Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Trebuie plantate cat mai devreme cu putinta, ca sa apuce sa faca radacini in solul din gradina.
Asta si soiul care trebuie sa fie rezistent.

gabriela jalba

       Are portul inalt,cam 80cm,si daca i-as fi curatat bobocii laterali,ar fi facut niste bulgari mari . Cu toate ca-i din categoria fitzoaselor,rezista peste iarna afara,dar musuroita inalt si ca sa ajunga la VIP, trebuie protejata de brumele timpurii:

        Un port ceva mai mic,cam50cm, florile mari ,ca niste margarete galbene cu mijloc verde (in prima faza). Am cumparat-o de pitica,dar in gradina, s-a dus la adevarata ei dimensiune :
 
    Inalte,cam la 1m, fara fitze,intens colorate la tinerete, albind la batrinete. Eu ii zic " ciufulita" :
       
      i
Inalte cam de 80, galben viu,virind in timp spre auriu. Rezistenta iarna :
         
        Tufanele , pitice,cam la 30cm
   

     De mai tine vremea buna sper sa va mai arat si altele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

D-na Gabi ,vreau si eu un puiut din cea mov ,la primavara ,daca  se poate

gabriela jalba

...multe-s mov... !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! oricum, DA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Ma refeream la primele fotografii de sus,eu am numai caramizii si galbene cu flori mici,

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

emilia68

Gabriela, sant minunate aceste flori!  :-bd

E o adevarata delectare sa privesti atatea imagini minunate...multumim!  +hug

gabriela jalba

Eu si floricelele mele iti multumim pentru apreciere. :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


einsteinitza

Frumoase  foc!
Gand la gand cu bucurie, ma gandeam ca le am si eu pe primele, tocmai au avut sesiune foto!

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Sunteti fericite ca puteti avea toamna, in gradini, asa minunatii. Eu nu reusesc sa le tin decat un an, imediat le mananca melcii. Mai bine fac crescatorie de melci, ca nu reusesc sa scap de ei, sunt cu sutele, vin de prin alte gradini.

doinabacau

  Sa-ti traiasca,Es,sunt  de un galben splendid!

doinabacau

 Vernil,stiu de mult ca cineva ii alunga ,punand cenusa pe plante,dar inteleg ca ,daca se utilizeaza frecvent,schimba ph-ul solului.

einsteinitza

Da, si eu stiu ca schimba ph-ul, iar Vernil la bloc nu cred ca face focul prea des ;), deci sursa de cenusa e cam incomoda. Insa exista Optimol la farmacie. Cred insa ca s-a orientat bine sa puna ce nu iubesc melcii, fiindca de fapt acolo problema e vegetatia bogata si umbra, care e o bucurie pe canicula din Bucuresti, dar are si mici neajunsuri.eu nici nu stiam ca melcii mananca si frunzele alea de tufanele, foarte parfumate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Am pus tot felul de solutii impotriva mecilor, dispar un timp, apoi reapar. Am inteles ca varietatea asta de melci e cautata in restaurantele de fitze din lume.  =))

rodi


flordel

Daca nu visez cumva, parca am citit  ca se pune o farfurie cu bere ca melcilor le place (si mie :P), vin, beau si cad acolo gramada... ;D

vernil

A facut un vecin de-al meu chestia asta, mi-a garantat sa melcii se imbata, nu mor. I-a vazut cum se tarasc inapoi, la mancare verde. Sa-si revina, dragutii de ei. Asa, ca si pentru distractie, am vecini care ma cearta ca omor melcii. De fapt, ii adun in pungi de plastic, pe care le leg la gura. Anul asta, de cand am fort certata ca distug ecosistemul  =))  le pun si ceva iarba si frunze in punga. Asta ca sa-mi amortesc constiinta  =))

gabriela jalba

Pune in jurul plantelor coji de oua pisate marunt. Nu le place . Un "disc" cam de 10cm in raza.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

emilia68

Am crezut ca nu se vor deschire...dar timpul tine cu noi:









Scuze daca sant prea multe...dar le ador...


paunita

cata culoare ai in gradina , Emilia ! si eu le ador si i-mi place parfumul lor , cu tenta amaruie .

gabriela jalba

Emilia, nu sint prea multe !!!!!!!!, sint o frumoasa poveste de toamna !!! Eu nu am din prima poza,si ultimile doua. De alea din prima poza am pus cumparat din piata si am pus ceva butasi la inradacinat. Dar daca ai de dat din ultimile doua,in primavara,iti imbogatesc colectia cu ce vei vrea de la mine. Mai am de postat citeva varietati. La sfirsit te uiti la toate si-ti dau din care o sa vrei.
       

   Pentru anul viitor mi-am propus sa fiu mai atenta cu ele,si sa le rup din boboci,ca sa faca flori maaaari.
  Pe masura ce mai fac poze,mai postez.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

emilia68

Va multumesc frumos , dragele mele!  +hug

Gabriela, cu cea mai mare placere as face schimb cu tine la primavara! Sa speram ca vor trece cu bine peste iarna! De vreo 6-7 ani tot colectionez pe crizanteme...pina acum nu am pierdut niciuna...dar nu se stie ce iarna vom avea...

Sant minunate si aceste aceste varietati...daca ai de dat , din acestea as dori cate o radacinuta! Imi plac foarte mult cele cu petale fideluta!

einsteinitza

Ma tot uit si sunt superbe, toate!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro