcat.

http://good-times.webshots.com/photo/2509086580091872828uIgXml
si passi care nu mai are unde sa urce ca e in varful pomului,dar plina de flori.
http://good-times.webshots.com/photo/2509086580091872828uIgXml

opiadc


          Mie paznicul imi place cel mai mult! :D :D :D


opiadc


         Se pare ca esti o deschizatoare de drumuri! :D :D Inca nu am mai auzit de asa ceva, dar stii cum se spune: 'Gusurile nu se discuta!" ;D

costieanuconstantin



cara

Quote from: penelopa on September 26, 2009, 09:58:22 PM
Da` ce-s  roşcovele ale, tu  ???

deci soro, de iereai mai atenta, vedeai ca in album au trecut si numele:  Solanum capsicastrum (hai ca te-am spart!  :D )


penelopa

Quote from: cara on September 26, 2009, 10:08:00 PM
Quote from: penelopa on September 26, 2009, 09:58:22 PM
Da` ce-s  roşcovele ale, tu  ???

deci soro, de iereai mai atenta, vedeai ca in album au trecut si numele:  Solanum capsicastrum (hai ca te-am spart!  :D )



Nu înţelegeam de ce curge din mine  !  ;D

ionut

Quote from: cara on September 26, 2009, 09:15:07 AM
cred c-am sa fac niste compot din astea:  ;D
Cara ,pentru ca esti mandra moderatoare,si in rime te dai tare...
vreau sa ti spun tie si celor ce nu stiu ca acel solanum este otravitorrrrr

penelopa


cara

bre, iaca asa vad eu ce credeti voi in realitate despre mine!  >:(

adica voi v-ati imaginat ca io chiar as fi facut compot, ca adica nu stiam ca-i otravitor.... 

ce lovitura pentru mine! ce durere! ce dezamagire!

"Et tu Brute?"


vai mie!  >:( 



(de durere, chiar am sa fac compot!  :D :D :D :D )

popgeo

Au mai inflorit.... datorita apei de la furtun.....


Cu putin noroc poate infloreste si colchicumul roz dublu...

penelopa

Băăăăi, nu-mi vine să cred! :o
Am vrut să scurtez frunzele irişilor şi să-i stropesc cu fungicid dar, am rămas cu gura căscată   tufa de iris mov cu margine albă .......... a înflorit! :o .... acum, la sfârşit de oct.  :o şi are incă vreo 4 tije florale!

ps. pun şi poză ......... dacă reuşesc că acum sunt acasă şi nu ştiu dacă pot de pe PC-ul personal.

popgeo

Na pai cred ca nu e nimic iesit din comun.  Unii din irisii infloresc si toamna si primavara. De obicei octombrie  e luna in care infloresc toamna.  Felicitari, ai un irisi "remontant". Eu spun sa nu scurtezi frunzele irisilor ca nu ai de ce, daca nu sint bolnavi nici cu fungicid nu da.