BUJOR

Started by turturica, March 14, 2007, 10:08:34 AM

Previous topic - Next topic

gabi_gabriella

Claude, Daca vrei iti dau , la toamna cred, sau la primavara ?

Carina

Ma faceti invidioasa cu bujorii vostri iar invidia nu-i un sentiment prea crestinesc, nu?  ;D Eu mai am de asteptat pana sa il vad pe primul inflorit.
Si am asa un presentiment ca anul asta o sa-l ratez pe arbustivul roz de la anthesis, are un boboc mare mare si parca vad ca se deschide in week-end, cand eu n-o sa fiu acasa  :-\

Geo, arbustivii sunt cei luati in toamna de la neamt sau ii ai de mai demult?

claude

Quote from: gabi_gabriella on May 03, 2012, 09:53:14 PM
Claude, Daca vrei iti dau , la toamna cred, sau la primavara ?

Gabi, iti voi fi vesnic recunoscatoare  :D  Toamna e cel mai bine, acela e sezonul de plantare a bujorilor, in septembie-octombrie  ;)  Pot deci sa te trag de maneca la toamna pentru un rizom? Poate pana atunci vezi la mine ceva ce-ti place sa-ti ofer la schimb  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

popgeo

Sint cei luati in toamna de la "neamtz"....aproape toti infloresc.

Quote from: Carina on May 03, 2012, 10:02:54 PM
Ma faceti invidioasa cu bujorii vostri iar invidia nu-i un sentiment prea crestinesc, nu?  ;D Eu mai am de asteptat pana sa il vad pe primul inflorit.
Si am asa un presentiment ca anul asta o sa-l ratez pe arbustivul roz de la anthesis, are un boboc mare mare si parca vad ca se deschide in week-end, cand eu n-o sa fiu acasa  :-\

Geo, arbustivii sunt cei luati in toamna de la neamt sau ii ai de mai demult?

Carina

Inseamna ca are plante de calitate, o sa incerc sa comand si eu la toamna

geodezia

sa ma anunti si pe mine Carina
si uite care e treaba va interzic sa va mai puneti poze cu flori frumoase aici pe forum .. ce domnule sa murim de inima rea .. puneti si voi poze cu flroi urite jerpelite ofilite bolnave sa creasca inima de mindrie ca am plante mai frumoase .. ia nu mai veniti cu atitea frumuseti sa murim de ciuda cind ne uitam
hai fiti si voi odata largi de inima si nu mai aratati la aia care nu au ce arata asa floricele frumoase ..
si acum gata cu gluma
sa va traiasca sa vi se inmulteasca ca sa  cumpar si eu de la voi marfa garantata

flordel

Pai tu ai flori frumoase, aparat foto iti lipseste! ;D

poxicuta

Quote from: popgeo on May 03, 2012, 11:26:01 PM
Sint cei luati in toamna de la "neamtz"....aproape toti infloresc.

care neamt? vreau si eu in comanda asta!

Rux

Are dreptate Poxicuta .Care neamt? Ca mai sint si alti doritori.. de   ex. eu.

gabi_gabriella

Quote from: claude on May 03, 2012, 10:29:31 PM

Pot deci sa te trag de maneca la toamna pentru un rizom? Poate pana atunci vezi la mine ceva ce-ti place sa-ti ofer la schimb  ;)

Sigur , sa imi reamintesti la toamna :)
Daca ai in plus, mi-ar place din irisul tau pitic galbem. Am si eu pitic, dar parca altfel de galben. Anul asta nu  a inflorit .

geodezia

Asa e Flordel cind ma zis si eu ca am pozar a lipsit bateria .. acum ca ma telefon cu pozar nu stiu sa pun pozele da fac la ele poate le descarc mai tirziu .. oricum sa avem plante frumoase

popgeo

Au mai inflorit:



popgeo

www.pfingstrosen-paradies.de

Quote from: Rux on May 05, 2012, 08:42:42 AM
Are dreptate Poxicuta .Care neamt? Ca mai sint si alti doritori.. de   ex. eu.

popgeo

Bujori... unul arbustiv, unul ierbos.


trandafira

Desi am mutat  bujorii  in toamna, vad ca au totusi  doi boboci. Bine ca au trecut cu bine peste iarna cu radacinile deranjate de mutat.

claude

Se vede ca esti norocoasa  ;)  Ca regula generala in primul an dupa mutare nu infloresc, dar uneori se mai gaseste cate un binevoitor, se pare  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

popgeo

Eu cred ca depinde de "calitatea mutarii".   Anul trecut am plantat o sumedenie de bujori noi ..... si supriza anul asta 85% au boboci.  Deci se poate !!! Depinde cind & cum  sint scosi, cum sint divizati, stocati si cum & cind  sint plantati.
In general o radacina care are 4-5 muguri in toamna , va avea aproape sigur macar o floare  anul viitor atita vreme cit e plantata la timpul  potrivit si adincimea potrivita.

Daca la mine s-a putut  la  25 de bujori sa  aiba boboc 21 nu e chiar o eroare.

Quote from: claude on May 07, 2012, 09:34:15 PM
Se vede ca esti norocoasa  ;)  Ca regula generala in primul an dupa mutare nu infloresc, dar uneori se mai gaseste cate un binevoitor, se pare  :D

claude

Eu ce am scos si mutat toamna de obicei primavara urmatoare nu inflorea...s-a mai intamplat sa aiba mici boboci formati, dar nu s-au maturizat, i-a avortat. Si nu au fost nici depozitati...i-am replantat in aceeasi zi, pamant pe ei cam 1 cm, deci...oi fi avand mana proasta  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

trandafira

Wrong time, wrong place, sa spun mai departe?? =))

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

popgeo

Poate ca depinde si de soi....unele soiuri or fi mai sensibile la transplantare si se poate sa ai din ala.

Quote from: claude on May 07, 2012, 10:15:53 PM
Eu ce am scos si mutat toamna de obicei primavara urmatoare nu inflorea...s-a mai intamplat sa aiba mici boboci formati, dar nu s-au maturizat, i-a avortat. Si nu au fost nici depozitati...i-am replantat in aceeasi zi, pamant pe ei cam 1 cm, deci...oi fi avand mana proasta  ???

popgeo


popgeo

Au mai inflorit:

Bujori:  Mackinac grand,Lemon Chiffon -crem, si unul uitat.


popgeo

Bujori: Coral Sunset, Lemon Chiffon, neidentificat(poate Many Happy Returns), officinalis rubra plena