Retete "Papa bun"

Started by Aricica, April 01, 2007, 09:53:09 PM

Previous topic - Next topic

turturica

Fetelor, de trei zile fac niste pizza, bestiala ! O fi de la tava , nu stiu, am una din aia perforata  ::)

lyana

Ce fel de pizza Turturica , cu ce bunatati ca-mi lasa gura apa atunci cand pomenesc de pizza  :o ;D ;D

gabriela jalba

Buna ideea!!! chiar!!! zi,ca de mult nu am mai facut o pizza.
  Piinea bogata a lui Cara am facut-o imediat!!!! Cu ceva modificari,si felii de umplutura mai subtiri. Care n-ati facut-o,dati-va la treaba!!! Rapida si super buna!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

turturica

Pt. tava aceea, are in jur de 30 cm diametru, folosesc cca 350 g faina, drojdie cam 1/3 dintr-o nuca (10g), sare, am pus si un pic de zahar, putina apa, iar in timp ce framant pun si 2 linguri ulei . Eu drojdia nu am mai pus-o la crescut, dar am avut grija , la inceputul framantatului , s-o maruntesc f. bine, am framantat obisnuit, apoi am batut aluatul de masa de 20-30 ori . Iese mai fin aluatul .Am lasat la crescut. Ca sa creasca mai repede , am incalzit o cratita pe foc si am pus-o peste aluat . Creste in 20 min, mama- mama ...
Dupa asta, o intind cu ulei pe masa ( nu cu faina ), nu e nevoie de sucitor, merge si cu degetele, apoi o asez in tava . O stropesc cu putin ulei de masline (sau de care o fi). Eu am uns blatul cu putina pasta de tomate, apoi am pus: sunca presata, salam -nu stiu de care, ciuperci, ardei gras rondele, felii de rosii, rondele, pe care le-am lasat la scurs , mult cascaval ras-trebuie sa fie unul mai uscat . Se da la cuptor. Secretul e ca focul sa fie la maxim- cca 220 grd.C; e gata in 12- 15 min, depinde de cuptorul fiecaruia. Sa nu uit : am mai pus un praf de sare,  piper, oregano si busuioc , astea inainte de cascaval .

penelopa

Quote from: lala on October 07, 2008, 11:11:36 AM
si eu am"prins"doar o bucata,dar era suuuper...

Normal  :D după  ce-am dat eu gata  "n" bucăţi   ;D

gabriela jalba

Te-ai bucurat la munca straina.... ;)
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

turturica

Si pt. ca am mai prestat si aseara, am facut poze :
      
Sper ca v-am convins sa faceti si voi   :D

gabriela jalba

Ce foame m-a luaaat!!!!...si e abia 10 dimineata!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


daveco

faina pizza ,turturico.am si eu tava din aia.cu ea pot face o pizza care aduce destul de bine cu pizza pe vatra.asa ca infainez bine foaia de aluat cand o pun pe tava.deci ulei ioc.nu o fac prea incarcata ca sa nu am multe sucuri pe aluat si folosesc mozarella in loc de cascaval.ulei de masline ma stramb si arunc doua linguri peste toate chestiile inainte sa le var la cuptor.

ozimandias

Quote from: turturica on October 17, 2008, 01:40:18 PM
O fi de la tava , nu stiu, am una din aia perforata  ::)
Io n-am reusit sa vad gaurile de la tava... Si pana nu stiu ce fel de tava, nu fac  >:(
Acu' serios, nu-mi dau seama cum tava perforata?

georgette

Bai fetelor,io nu mai pot...ar trebui sa intre numai cine are permis de libera trecere la acest topic ..functie de greutatea actuala si estimata pt viitorul apropiat!!! :D :D :D
Deci imi voi self-ingradi accesul,dandu mi peste mana...astfel incat familia si institutia unde muncesc imi vor fi recunoscatoare pentru economia realizata prin "pastrarea" usilor existente si renuntarea la inlocuirea lor cu unele mai mari!parol,e un pericol public... ;) :D :D

turturica

Ozi, caut poza, daca nu, o s-o pozez pe a mea de acasa !
si da, Daveco, asta e ideea, sa nu o faci prea incarcata !

am gasit una pe net, a mea are gaurile mai mici : http://turturica.sunphoto.ro/diverse/pagina3
eu am luat-o din Kaufland, parca este Zenker

ozimandias

M-am luminat! Ma duc sa-mi cumpar tava si apoi fac si pizza asta. Multumesc.

turturica

Quote from: cara on December 09, 2007, 10:45:05 AM
rulada cu dovleac:

dovleacul se rade pe razatoarea mica, se adauga zahar si se lasa o ora la odihnit.

aluatul I:

1/2 cana de apa minerala
1/2 cana de ulei
2 cani faina
o lingutita de sare
25 g drojdie (un plic de drojdie uscata sau un pachetel mic de drojdie proaspata)

aluatul II

1/2 cana de ulei
1 cana faina

se framanta aluaturile si se dau la frigider 1/2 ora

se intinde o foaie dun primul aluat si se pune peste el cu ajutorul unul cutit sau a unei palete, aluatul II care e foarte sfaramicios.
se impatureste de cateva ori si se imparte in trei.
fiecare parte se intinde in foaie de lungimea tavii in care vei coace, si pe ea se pune o treime din cantitatea de dovleac care se stoarce bine de zeama. (cum zaharul ramane in buna parte in zeama, dupa ce ai intins dovleacul pe foaie presari zahar peste el, dupa dorinta)
rulezi foaia si o pui in tava in care ai pus hartie de copt unsa cu ulei.
repeti operatiunea pentru toate ruladele si la sfarsit le ungi cu o pensula cu siropul de la dovleac. le da o culoare foarte frumoasa la rulade. (eu am uitat sa fac operatiunea asta si ruladele mele au iesit foarte blonde).

se da la cuptor cca o ora la 180 *C. in functie de cuptor, timpul de coacere variaza.



Cara, mai ai si alte retete cu dovleac, (prajitura, placinta)  ?

ozimandias

Am facut aceasta placinta/rulada. E super buna!!! (ca-i facuta de mine).
Sotul meu, dupa ce m-a laudat juma de ora de buna ce-i placinta, cand m-a vazut ca o pozez mi-a spus sa stau in banca mea, ca poate pune si Cara poza si scrie: "asa trebuia sa iasa"  :D
Asadar, Cara, te rog, nu ma umili  :D
( ce se vede ars e zeama de dovleac cu care am pictat placintele si care a mai curs pe alocuri  ;D )

cara

 :D :D :D
da' ce-am ajuns io, bre? spaima placintelor?
e foarte frumoasa, foarte gustoasa! (da' pune si-o sectiune, sa vad daca ti-o crescut destul aluatul si daca si-o pastrat dovlecul culoarea :D )

ozimandias

Multumita?  ;D

(Am avut ceva emotii, ca ziceai in reteta ca aluatul II iese sfaramicios si mie mi-a iesit o pasta omogena si moale... ca n-am avut sucitor... ca n-am avut hartie pentru copt... ca e prima placinta pe care-o fac...Si, ca nu m-am putut abtine, am pus si scortisoara in ea  :D)


gabriela jalba

Aoleuuu!!!!! e super,Ozi!!!! daca la gust e dupa cum arataaaa....mai bine nu!,nu fac,si gata!!!! Bravo Ozi,poti sa mai exersezi!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

turturica

Si ce-am mai facut:
,
; Panna cotta n-am mai apucat s-o pozez ornata, ca s-a mancat imediat .

turturica

Intreb si eu: a facut cineva coltunasi cu carne? sunt ceva secrete? si as mai vrea sa stiu daca sunt bune de ceva formele acelea de plastic pt. aluat, poate si coltunasi - sunt mai multe marimi, cred ca sunt la set .

si daca aveti o reteta buna de aluat de tarta- vreau sa fac una cu legume . ;D

ozimandias

Turturico, draga, daca nu stiam ca esti maritata, as fi zis ca-ti cauti barbat! Asa nu pot sa zic decat ca vrei musai sa ma bata pe mine sotul meu...

Ella

Am evitat cat am putut topicul asta ;D
Data trecuta cand am intrat aici, am copiat o reteta, o rulada executata de Cara parca, nu am incercat-o inca, acum vad mesaje scrise se Ozi si ma impinge curiozitatea...Ozi gateste? :o Se pare ca da si ii mai si reuseste. Felicitari! arata bine rulada!
Eu nu mai gatesc asa ceva de foarte mult timp. Avem ani buni de cand mancam numai mancare preparata pe aburi si gratar, multe fructe pe langa, ne-am obisnuit asa.

lyana

Felicitari Ella , este mult mai sanatos modul in care va hraniti voi  :-* :-* :-*

myky

Quote from: Ella on October 30, 2008, 07:54:13 PM
Am evitat cat am putut topicul asta ;D
Data trecuta cand am intrat aici, am copiat o reteta, o rulada executata de Cara parca, nu am incercat-o inca, acum vad mesaje scrise se Ozi si ma impinge curiozitatea...Ozi gateste? :o Se pare ca da si ii mai si reuseste. Felicitari! arata bine rulada!
Eu nu mai gatesc asa ceva de foarte mult timp. Avem ani buni de cand mancam numai mancare preparata pe aburi si gratar, multe fructe pe langa, ne-am obisnuit asa.

ha, mie mi-au trebuit ani sa ii conving sa nu mai manance paine alba si sa bea apa plata