Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: penelopa on July 07, 2010, 03:56:22 PM
Quote from: Ionela on July 07, 2010, 01:57:59 PM
Cum de ratez tocmai eu discutiile acestea??  >:(
Eu am jurat ca sunt nemuritoare. Asa ca sunt.  ;)
Şi eu!  ;)  Deci,până acum, 2 nemuricioase! :D

nemuritoare ok...
insa gradul de constientizare de dupa ? cat de de mare? cineva mi-a spus k pot sa-mi dau seama dupa comparatia viselor actuale...
cat sunt de constient in ele ? cat din visele mele imi reamintesc ?
care este puterea mea de decizia si reactiune in visele mele ?
domnul Cioara pomenea la un moment dat in carte sa Moarte Mortii si desavarsirea ca in calatoriile sale l-a intalnit pe unul care facea pe
vanzatorul ambulant si acolo ca si aici... nu voia sa renunte indeletnicirile sale sau nu putea sa faca saltul unei schimbari...

salutari...

geodezia

Visele pot fi parte din realita frinturi si eu cred in asta .am patit-o de multe ori pe pielea mea si nu sunt Vernil ca sa explic stiintific .Dar am patit-o de prea multe ori . Asa ca ....  +hug

Daka

Quote from: geodezia on July 12, 2010, 08:53:33 AM
Visele pot fi parte din realita frinturi si eu cred in asta .am patit-o de multe ori pe pielea mea si nu sunt Vernil ca sa explic stiintific .Dar am patit-o de prea multe ori . Asa ca ....  +hug

un link interesant, face-ti abstractie de comentarii, ascultati numai glasul descrierea voastra interioara...
http://www.youtube.com/watch?v=tGI7SFhnmMM&NR=1

Ionela

Necunoscute sunt caile ... ::) Apropo de cat constientizam, magistrul meu avea o mare intrebare... Ce rost are sa revenim in acest gen de existenta, chipurile pentru a indrepta ce am gresit (invata lectia), daca nu ne amintim ce avem de facut (care-i lectia de invatat)?
As prefera sa stiu ce am de facut ca sa si fac.... sa nu mai pierd vremea aiurea. Probabil e mai palpitant bajbaitul in bezna +hypno +ham
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Adica Ionela dragodte mica tu vrei sa iti aduci aminte tot ce ai trait in vietile anterioare .Nu crezi ca e o povara prea mare pentru creierul nostru?Iti dai seama ce implicatii ar fii daca toti moamenii am fi nemuritorii? si mai ales ne-am aduce aminte ce am facut in starile anterioare ?

Ionela

Da, cam asa ceva. Daca va spun ca am si incercat candva sa-mi amintesc.... o sa ziceti ca imi trebuie pile la un anumit celebru spital din Iasi (Socola) +ham Acum nu mai vreau sa stiu toate cele.... Oricum, una din marile mele frici este... arderea pe rug, mi se pare unul din cele mai groaznice moduri de a muri >:(... Daca adaug la asta atractia pentru chimie si plante de putere (cum spune Daka), aversiunea fata de religie si fata de orice fel de constrangere/ impunere... cred ca se poate pune un diagnostic :D M-a ars inchizitia pe rug ori ca pe Giordano Bruno, ori ca pe vrajitoarele din Salem +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Ha lasa aiurelile ca si eu am visat ca eram nemuritoare si vedeam tot felul de semne .da mi-a trecut acu .De exemplu eu si acum daca ma gindesc intens la cineva fara o chestie speciala la cineva pe care nu l-am mai vazut de mult mi se intimpla sa ma intilnesc cu el pe strada .Imi si bvine sa rid citeodata e ca un deja vu

Ionela

Patit si din astea :D :D :D :D Ia mai mi-aduc eu aminte de cate ceva sau cineva si ce sa vezi, pac ma-ntalnesc cu persoana in cateva zile :D :D :D
Eu am visat ca trebuia sa mor. Si imi zice nu stiu cine (cred ca Dumnezeu, ca nu-l vedeam): Fii atenta la lumanarea asta. Cand se stinge vei muri.

Si ma uitam eu cum se topeste lumanarea.... Si ce sa vezi? Cand sa se stinga flacaruia, m-am trezit :D :D :D :D Acum am o dilema, oare chiar as fi murit?? +ham
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

lasa ca cea mai ciudata chestie a mea a fost cind m-am ars de era un tunel lung si o lumina la cap si deoadata a aparut un fel de laborator si discutam cu o voce catre care spuneam ca vreau sa ramin ca imi place acolo asa alb si vocea mi-a zis ca eu trebuie sa merg sa traiesc si am deschis ochi .da nu mai stiam nimic de mine .si tipau saracele asistente pe linga mine ca mor . Au iesit afara si ii ziceau d-l Pipi si la cumnati cumnate sa mearga sa pregateasca cosciugul ca mor si uite am 17 ani si inca nu am murit . A fost naspa ca in locul meu a murit o fata venita dupa mine saraca of ce rau nu mai vreau sa imi aduc aminte de ati stii cite am vazut in 21 de zile la arsi mi se face iar pielea de gaina . Si cum tisnea singele pe pereti cind imi taiau fasele de pe picioare si miini de urlam de se auzea in tot spitalu  uf  ....

Ionela

Doamne, Geodezia :o :o  Acum ma tem si mai tare de arsuri... Bag seama ca vazusi luminita de la capatul tunelului si cand colo, n-avusesi voie acum 17 ani... Nu stiu pentru voi, dar pentru mine moartea este un lux pe care nu mi-l permit.
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

penelopa

Nu sunt o credulă şi nici  o fanatică a "fantasticului" dar, cu forţa viselor să nu glumiţi.
Nu ştiu de unde vin, nu înţeleg cum se produc dar ştiu sigur că, uneori, mă tem să mai adorm de frica  viselor ce va să vină.

Ionela

Pene, eu cand visez ca imi cad dintii... clar moare cineva cunoscut. Si cand visez ca imi curge sangele... e clar ca mi-e tare rau a doua zi. Asa ca nu glumesc deloc cu forta viselor, oricat as fiu eu de stiintificioasa +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

la ce dureri am avut imi doream moartea   mai bine decit sa mai patimesc . iti dai seama prin ce au trecut cei arsi pe rug brrr mi se face pielea creata numai cind ma gindesc
Da eu cind visez un copil sau sarpe e durere numai lucruri rele mi se intimpla .fara misto . evit in ziua respectiva sa dau ochii cu d-l Pipi

penelopa

Staţi, că n-am terminat!  ;D ........ nu ştiu ce s-a întâmplat că m-am trezit cu mesajul afişat fără să vreau. :o
Spuneam că visele astea au o explicaţie ştiinţifică sau religioasă sau filozofică sau ....... nu ştiu, ştiu doar că, cele mai multe vise  s-au împlinit, mai ales cele care nu voiam să se împlinească. :( Sunt situaţii la care nu m-am gândit niciodată şi totuşi, le visez. :(
Am avut şi vise premonitorii: am visat adresa unei prietene din Galaţi (în copilărie) pe care o cătam dar n-aveam habar unde locuieşte (pănă şi nr. de la poartă a fost real), am visat nota cu care am intrat la facultate.  :o
Cel mai tare mă îngrozesc  coşmarele care, uneori, am senzaţia că mi se întâmplă şi în real. Visam foarte des că mă lupt cu forţele malefice, nu vedeam materializat nimic dar, încercam să mă trezesc, să mă ridic şi să mă închin. Nu reuşeam să mă ridic dar, trezindu-mă parcă simţeam o prezenţă  "necurată" lângă mine. Disperată, mă închinam cu limba în gură. După ceva timp reuşeam să-mi revin dar o teamă cumplită mă cuprindea.
Noroc că în ultima vreme m-au mai slăbit astfel de coşmaruri ..... acum, mă lupt cu "coşmarurile" vieţii reale.

geodezia

Un vis care imi place este cind intind miinile si ma ridic in aer si plutesc parca zbor . e cea mai frumoasa senzatie .atunci imi doresc sa nu ma mai trezesc
hai ca deveniram prea triste

penelopa

Şi eu visez că zbor şi, evident, îmi place dar ştii care-i culmea?? ........ că în vis, conştientizez că visez şi zbor fiindcă vreau eu să zbor. E drept că, uneori,  ratez decolarea.  :D

Ionela

Fricile noastre ies din subconstient si ne coplesesc... cred ca asta ar fi o posibila explicatie ::)
Dar sa dormiti fizic si sa fiti treze spiritual, ati patit? Asa, sa mergeti prin casa si sa va vedeti dormind in pat... si sa nu va puteti trezi, oricat ati vrea, sa nu puteti striga, sa nu puteti misca un deget... si sa aveti senzatia ca e rau, tare rau.... Brrrrrrr!!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Daka

Quote from: penelopa on July 12, 2010, 04:05:33 PM
Şi eu visez că zbor şi, evident, îmi place dar ştii care-i culmea?? ........ că în vis, conştientizez că visez şi zbor fiindcă vreau eu să zbor. E drept că, uneori,  ratez decolarea.  :D

damn... si eu lucrez de 3 ani la o chestie asemanatoare... si merje cam greu... daca ai stii ce poti sa faci cu chestia asta...
mai bine tac...

einsteinitza

Pene, tu fiind in domeniu, esti maestra.  ;)Mai ales ca esti in domeniu si la munca si pe forum +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: penelopa on July 12, 2010, 03:43:00 PM
Staţi, că n-am terminat!  ;D ........ nu ştiu ce s-a întâmplat că m-am trezit cu mesajul afişat fără să vreau. :o
Spuneam că visele astea au o explicaţie ştiinţifică sau religioasă sau filozofică sau ....... nu ştiu, ştiu doar că, cele mai multe vise  s-au împlinit, mai ales cele care nu voiam să se împlinească. :( Sunt situaţii la care nu m-am gândit niciodată şi totuşi, le visez. :(
Am avut şi vise premonitorii: am visat adresa unei prietene din Galaţi (în copilărie) pe care o cătam dar n-aveam habar unde locuieşte (pănă şi nr. de la poartă a fost real), am visat nota cu care am intrat la facultate.  :o
Cel mai tare mă îngrozesc  coşmarele care, uneori, am senzaţia că mi se întâmplă şi în real. Visam foarte des că mă lupt cu forţele malefice, nu vedeam materializat nimic dar, încercam să mă trezesc, să mă ridic şi să mă închin. Nu reuşeam să mă ridic dar, trezindu-mă parcă simţeam o prezenţă  "necurată" lângă mine. Disperată, mă închinam cu limba în gură. După ceva timp reuşeam să-mi revin dar o teamă cumplită mă cuprindea.
Noroc că în ultima vreme m-au mai slăbit astfel de coşmaruri ..... acum, mă lupt cu "coşmarurile" vieţii reale.

stimabilelor, visele sunt ceva personal si sensul prevestitor al unui vis este o chestie personala, adica pentru cineva serpii inseamna un anumit lucru in lumea din zi pentru altii inseamna altceva...
fiecare trebuie sa-si dea seama pt el insusi ceea ce inseamna visele sale...iar referitor la viata.... suntem oameni si trebuies sa ne impacam cu chestia asta, insa nu trebuie sa ne impacam cu sensul de slabiciune umana, un vrajitor puternic ajuns la senectute ii pomenea invatacelului sau despre armele vrajitoriei care le folosea in tinerete... acesta uimit si curios l-a descusut mai in amanunt... vrajitorul amuzat si dezgustat in acelasi timp ii pomenii de cateva dintre ele...
mais pinto, cristale etc... la sfarsit adauga... insa toate aceste arme palesc in fata celei mai puternice arme pe care o cunosc spuse el... care? intreba discipolul... corpul uman raspunse vrajitorul...
asadar doamnelor suntem oameni trebuie sa ne impacam cu conditia noastra, dar asta nu inseamna nimic injositor sau menit sa ne faca noua zile fripte...

in alta ordine de idei in urma unui vis avut, poate stie cineva de o doamna trecuta de varsta mijlocie care e tare priceputa in arta cartilor... de ex. tarot etc.
in acest vis ma aflam inpreuna cu dansa in fata hartii romaniei si mi-a indicat un loc unde mi spus de 3 ori vezi ca aici o sa tasneasca aur din pamant....
la despartire mi-a spus sa o caut... poa auziti si voi ceva fo data...de o astfel de persoana...
multumiri,

Daka

Quote from: Ionela on July 12, 2010, 02:00:50 PM
Da, cam asa ceva. Daca va spun ca am si incercat candva sa-mi amintesc.... o sa ziceti ca imi trebuie pile la un anumit celebru spital din Iasi (Socola) +ham Acum nu mai vreau sa stiu toate cele.... Oricum, una din marile mele frici este... arderea pe rug, mi se pare unul din cele mai groaznice moduri de a muri >:(... Daca adaug la asta atractia pentru chimie si plante de putere (cum spune Daka), aversiunea fata de religie si fata de orice fel de constrangere/ impunere... cred ca se poate pune un diagnostic :D M-a ars inchizitia pe rug ori ca pe Giordano Bruno, ori ca pe vrajitoarele din Salem +hypno
apropos Ionela, ce parere ai, daca cineva ar dorii sa extraga oarece demete cu etanol de 100% puritate ?cam care ar trebui sa graficul cantitate material vegetal vs alcool raportat la timp? si banuiesc ca acelasi sistem este aplicabil si la harmine si hamaline , nu ?
cuineva spunea ca e in stare sa incerce orice in dorinta de a evita gustul nimicitor al demeteului, adica in caz ca nu ai aflat otetul e serbet de zahar pe langa un ceai de chacruna... ca sa citez din memorie.... k si wc tudor...



geodezia

Daka manipularea de care stii si nu vrei sa spui e cu 2 taisuri si se intoarce intotdeauna impotriva ta . asa cum am spus suma lucrurilor pozitive este intotdeauna egala cu suma lucrurilor negative .

penelopa

Geodezia, "chestia" despre care Daka nu vrea să vorbească, m-ar interesa numai în măsura în care se poate aplica, strict, la entitatea mea. M-ar ajuta să-mi "manipulez" anumite stări negative şi să-mi înving temerile. În niciun caz nu aş experimenta pe alte persoane! :( De altfel, nu pot accepta în preajma mea decât sentimente reale, adevărate şi nu create de anumite "vrăji" sau licori  vrăjitoreşti.

Daka

Quote from: penelopa on July 13, 2010, 10:43:53 AM
Geodezia, "chestia" despre care Daka nu vrea să vorbească, m-ar interesa numai în măsura în care se poate aplica, strict, la entitatea mea. M-ar ajuta să-mi "manipulez" anumite stări negative şi să-mi înving temerile. În niciun caz nu aş experimenta pe alte persoane! :( De altfel, nu pot accepta în preajma mea decât sentimente reale, adevărate şi nu create de anumite "vrăji" sau licori  vrăjitoreşti.


cand spun vrajitor ma refer la om al cunoasterii,  in nici un caz la chioace, omide si alte chestii din repertoriul popolar...
o definititie mai exacta a sensului este cucerirea si folosinta la capacitate cat mai mare a capabilitatilor mele de om...
este un termen invechit insa il folosesc deoarece m-am invatat cu el, iar termenul de shaman este oarecum flower power
daca gasiti voi un termen mai bun sunt gata sa-l adopt.
prima conditie sa fi om al cunoasterii este sa scapi de dialogul interior care il purtam in cavitatea craniana 24 de ore pe zi,,,,
cand cu puteri proprii sau ajutat de ceva sau cineva opresc acest dialog aspiratiile personale si amanuntele de comportament
trec printr-o sita care le sistematizeaza dupa cantitatea de energie care trebuie sa o cheltui ca sa le pun in aplicatie.
ex.
- sa faci rau cuiva necesita cantitati enorme de energie care secatuiesc....
- sa faci un bine cuiva care necesita mult efort din partea binefacatorului se va intoarce tot timpul impotriva binefacatorului...
-cu ajutorul unui indian Huicholes ( wirrarika) Don Antonio am simtit pe propria mea piele cata energie imi trebuie sa vorbesc...

stiind aceste lucruri e mai complicat sa apelezi la ele ca atunci cand nu stiai de ele...