Variegata di Bologna

Started by miha, September 16, 2008, 02:05:26 PM

Previous topic - Next topic

miha

VARIEGATA DI BOLOGNA
Nu stiu in ce categorie se incadreaza...creste destul de inalt...tufa este destul de mare...din pacate nu mi-a facut decat 2 flori anul asta...ori nu i-am gasit eu pozitia buna, ori nu-i place lui la mine...

lala

Miha,de unde ai cumparat trandafirul asta?.....eu nu l-am gasit la vanzare nicaieri!E parfumat???


miha

Lala...a fost la Eutopia...l-am cumparat in 2007 cand au avut o oferta mare de trandafiri... Nu este parfumat... si nici nu mi-a facut decat putine flori anul trecut, dar tinand cont ca a fost prima inflorire...il iert... sper sa vad mai multe flori de la el, anul asta...  :)

einsteinitza

Un trandafir din clasa Bourbonilor
Este dungat, dar spre deosebire de altii fondul e aproape alb, deci senzatia e de culoare foarte deschisa, cand vezi tufa. Florile sunt medii, globulare, foarte batute, la mne are parfum mediu desi se zice ca e parfumat. Ramuri moi, curbate, lungi.Defect-atacat de patarea negara, eu am tratament special pentru el, cu stropiri mai dese.
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

edita

Es las-o mai maoale ca mi-au cazut cartile din mana si imi piere pofta de citit ;D ;D

Ionela

ES, il ai si pe Souvenir de la Malmaison?? ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Nu.
Edita,pai nici n-am inceput bine  ??? ::) ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

frumosi frumosi satirati astia

anasstasia

Abea astept sa-l vad crescind si la mine in gradina. Este un trandafir pe care mi l-am dorit foarte mult. Iar acum il astept ca sa-l plantez. Mi-ar placea sa aflu mai multe despre el. Este sensibil la geruri? Adica mai sensibil decit in mod obisnuit?

einsteinitza

Nu, nu e mai sensibil. Cu exceptia noisette, china si tea, trandafirii vechi sunt mai rezistenti la geruri. Gandeste-te ca au supravietuit zeci de ani in gradini parasite, neingtijiti, necocolositi. Torusi asta are o afectiune pentru patare neagra, dar pe masura ce creste devine mai rezistent.Nu-i  plac taierile, eu l-am cam chinuit in primii ani
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

La mine in gradina a fost plantat in primavara acestui an. Nu l-am vazut inflorit, insa acest lucru era prezivibil avind in vede ca infloreste o data in an. A crescut precum o caracatita, am inteles ca alte persoane au resuit sa faca din el un semiurcator (sper ca am spus corect). A fost atacat de niste omizi, de l-au lasat aproape chel. Aceste omizi l-au preferat, pentru ca ceilalti trandafiri ori au fost atacati foarte putin, ori deloc. El a fost aproape chel. Trandafiri de la sirb au fost preferati. Astia pe care i-am cumparat din romania, nu au fost pe gustul lor. Au si omizile prestanta lor, ce mai...

einsteinitza

Frunzele mai fine, mai usor de mestecat =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Ghimii, marunti de tot, catva din loc in loc mai mari, dar ascutiti si lunguieti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Da, e frumos, ai insa grija ca nu e un trandafir fara probleme. Daca e umezeala mare face patare imediat, si il gasesti chel. Soare mult si mai uscat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

O sa stau cu feonul pe el  ;D Nu am ce sa-i fac daca va mai ploua asa cum s-a tot intimplat in ultima perioada. In curte am vazut la citiva patare neagra (ma asteptam de altfel), insa el deocamdata nu era atins.

geodezia

eu l-am pus in iarna si nu vrea sa produca nimik doar frunze .. il astept la cotitura pe asta l-am stropit asa ca sper sa fie cuminte sa nu pata nimik

anasstasia


geodezia


anasstasia

Si eu l-am platat in primavara trecuta, s-a facut mare din primul an, iar anul acesta a fost plin de flori.

claude

Tocmai am aflat ceva...Variegata e un sport, al unui HP, Victor Emanuel. Iar Variegata, la randul ei, a produs un sport, Mrs. Yamada.  Vad ca s-a mers din sport in sport, saltareata familia asta, numai mutatii  ;D   Si zice-se ca Variegata e destul de predispusa sa revina la trandafirul de origine, Victor Emanuel

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Al meu vad ca nu vrea, dar e cam mofturos. Nu e o senzate, dar imi nplac florile lui globuloase si tarcate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

La mine este cel mai nepretentios trandafir pe care il am in curte. Si pe mine ma mira, ca il stiam mofturos de la tine. A crescut foarte mult, a lastarit groaznic (ma tot gindesc cum sa-l tai) si a fost plin ochi de flori.

Rose