CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Merci, Geodezia!
În sfârşit, îmi apreciazaă şi mie cineva clematitele. ;D

geodezia

de frumoase sunt frumoase da uneori eu personel(Gigi Becali) le pun  in pamint si cite una mai si decedeaza . da alea care apuca sa se prinda se fac frumoase numai ca eu nu am pe ce le catara pe bete

vernil

Geo, prinde-le cu o sfoara si agata-le de un copac, ceva inalt, pana reusesc ele sa se catere singure. Nu mai scapi de ele, apoi !

Repet, la Bricostore din Baneasa aveau Multiblue la pretul de 14 ron. Poate or fi avand si prin alte locuri, dar nu am umblat, la Baneasa am ajuns din intamplare si nu am putut sa cumpar nimic, din pacate  >:( Aveam jandarmii langa mine  >:( , soacra si sora-sa ... ele isi cumparau muscate ...

geodezia

nu sunt fericita posesoare de copaci .in amarita de gradinita am pus un calin pe care il chelesc in fiecare an ca sa am si eu flori frumoase si acum am pus o pawlovina si 2 peri .mai am un piersic neaos si loricena facuta copacel asa ca pomi mari nema ca  nu am unde pe 7m lungime si 4 latime .iar in spatele casii nu se vad domne ca trebe admirate de plimbatorii cu ochii facuti pilnie peste garduri .In spate am tot asa pomi fructiferi pe unde am apucat ba un mar ba un prun ba un cires ca de daca stau pe coasta ata e .Glicina saraca s-a apucat cu nadejde de stilpul de la antena si a urcat anul asta pina sub strasina casei da saraca s-a urcat pe firul de la antena si mi-e frica ca la iarna cind curge zapada de pe casa mi-o rupe trebe luat masura sa vad cum o leg de patul de vie acum fara vie
Am jumulit stratul de galbenele cu parere de rau ca imi invadasera trandafiri si luleaua turcului si am pus o warzawsca si pe avant garden  sper sa infig niste teava sa fac asa ca un pat intre ele doua daca se prind .Sa se catere pe tevi si sa le trec dintr-o parte in alta a cararii .poate iau si  trandafiri cataratori la toamna de aia cu flori albe mari si rosu  si pe urma sa vezi frumusete .Da asta vise taica vise ......

vernil

Pai asta e ideal, Geo, sa visezi cum va fi! Peste vreo 2 ani venim sa stampilam pentru confirmarea frumusetii gradinii tale.

geodezia

Ha ha ha sa mai traim pina atunci nici o problema ca la ce fac si desfac cercetatorii astia ...... da ce or mai fi facut aia cu Geneva ? sau de acolo ni s-o trage cu trecerea in alt plan material?

vernil

Pana la cerceatatorii care incearca sa recreeze momentul zero al creatiei, avem aici, la botul calului, altii care ne pregatesc alte bunatati. Noi sa fim sanatosi si florile sa isi vada de ce stiu ele mai bine, sa infloreasca !

geodezia

Eu sper sa plantez la toamna trandafirii si sa se prinda clematitele si sa iasa ceva frumos

gabi_gabriella

S-a dezlantuit cea clasica
Pacat ca o mare bucata e pe "acoperis " . Poate iau o scara sa pozez si partea de sus :)

einsteinitza

Astea de fapt sunt cele mai prolifice parca.Superba

Si eu am ceva in ciresul amar ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


paraschivvvv

Si eu am postat poze mai mult sau mai putin reusite cu clematitele inflorite in acest an pe linkul:http://community.webshots.com/user/paraschivvvv la flori 2010

sicamin

Paraschivvvv nu pot sa vad clematitele ,ca nu se deschide linkul.

Mihai



Prima mea clematita.
Jackmanii se numeste.

GetaV

Dar de ce ale voastre infloresc acum >:(Ale mele s-au dus de mult

popgeo

O fi tipul de clematite... si perioada cind au fost plantate/transplantate.  Unele infloresc mai tot anul, altele au numai 1-2 valuri de flori , unele sint timpurii, altele sint tirzii...

einsteinitza

Am si eu ceva flori pe cea alba, pacat ca nu face asa multe, ca e frumoasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

frumoase grau le ai popgeo

popgeo

Uitati aici ceva variatie la culoare clematitei  Rebecca... se pare ca o influentzeaza atit cantitatea de soare cit si  ingrasamintul care il primeste....


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

georgette

Clematita mea anul acesta..
http://georgette.sunphoto.ro/flori_de_gradina_2010-primavara-vara/16896711
nu inteleg ins ade ce unele  flori au 6 petale iat aletel 4..fiind de le aceeasi planta! +ham

penelopa

Jorjeeet, este superbăăăă! :o ...... cum îţi permiţi să te plângi de ea  ???
Ce n-aş da să am şi eu măcar o clematită ca a ta, aşa bogată şi flori mari, sănătoase (chiar dacă sunt uşor handicapate  ;D  ...... tu ai zis că au unele 2-3 petale  :D)

popgeo

Pai cred ca nu e greu de intzeles... bobicii care au aunat mai mult resurse  au reusit sa faca toate petalele si aia care au adunat mai putine resurse au fecut si ei cite au putut.   Nu ar fi surpriza sa gasesti din cind in cind si unele flori cu mai mult de 6 petale...


Quote from: georgette on July 12, 2010, 12:42:13 PM
Clematita mea anul acesta..
http://georgette.sunphoto.ro/flori_de_gradina_2010-primavara-vara/16896711
nu inteleg ins ade ce unele  flori au 6 petale iat aletel 4..fiind de le aceeasi planta! +ham

geodezia

sunt o fericita mi-a inflroit clematita oentru care m-am certat cu siebeertz-ul si mi-a inflorit ca in poza axum stau si ma uit la ea ca am lasat-o in vas sa vad cum infloreste trebe sa o mut

vernil

Geo, daca vrei sa creasca frumos si sa deschida si alte flori, pune-i pamant de mranita in groapa. O sa infloreasca intr-una. Sa faci poze sa o admiram si noi.