Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

Nina

La apicultura e mai mult sotul, eu am destula bataie de cap cu florile, iar el nu prea sta la calculator, intra mai rar.
Tufanelele se tund, pentru a fi mai stufoase, iar crizantemele se copilesc pentru a avea floarea mare.

georgette

Ninaaa..lasa amanuntele..mai bine zii daca mai ai de vanzare  :D vreau si eu  ::) ...intai le iau si apoi cer amanunte! ;D (sa fiu sigura ca am pentru ce sa le folosesc).
SUPERBE!
daca mai ai,scrie-mi un mp  te rog si stabilim "amanuntele"  ;) :-*

simonaelena

Nina si eu vreau un mp cu "amanunte"  Pentru crizanteme.
Cat despre tufanele, poate ne inveti cum sa le facem sa ramana mici, ca ale noastre in anul II arata a tufanoaie.

Nicol Caloian

Nina, mai suporti inca un PM?

gabi_gabriella

Nina, nici n-am cuvinte !! ce de frumuseti ai !!!
Ai zis ca tufanelele se tund . Cand si cat ?

penelopa

Nina, crisantemele tale sunt ireale!  :o  Ai acolo cateva exemplare despre care nici nu mi-am imaginat ca pot exista.
Nu stiu cum facem, acum sau la primavara as vrea si cateva din ele.
Te pot inoportuna pe MP? ............ sau o facem la vedere. ;D

Nina

Am scris lamuriri la albumul Flori de vanzare, scrieti-mi fiecare pe mp ce crizanteme anume doriti ca unele am mai multe acum si pot da, iar altele am avut tufe putine, sau au lastarit mai greu si ramane pentru primavara.

penelopa

La primăvară mă treci şi pe mine pe agendă, Nina. Te trag eu de mânecă atunci.  :)
Am şi io o crisantemă frumoasă ...... de la Zambilica:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/HJZFBAYFKHWUPGBBHLR

gabi_gabriella

E tare frumoasa , Pene !! Si sta iarna in gradina ? N-ai de dat un puiut la primavara ? :-*

gabriela jalba

Pai sa stii ca-i super. Am vazut-o prin albumul tau. Ai plantat-o anul asta?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

O sa aiba Gabi,ca n-are-ncotro!!!! Cin'a pus-o s-o faca vedeta!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgette

Bai fratilor..invatati-ma va rog cum sa am curtea plina:primavara de lalele si narcise (acum am vreo 4 imbobocite si desigur ca mi-a rupt Bobo una :'( ),vara de crini si gladiole si toamna de crizanteme,toate insa  pe aceeasi suprafata..altfel mor! :D :D :D


Nina

Quote from: penelopa on November 23, 2009, 04:26:11 PM
La primăvară mă treci şi pe mine pe agendă, Nina. Te trag eu de mânecă atunci.  :)
Am şi io o crisantemă frumoasă ...... de la Zambilica:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/HJZFBAYFKHWUPGBBHLR
Foarte frumoasa crizantema ta  :opoate facem un schimb primavara  :) Cat de inalta e ??? ca forma seamana cu Trumpf rot de la mine, dar exista si trumpf violet

penelopa

Da, crisantema mea stă afară iarna, neprotejată, e de 2 ani la mine şi a înflorit din primul an.
Sigur că vă dau la toate. Şi-aşa, peste vară am mai jumulit din tufă  firele răzleţe şi ........ le-am aruncat că mi-a fost lene să le mai plantez  :P
Reluăm discuţiile la primăvară că şi eu vreau câte ceva  din crisantemele tale, Nina.

Mihai

De la mine nu vrei nimic?
Sau cele pe care le am eu(albe si galbene) ti se par banale?

gentiana

Quote from: Mihai on December 02, 2009, 08:32:27 PM
De la mine nu vrei nimic?
Sau cele pe care le am eu(albe si galbene) ti se par banale?
ai de dat?

penelopa

Ba da, Mihai! Un cireş amar   :P  că tu ai prea mulţi şi se vor lua la bătaie între ei .. la polenizat.  ;D

gentiana

PENE n-are prea multi!
are cate unu de fiecare membru al familiei
vrei sa-l bata "CFF-UL comunitatea femeilor din familie" ca le-a dat copacul "port bonneur"?
(nici nu beneficiaza de statul de minoritate)
mai bine lasa-i ciresul si taxeaza-l de cate 2-3 borcane de dulceata de cirese amare anual( ;)in cazul ala s-ar putea sa-i primesti pe toti 4)
sunt altoiti?ce soi sunt?
na ca sunt off
mihai ai musuroit crizantemele,le-ai taiat
ca-s impartita,sa le ingrop sau sa le bag in pivnitza?(pivnitza e cam plina in partea rezervata plantelor ,cu dalii,gladiole si mai am de bagat si ghivece)

Nina

Quote from: Mihai on December 02, 2009, 08:32:27 PM
De la mine nu vrei nimic?
Sau cele pe care le am eu(albe si galbene) ti se par banale?
Quote



Ai crizanteme frumoase, Mihai :o, dar am impresia ca sunt la fel cu cele ce am eu, iar la capitolul crizanteme am multe feluri si culori, unele nu apar in albumul cu poze,doar sa fie ceva deosebit, la ora actuala imi doresc rizomi de achimenes, cine are putem face schimb cu ce am in album.

einsteinitza

Au aparut deja ghivecele de tufanele pe la comercianti. Eu nu mai inteleg nimic despre florile astea, cand infloresc. Stiu ca astea sunt fortate, care sunt acum in ghivece, dar vad ca si in gradina lui Mihai au inflorit acum.
Stiam ca decoreaza gradina la primele brume ??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

costieanuconstantin

si la mine au inflorit niste crisanteme pitice transplantate de la ghiveci in gradina acu 2 ani, nu sunt asa cum erau in ghivece - bogate -  si vad ca nici nu se inmultesc !!!

marirogo

Nina, sunt de vis crizantemele tale. M-am indragostit si eu iremediabil de aceste flori. Deocamdata nu am prea multe, dar multumita Ninei, in anii urmatori voi avea cu ce sa ma laud.
http://marirogo.sunphoto.ro/Crizanteme_si_tufanele

flordel

Pene, mai crizantema aia frumoasa mov? Ultima postata?

Uitati si de la mine o poza.

gentiana

Iaca si grabita mea