Orhideea

Started by cara, March 12, 2007, 03:23:37 PM

Previous topic - Next topic

cara

am iar nevoie de ajutoooor!....
as vrea sa stiu cand trebuie sa schimb vasul, respectiv pamantul la orhideea pe care tocmai am cumparat-o.
a mea este "phalaenopsis", si arata ca in poza. am citit pe net unlele indicatii, dar combinatia de pamant pe care o recomanda acolo nu cred ca am cum s-o fac...
ia uitati ce zicea acolo:
"Solul in care se planteaza trebuie sa aiba un pH usor acid si sa fie compus din pamant de frunze si ferigi, turba, carbune vegetal, perlit si scoarta de conifere."
si nici nu stiu la care din punctele cardinale s-o tin, ca cica unele vor soare, altele umbra... :?
daca stiti ceva despre toate astea raman indatorata. :)

[attachment deleted by admin]


simona2

Orhideea nu se pune in turba. Iti trebuie scoarta .
Ii trebuie lumina multa dar sa nu bata soarele pe ea .

cara

Quote from: "simona2"Phalaenopsis , este orhideea care se ingrijeste cel mai usor. Eu am 3 si nu pot sa zic ca le fac ceva special.
Din cand in cand poti pune ingrasamant special .


mama, ce fler am! sunt mandra de mine! am sa-mi dau o ciocolata! fara sa am habar, am ales "ezact" orhideea potrivita intelepciunii mele gradinaresti... :lol:  :lol:  :lol:
daca mai esti pe-aici, poate-mi zici si daca tre' s-o schimb in alt vas. ea e intr-unul de plastic, bine aerisit, iar eu am bagat-o cu totul intr-unul mai aratos nitel. oare o pot lasa asa o vreme? dat fiind ca abia am cumparat-o? sau ar trebui sa-mi iau lopata si securea la spinare si sa incep sa haladuiesc ca un haiduc prin paduri sa caut pamant de ferigi, scoarte, soluri cu acizi si toate alea? :shock:

simona2

Nu se recomanda sa umbli la ea. Orhideea prefera sa fie replantata intr-un vas mai mare , odata la 3 ani. Las-o in pace , chiar daca ii ies radacinille in afara.
Trebuie sa ai grija cum o uzi . In general trebuie udata cand radacinile devin sidefii .

cara

pai nu are decat o radacina afara si e cam vag pt mine ce inseamna sidefiu cand vine vorba de radacinile astea....ideea e ca daca pun apa, ea se scurge toata din vas printre bucatile alea de scoarta in care traieste...ooooofffffffff! :(  :(  :(

simona2

Asa si trebuie , altfel ar putrezi radaciile. Pune apa multa si apoi o lasi la scurs .
Radacinile sidefate ...cand sunt mai albicioase si nu mai sunt asa de verzi . De regula se uda odata la 10 zile.

myky

multumesc simona de sfat si sunt convinsa ca asa este , de abia ma stapanesc sa nu cumpar, si acum am cam cheltuit banii de flori, poate in lunile ce urmeaza

cara

draga gabriela! asa am facut. am udat-o odata la zece zile. si era sa-si dea obstescul sfarsit. noroc cu simona ca m-a consiliat o juma' de noapte, eu punandu-i poze, cu frunzele, cu radacinile, ea dandu-si cu parerea, ca asa am descoperit ca se deshidratase! da, murea ca nu avea apa suficienta. am udat-o bine, dupa o zi era mai bine, dupa doua era perfect. acum am udat-o dupa 7 zile. pare ok deocamdata.
in fine, asta e prima mea orhidee, o sa vad eu daca ma descurc cu ele... ::)


simonaelena

Bine ai venit in clubul incepatorilor in cresterea orhideelor!
Nici eu n-am avut curaj sa cresc orhidee, insa de ziua mea am primit o Phalaenopsis alba, superba,total nepretentioasa si care are aceleasi flori minunate din februarie incoace. Acum a inceput sa-i creasca o frunza noua, deci ii place la mine. Presimt ca intr-un an voi creste numarul si varietatea orhideelor din casa. (Sa-i plang sotului de mila?) ;)

cara

simonaelena, cred ca cel mai mare neajuns al casei mele (din punctul orhideelor de vedere! :D) e ca am prea mult soare. nu am unde sa le tin ca sa nu le agreseze soarele! si pe asta care o am (tot phalaenopsis) tre' s-o mut dupa amiaza pentru 2 ore ca sa n-o bata soleiul!  ;D
asa ca nu stiu daca eu o sa-mi mai inmultesc "colectia". la a mea nu i-a mai crescut nici o frunza pana in prezent... :( 
floarea dureaza inca. eu am primit-o de 8 martie, inflorita.

daca iti mai cumperi orhidee sau daca descoperi vreo metoda miraculoasa de ingrijire, da-mi si mie de stire. poate totusi ma calific din mers... ;D

simonaelena

Draga mea, tu esti deja calficata, sau cel putin la fel de mult ca si mine. Pana acum tot ce stiu despre orhidee este ca nu se planteaza in pamant, ca le place sa aiba radacinile la lumina si ca le place sa li se pulverizeze apa pe frunze.
Eu nu prea adaug ingrasaminte, pentru ca anul trecut mi-am omorat CINCI azalee si prefer sa schimb pamantul mai des decat sa adaug nutrienti. Asa ca nu prea cred ca voi folosi nici chiar la orhidee.

cara

stai sa vezi ce mai stiu eu:

* pentru a inflori trebuie sa le asiguri o diferenta de temperatura intre noapte si zi de 5-6 grade celsius.
* sa nu le pui apa la "intersectia" frunzelor (ooops! aici mi-am dat in petec! nu stiu termenul stiintific!   :-[ ) pt ca putrezeste. daca ai ghinion.  ;D
* dupa ce infloreste si trec florile, tai tija la trei noduri (pont vandut mie de simona!) si te rogi in vreme ce-ti rozi unghiile de emotie, sa dea alta tulpina florifera (termenul asta il stiu de la aricica!)
* tre sa le tii la fereastra de la nord vara si la cea de sud iarna.

....si parca mai stiam niste chestii da' le-am uitat intre timp... :D :D :D

sicamin

Cara ,pune te rog o poza de la orhidee sa vad daca indraznesc si eu sa ma apuc sa cresc macar una .Boala asta cu florile e tare molipsitoare.

simonaelena

Ce ti-am spus?
Nu esti asa necalificata cum vrei sa pari! Faza cu taiatul la 3 noduri am aflat-o si eu, dar mi s-a parut ca ramane tija cam lunga si nu stiu daca voi face asa cand va veni vremea. Planta mea mai are o "tentativa" de tija florala si ma tot uit la ea vad daca "se gandeste" sa mai si creasca, poate asa reusesc s eu sa o am cu flori tot anul.

simona2

Pai numeri 3 noduri de jos in sus...si nu de la vf tijei . Si daca constati ca se usuca si nu vrea sa reinfloreasca, mai cobori un nod,,,si daca tot nu vrea o tai de tot .

simonaelena

Quote from: cara on April 20, 2007, 11:00:08 PM
uite-o!  ;D

Tulai, Doamne, asta-i sora cu a mea!
Simona, multumesc pentru pont.

simona2

A mea este cu grena in loc de galben

sicamin

E foarte frumoasa ,sa-ti traiasca si sa-ti faca multi pui. Cred ca o sa ma cadorisesc si eu cu una. Din 26 aprilie pana in 29 este o expozitie la arad si poate trag o fuga  intruna din zile. Nu de alta dar poate se mai lipeste si alta floricica de mana mea.

cara

simona, frumooooooooase orhidee!!!
să fie sănătoase si fără fiţe!
şi cum ţi-am rămas datoare, dacă întămpini ceva probleme, intreabă-mă, şi-ţi spun!!!! :D :D :D

simona2

Orhideea phalaenopsis , nu prea face pui de regula. Rar se intampla .

sicamin

E frumoasa si a ta Simona sa-ti traiasca.Cate culori ai?

simona2

Alta orhidee  inflorita acum ( este la a doua inflorire )

simona2

Celelalta doua nu stiu ce culori sunt .Astept sa infloreasca .

Loredana06

Cara, ia pixul si noteaza:

Ghivecele pentru orhidee trebuie sa aibe mai multe gauri, pentru ca radacinile sa se poata desfasura in voie. Aceste ghivece se introduc in vase mai mari, pe al caror fund se aseaza in prealabil un strat de pietricele pentru drenaj.

Este una dintre putinele plante care, daca se rupe, poate fi salvata prin aplicarea unei atele. In acest scop fixezi in dreptul rupturii un betisor (de frigaruie, dar fara frigaruie pe el :D), peste care rasucesti de cateva ori o fasie de banda adeziva (sau scotch de hartie).

Pentru orhidee, cele mai bune ingrasaminte sunt cele lichide. Acestea se dilueaza si le aplici cu un pulverizator pe frunze, tulpini si radacini aeriene. Atentie: Fereste florile de ingrasaminte!!!!

Pentru orhideele producatoare de pui (nesterile :D): O data la 3-4 ani trebuie sa mutati orhideele intr-un "pamant" proaspat. O data cu acest procedeu, plantele batrane se separa de pui. Radacinile se separa cu incredibil de multa grija, iar la Cattleya trebuie sa ramana 3 lastari alaturi de planta mama. Cateva zile dupa "zguduire" nu se uda, doar se pulverizeaza cu apa.


Am si eu o intrebare? Voi cu cat ati cumparat orhideele? La timisoara sunt intre 500 - 800 mii ghiveciul.

simona2

Nu exista ingrasamant solid pentru orhidee.Eu cel putin nu cunosc. La orhidee se aplica ingrasamant special , altfel ii spui adio .