De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Adica altoiti sus, din aia japonezi, sau varietati plangatoare?
Sa stii ca la arbori si arbusti m-am uitat putin, am fost strict pentru trandafiri, ca ma claxona soferul. >:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

de aia altoiti plangatori
stiu cum e,de cand nu pot conduce si depind de soferii de la firma sau de domn,ma umplu de nervi sa merg la cumparaturi
dupa ce abia ma misc,nici nu ma lasa sa ma uit
cica sa mergi cu barbatii la cumparaturi
asa ca m-am bocit la domnul meu si acu il las pe el sa se agite(cica nu ma fac bine decat cu cires plangator in curte si cu vreo 2 varietati japoneze)-parca vad ca abandoneaza cautarile si zice ca ma duce unde vreau dar sa-l las in pace ;D

einsteinitza

Eu am sofer tanar :D :D :D. Hai odata, chair trebuie sa vezi toti trandafirii aia, ca doar nu cumperi, ai zis ca doar te uiti. +ham +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Cred ca e repertoriu general,programat genetic!
Parca ar fi ce aud eu de la al meu si de la taica-meu

Pufa

Am primit acest e-mail, am zis sa-l postez in ideea, ca poate va intereseaza ceva de acolo +dns
Buna ziua


Cu mare placere va anuntam ca a sosit momentul pentru plantarea trandafirilor. Atasat la acest mail trimit o oferta cu soiurile disponibile pentru aceasta toamna. Pretul este de 4 lei/ butas, pentru cantitatile mai mari de 50 de butasi oferim  o reducere de 10%. Detalii privind comanda, livrerea , plata precum si o prezentare detaliata a soiurilor disponibile gasiti pe www.trandafiri.aaz.ro  Pentru orice intrebare sau nelamurire va stau la dispozitie.


cu respect,
Kis Szabolcs
Hobby Garden
tel. 0741-084825
www.trandafiri.aaz.ro

Mihai

Pufa,asta e o aiureala,abureala,spunei cum vrei tu.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Ariciule te-ai facut rau! :D
O astfel de replica ma caracteriza pe mine,tu esti diplomat ;)

mariast1

Quote from: flordel on October 11, 2010, 05:20:48 PM
Oameni buni, pe asta il stiti?http://www.starkl.ro/view/plugin-mod-shop/page-_shop_browse_last/Ultima-vedere/?selected_shop_item=id186
Nu va sfatuiesc sa cumparati de la Starkl. Am facut o comanda la ei, am primit altceva, am platit pt. ce am comandat insa am primit plante mai ieftine. Plantele sunt mici, amarate, prost impachetate. I-am notificat, nu mi-au raspuns...

einsteinitza

Cum adica ai primit plante mai ieftine? Adica ai primit un colet mai ieftin?
multumim de informatie, oricum nu a intrunit aici opareri prea bune, site-ul e o aiureala totala.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

elipopa

Quote from: Pufa on October 18, 2010, 04:02:19 PM
Am primit acest e-mail, am zis sa-l postez in ideea, ca poate va intereseaza ceva de acolo +dns
Buna ziua


Cu mare placere va anuntam ca a sosit momentul pentru plantarea trandafirilor. Atasat la acest mail trimit o oferta cu soiurile disponibile pentru aceasta toamna. Pretul este de 4 lei/ butas, pentru cantitatile mai mari de 50 de butasi oferim  o reducere de 10%. Detalii privind comanda, livrerea , plata precum si o prezentare detaliata a soiurilor disponibile gasiti pe www.trandafiri.aaz.ro  Pentru orice intrebare sau nelamurire va stau la dispozitie.


cu respect,
Kis Szabolcs
Hobby Garden
tel. 0741-084825
www.trandafiri.aaz.ro
eu am dat comanda, i-am si plantat trandafirii aratau asa cand i-am primit
http://elipopa.sunphoto.ro/comanda_hobby_garden/22981783
http://elipopa.sunphoto.ro/comanda_hobby_garden/2298181
pana acum se prezinta foarte bine, au facut toti mugurasi risii!
ramane de vazut la primavara daca rezista toti peste iarna si daca vor fi culorile pe care le-am comandat!!


Mihai

Comanda serioasa,nu te-ai incurcat cu englezesti sau mai stiu eu ce! :D

Carina

asa, asa, bine i-ai zis
ca eu pregatisem deja punga cu seminte sa asist la spectacol  >:D  ;D

Mihai

Banuiesc ca te referi la spectacolul cresterii trandafirilor,nu?

Carina


einsteinitza

Elipopa bun venit si sa ti se prinda toti trandafirii, sa te bucuri de ei.

Acum, sa disecam furnizorii ;D
trandafiri,aaz

Site-ul are doar cativa trandafiri, la unii spune ce sunt, adica ce clasa, la altii te lasa cu ochii in soare. Are informatii amestecate.De exemplu, la Vivaldi scrie
Utilitati: cere amplasamente calduroase, rezistent la ger, usor sensibil la ploi, ???

Adica cere caldura dar e rezistent la ger.

Site-ul pe ansamblu nu are mari probleme, sunt probabil incepatori.
Nu te bucura insa de mugurasi, sa nu ii faca acum, ca vine iarna, sa se duca la culcare. ;) Trebuie insa sa ii musuroiesti bine de tot.

Ronaland- firma de doi lei.O parte din trandafiri sunt categorisiti drept Pol. deci probabil polyantha. Nici poveste, de ex Limelight e Th,Double Parfum e cu siguranta Double delight, Rumba nu e polyantha, si nicaieri nu mentioneaza ca are flori mici ,buchete. Kronenbourg e fara clasa, habar n-ai cum se face, iar supriza cea mai tare e Reine des Violettes care in nici un caz nu e o polyantha care arata ca un th. Rde V e un trandafiri vechi, culoare violet. Lolita e un th piersica roz deschis, in nici un caz asa aprins , nici la asta nu poti afla ce familie e, deci unde sa-l pui in gradina.O alta surpriza este Lenip.
LENip, asa se scrie corect, este un th cunoscut, adica Pascali. Numele este, asa cum spuneam mai demult, un nume de inregistrare in nomenclator, unde prima parte e numele autorului, aici Lens.Acest nume e strict pentru catalogare, nu se scrie pe trandafir.

Elipopa, nu te supara, trandafirii tai sunt superbi, sa te bucuri de ei si sa-ti aduca multa fericire.

A fost insa o ocazie de a observa niste lucruri, utile pentru cei ce vor sa achizitioneze tradafiri in continuare.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

eu cred ca asa patesc toti cei care sunt in faza incipienta a "trandafiritei", recunosc ca si eu am fost la fel...desi eu primii trandafiri i-am achizitionat de la Coral, am dat bani buni pe ei, tatal meu mi-a zis ca sunt dobitoaca, trandafiri se gasesc mult mai ieftini... ;D asa e cand nu te informezi intai, nu dai importanta mare clasei din care face parte trandafirul, te fura pozica de pe ambalaj. Si eu, cand am comandat la Coral, ma uitasem la floare, dimensiunea ei, parfum, deci e clar ca m-am capatuit cu multi TH.  Nestiind ce si cum, evident ca nu i-am ingrijit bine si unii au plecat catre raiul trandafirilor iar eu i-am inlocuit cam tot cu TH, evident cumparati de prin supermarket-uri si magazinele de profil...si am lua Cu furnizorii de pe internet nu m-am incurcat, ca aveam ca termen de comparatie informatiile de pe site-ul Coral, asa ca din start eram avizata...
Problema e ca la noi nu exista un furnizor de trandafir cu adevarat serios, deci cu o oferta diversificata si de calitate. si multa lume nu dispune nici de bani suficienti pentru o comanda afara...Cam toti cred ca am inceput asa, cumparand ce gaseam, ca apoi sa descoperim vasta si minunata lume a trandafirilor... :)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Eu nu am facut o critica a cumparaturii in sine,chiar am felicitat proprietara, si i-am urat sa fie cat mai buni si mai sanatosi.
Comentariile cred ca sunt utile,mai ales pentru capitolul asta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Nici postarea mea nu a fost o reactie la o critica, eu am inteles ce ai spus, nu era o reactie de aparare, doar ca ma apucase divagatul pe marginea fenomenului... :)  Chiar critica sa fi fost, eu nu consider ca fiind o critica exprimarea opiniei, iar comentariile sunt necesare si constructive...fiecare isi spune parerea iar cel in  cauza face cum considera, ia din acele comentarii ce-i foloseste
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai

Ce atmosfera idilica,numai lapte si miere,parca asa se spune,nu?
Sau invers? +hug

claude

Quote from: Mihai on November 17, 2010, 07:49:24 PM
Ce atmosfera idilica,numai lapte si miere,parca asa se spune,nu?
Sau invers? +hug

Si tu ce faci acu, bagi zazanie? Te-ai gandit sa te distrezi tulburand apele, ca poate se mai anima atmosfera? :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Ionela

 :D :D :D "Zazania" voastra chiar e nostima +hug
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8