Gradina lui Mihai

Started by Mihai, March 20, 2009, 08:24:01 PM

Previous topic - Next topic

Mihai

Nu,daca ai cumva o poza ar fi tare bine.

gentiana

m-am uitat dupa pozele cinerariei si n-am vazut decat salixu si ghiocei,sunt eu chioara?

Mihai

Brrrrrr.......in spatele salciei sunt niste plantute de culoare gri

gentiana

 a ,mersi!
de alea am si io
credeam ca cineraria=senecio

Mihai

Vreau si eu un sfat de la cunoscatori:
CUM ATI SCAPAT DE PIR?
In afara de metoda clasica,cea cu sapatul pana la epuizare :D ,ce se poate face?

gentiana

Cu roundup (daca se mai gaseste) sau alta solutie contra pirului recomandata de cei ce se pricep(ex aia din rossetti)
dar mare atentie sa nu "scapi" si de ce ai plantat tu

sicamin

Mihai ,nu vreau sa te dezamagesc ,dar tot "sapa" e sfanta in cazul pirului. Ma lupt de vreo cativa ani (4 ) sa scap de el si tot mai am. ;D
Am folosit Rundup dar degeaba.

myosotis

Cu ierbicidele nu faci decat sa -ti umpli gradina de chimicale. Pirul are radacini foarte adanci, asa ca trebuie sa sapi. Pana la urma scapi, dar trebuie sa-l tii sub control.

GetaV

Eu il scot cu cutitul ,bucatica cu bucatica ,de cativa ani (ca Sisif) ,este adevarat ca sunt din ce in ce mai putine ,dar mai sunt ;D

gabriela jalba

Sapa!!!!!  Anul trecut la mine a fost fain ca am putut rade cind era cald si seceta. El daca verde afara,ii moare radacina. Si la mine a dat cu Rundup impotriva vointei mele ,si n-a facut decit sa ingalbenesca gradina pe o perioada si la o noua ploaie,alta generatie de seminte au germinat,si gata buruianul!!! cit casa in citeva zile.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Mihai

Sap!
Dar e o mica problema....nu am cum si sa va explic:
Pirul ala se afla pe o portiune destul de mare la intrarea pe proprietate,acolo unde am pus PIETRIS,asta ca sa pot intra
cu masina .
Ce sa fac acum.....sa dau pietrisul la o parte si sa torn beton?
Cam greu!

gentiana

 sapi,scapi de pir si apoi torni  doar 2 lini de beton,cam de 50 cm latime ca sa poti intra cu rotile masinii
sapi cam de 30 de cm adancime,pui pietrisum ca"pat" pt asfaltare

GetaV

Nu se poate scapa rapid ,dar macar nu-l lasati sa faca seminte si aveti grija unde aruncati resturile ;D

penelopa

Rădăcinile de pir, spălate şi uscate, sunt foarte bune pentru ceai ............. nu mai ştiu "afecţiunile"  :D dar eu am băut. ;D

Mihai

Pai in cazul asta ......o punem de un bussines,nu?

gentiana

iti strangi bani sa ne dai martisoare la anu?

GetaV

Ceaiul este bun pt. reumatism

Mihai

Deci.....daca radacinile de pir sunt bune pentru ceva,in speta pentru reumatism am rezolvat o problema pentru
la anul.

costieanuconstantin

radacinile de pir au un efect mai bun, macerate in vin - natural -   alb sau vin rosu

Mihai

Asa o fi,dar eu sunt deabia la inceput........scot radacinile :D,in curand.
Alte detalii?

myosotis

Eu le-am bagat la compost, pe cele scoase anul trecut.

GetaV

Gresit ,Myo ,mai bine le arzi,sunt f. rezistente

myosotis

Om vedea peste doi ani cand imprastii compostul. Au stat toata iarna in ger. Compostul l-am facut acu o saptamana, profesional  ;D

gabriela jalba

Poate ai noroc Myo,dar "iarba rea" nu prea piere asa usor.In compost le-a fost cald si se poate sa fi supravietuit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Quote from: myosotis on March 07, 2010, 10:12:36 PM
Om vedea peste doi ani cand imprastii compostul. Au stat toata iarna in ger. Compostul l-am facut acu o saptamana, profesional  ;D
N-au fost in compost. Acum am pus straturi la compost. Resturi vegetale, resturi de buruieni (pir,etc) degerate, gunoi proaspat de grajd si tot asa. Nu-l imprastii decat cand va fi totul putrezit, asa ca n-are ce sa se imprastie.