Smochinul

Started by penelopa, May 25, 2007, 01:08:38 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

Deci ai mâncat smochine din producţia proprie  ;D
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Da, Sica. Si smochinul meu cel mare care e cam la umbra a facut cateva fructe ( o premiera deoarece obisnuia sa faca mai spre sfarsitul verii) iar micutul de la tine si-a facut debutul cu un fruct si apoi au inceput si frunzele.
Pe  smochinutul  mic l-am plantat la soare  sa se simta ca la mama acasa. :D

blueheart_d

smochinul meu e doar la stadiul de butas. in cat timp a crescut al tau Sica?

sicamin

Smochinul meu are deja 4 ani. In primavara asta am mai taiat din lastari sa-l mai aerisesc. Prima productie este destul de buna.Fructele sant mari si sanatoase,iar acum au aparut si cea de-a doua productie.

Dan Hibiscus

sal sica ...zi-mi si mie cum il protejezi peste iarna daca e asa de mare , am pus si eu unu la cumnatul meu si sa stiu ce sa fac la iarna . thx

myosotis

Quote from: sicamin on June 05, 2008, 08:33:25 PM
Smochinul meu are deja 4 ani. In primavara asta am mai taiat din lastari sa-l mai aerisesc. Prima productie este destul de buna.Fructele sant mari si sanatoase,iar acum au aparut si cea de-a doua productie.

Sica, cred ca la tine e mai vara ca la mine  :D  ca am vazut ca si zmeura la tine e deja coapta, iar la mine de-abia leaga fructele  :-\. Smochinul meu are vreo 6 ani. E mai mic decat al tau. Anul trecut a avut fructe, dar putine. Soare are toata ziua si e plantat relativ la adapost.

sicamin

Danero eu nu-i protejez ca sant prea mari  ;D si stau langa gardul de beton al vecinului (spre nord). In primul an i-am acoperit cu coceni de la porumb.

Dan Hibiscus

aha ...eu l-am plantat linga un perete de beton cam la 2 m si are soare dimineata pina pe la 2 si  un perete la 5 m in dreapta , dar o sa incerc sa gasesc ceva "papusoi" sa pun pe el .

sicamin

Din a doua tura de smochine ,abia de mai apuc sa vad cateva.(muncitorii care lucreaza la casa.au grija lor)
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P8250280.jpg

einsteinitza

Ce frumos :).Al meu e mic,are acum primele 11 smochine si nu cred ca apuca sa se coaca.Deja simt seara un aer de toamna prin gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

Cam ce pretentii are smochinul?Oare aici in zona mea, Focsani,ar merge si as putea sa-l las iarna afara?Nu stiu nimic despre smochin,dar ideea ma incanta!!!!  ;) ;)

georgette

Gabi,am vazut mai la inceput ca o puneai pe Pene sa inmulteasca smochinul Vrei puiut? daca vin la intalnire iti aduc eu..ca are slava Domnului..

Dan Hibiscus

smochinul eu l-am pus afara dar la dos de directia vantului si pregatesc niste strujeni sa l invelesc pentru la iarna si ma risc , daca nu merge nu merge daca da e perfect ....iar daca nu si nu iau de la ..georgette :D

einsteinitza

Merge,in primii ani il invelesti si apoi nu mai e nevoie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

AngelEyes

Si puiul meu de smochin plantat in primavara are vreo 10 smochine...oare se mai coc anul asta ?

lovetulip

De vreo 4 ani ma chinui cu trei smochini.Iarna ii invelesc sa nu inghete si toamna fructele nu ajung sa se coaca.M-am hotarat sa fac schimb cu trei borcane de dulceata de smochine.Harletul e pregatit.Cine doreste? ;D

Dan Hibiscus


lovetulip


Dan Hibiscus

vb cu cineva de la barlad
se poate ?



lovetulip


Dan Hibiscus

am vb cica sapt viitoare vine la iasi .  Daca am rabdare :D

am pe cineva care sta la barlad si vien des la iasi si are un papuc (sper ca  incap)

Dan Hibiscus

daca nu vine poate trag eu o fuga sambata , ar fi o varianta

lovetulip

Quote from: danero2005 on October 30, 2008, 09:29:46 PM
daca nu vine poate trag eu o fuga sambata , ar fi o varianta
Ok.Gradina mea e la 18 km pe drumul catre Iasi.Tinem legatura.

sicamin

Vio ,poate nu are destul soare smochinul tau. Eu am 2 si prima tura fac mai putine fructe ,dar a doua.... si acum am smochine coapte.

Dan Hibiscus