Iubesc plantele otravitoare!

Started by Ionela, February 28, 2010, 02:16:27 PM

Previous topic - Next topic

Daka

Quote from: Claudiu on July 30, 2010, 01:39:53 PM
Costi nu am zis ca e o regula cu cei veniti de la tara la oras. E doar o statistica citita. Si sigur depinde si de la tara la tara. Nu era o statistica pentru noi ci in general vorbind la nivel mondial.
Dar cred ca  o poti aprecia si tu in cazul nostru ca doar cred ca cunosti destui veniti de la tara la oras. Insa sigur depinde si de zona si oras.  Si desigur depinde si de alti factori cum ar fi portretul si caracteristicle satului din care provin.
Insa si mai rari sunt taranii veniti la oras care s-au implicat in vanzarea spre piata a unor produse din gradina lor de la oras.

Es vezi ca esti in pericol. Mare pericol. Pericolul de a deveni independenta.  ;D

Daka a postat un filmulet "de groaza" desi de fapt acolo e doar SF adica doar ipoteze legate de un calendar. Nu ma refer la posibile accidente cosmice ci la conexiunea lor conceptia mayasa. Conexiune fortata si care nu corespunde conceptiei originale.

Sa va arat eu un film de groaza. Si e real. Si se intampla acum nu peste un an sau doi sau nu stiu cand. Nu e tradus dar sunt sigur ca veti intelege despre ce e vorba. Nici un copil nu a stiut ce este, nici macar nu au ghicit. Nu e trucaj. La sase ani copii nu se stiu preface. Unii au spus nume de legume dar nu corespundeau. Credeti sau nu sunt locuri unde copii nu stiu cum arata o leguma in stare cruda. Sigur le vor vedea mai tarziu in supermarcheturi si vor sti ce sunt. Dar vor alege conservele.

Avertisment! Pentru cei care inteleg cat de cat engleza va fi socant.

http://www.youtube.com/watch?v=bGYs4KS_djg&feature=related





sper din ca situatia de mai jos sa nu se transforme in obisnuinta,
http://www.hotnews.ro/stiri-international-7656566-video-pamantul-putea-lovit-tsunami-solar.htm

apropos de linkul de acum o saptamana...cu filmu de groaza..

Claudiu

Quote from: Daka on August 04, 2010, 09:30:03 AM

sper din ca situatia de mai jos sa nu se transforme in obisnuinta,
http://www.hotnews.ro/stiri-international-7656566-video-pamantul-putea-lovit-tsunami-solar.htm

apropos de linkul de acum o saptamana...cu filmu de groaza..


Daka vezi ca trebuie sa scrii in afara citatului altfel apar ca spuse de mine  ;D

Deci e de vazut cum va fi cu explozia asta solara. Chestia e ca indreptata spre noi. Nu cred ca ne va afecta foarte tare direct. Indirect poate unii sateliti vor avea probleme. Noi probabil nu vom simti nimic.
Dar asta o vom vedea foarte curand, adica deja se vede ca maximul va fi miercuri-joi.

In fine sigur ca e ingrijorator faptul ca ar putea deveni o obisnuinta astfel de activitati ale Soarelui.
Dar in privinta asta chiar nu avem ce face.
Suntem copii Soarelui si candva ne va lua cu el. Dar cred ca inca mai e foarte mult timp pana va fi aceasta.
Tot ce mancam, imbaracam, folosim, combustibili clasici sunt un dar al Soarelui. De asta am zis ca suntem copii lui.

Accidente cosmice sigur ca se petrec tot timpul in Univers. Dar ... chiar nu are rost sa ne facem griji din cauza asta.

Poate ar trebui sa ne intrebam mai mult despre unele coincidente care ne feresc cat de cat de unele accidente. Astfel marile planete din sistemul nostru solar functioneaza ca un aspirator pentru corpurile ce vagabondeaza prin univers. Fara acestea am fi bombardati rau de meteoriti mari. Mie mi se pare o coincidenta foarte stranie desi poate a fost doar norocul nostru sa ne nastem aici. Sigur din cand in cand mai scapa cate unul si mare. Dar ce sa-i facem? Sigur va fi tot norocul nostru sau soarta.

Poate ar trebui sa ne preocupe mai mult posibilitatea schimbarilor climatice probabile si de cum sa facem fata mai bine situatiei.

Daca o sa am vreme poate o scriu putin si despre filmul legat de sfarsitul prevestit de mayasi, film pe care l-ai indicat.
Desi se pare ca nici filmul tau si nici al meu nu a socat pe nimeni.  :D


penelopa

...... nu a scăpat pe nimeni, Claudiu, dar unui, poate, ne-am scăpat pe noi!! ;D ;D
Rectificare: Na, în loc de "socat" am citit "scăpat".  :D

Daka

Quote from: Claudiu on August 04, 2010, 12:29:57 PM
Quote from: Daka on August 04, 2010, 09:30:03 AM

sper din ca situatia de mai jos sa nu se transforme in obisnuinta,
http://www.hotnews.ro/stiri-international-7656566-video-pamantul-putea-lovit-tsunami-solar.htm

apropos de linkul de acum o saptamana...cu filmu de groaza..


Daka vezi ca trebuie sa scrii in afara citatului altfel apar ca spuse de mine  ;D

Deci e de vazut cum va fi cu explozia asta solara. Chestia e ca indreptata spre noi. Nu cred ca ne va afecta foarte tare direct. Indirect poate unii sateliti vor avea probleme. Noi probabil nu vom simti nimic.
Dar asta o vom vedea foarte curand, adica deja se vede ca maximul va fi miercuri-joi.

In fine sigur ca e ingrijorator faptul ca ar putea deveni o obisnuinta astfel de activitati ale Soarelui.
Dar in privinta asta chiar nu avem ce face.
Suntem copii Soarelui si candva ne va lua cu el. Dar cred ca inca mai e foarte mult timp pana va fi aceasta.
Tot ce mancam, imbaracam, folosim, combustibili clasici sunt un dar al Soarelui. De asta am zis ca suntem copii lui.

Accidente cosmice sigur ca se petrec tot timpul in Univers. Dar ... chiar nu are rost sa ne facem griji din cauza asta.

Poate ar trebui sa ne intrebam mai mult despre unele coincidente care ne feresc cat de cat de unele accidente. Astfel marile planete din sistemul nostru solar functioneaza ca un aspirator pentru corpurile ce vagabondeaza prin univers. Fara acestea am fi bombardati rau de meteoriti mari. Mie mi se pare o coincidenta foarte stranie desi poate a fost doar norocul nostru sa ne nastem aici. Sigur din cand in cand mai scapa cate unul si mare. Dar ce sa-i facem? Sigur va fi tot norocul nostru sau soarta.

Poate ar trebui sa ne preocupe mai mult posibilitatea schimbarilor climatice probabile si de cum sa facem fata mai bine situatiei.

Daca o sa am vreme poate o scriu putin si despre filmul legat de sfarsitul prevestit de mayasi, film pe care l-ai indicat.
Desi se pare ca nici filmul tau si nici al meu nu a socat pe nimeni.  :D




mai bine ca nu a socat pe nimeni ! asta nu ar fi nici o solutie...
la comentariile tale si ale celorlalti (vezi frunza etc...) as putea sa scriu fo 5 pagini din care sa se inteleaga ca nu pot decat sa fiu de accord !
dar k sa nu plictisesc pe nimeni dau cateva citate...
When the country is ruled with a light
hand
The people are simple.
When the country is ruled with
severity,
The people are cunning.
Happiness is rooted in misery.
Misery lurks beneath happiness.
Who knows what the future holds?
There is no honesty.
Honesty becomes dishonest.
Goodness becomes witchcraft.
Man's bewitchment lasts for a long
time.
Therefore the sage is sharp but not
cutting,
Pointed but not piercing,
Straightforward but not unrestrained,
Brilliant but not blinding.
---------------------
Easy promises make for little trust.
Taking things lightly results in great
difficulty.
Because the sage always confronts
difficulties,
He never experiences them.
------------------------
si regele citatelor:

Knowing ignorance is strength.
Ignoring knowledge is sickness.
If one is sick of sickness, then one is
not sick.
The sage is not sick because he is sick
of sickness.
Therefore he is not sick


vernil

Asta era topicul plantelor otravitoare, nu ? Incep sa evit din ce in ce mai mult tot mai multe ... chiar e pacat ...

sicamin

 +ham +ham +ham asta pentru ca nu gasesc traducerea  :D

vernil

Sica, nu-ti mai chinui capul, ca e pacat! Nu scrie nimic despre plante sau ingrijire ori ceva folositor/distractiv ...


einsteinitza

Citate din cine?
Pentru Sica
Cand tara e condusa cu slabiciune
Oamenii ei sunt puri
Cand tara e condusa cu severitate
Oamenii ei sunt sireti
Fericirea e inradacinata in amaraciune
Amaraciunea domneste inauntrul fericirii
Cine stie ce le rezerva viitorul
Nu exista cinste.
Cinstea devine necinste.
Bunatatea devine vrajitorie
Vraja asupra omului dureaza lung timp
De aceea, pelinul este taios
dar nu taie
Ascutit, dar nu impunge
Direct , dar nu fara retineri
Sclipitor, dar nu orbeste.
Promisiunile initiale lasa incredere putina,
Usurinta judecatii face lucrurile dificile
Pentru ca pelinul cere confruntarea problemelor
Omul nu ajunge sa le experimenteze.


Cunoasterea nestiintei este putere
Ignorarea cunoasterii e boala
Daca e bolnav de boala
Atunci nu e bolnav
Pelinul nu e bolnav pentru ca sufera de boala
Deci, nu e bolnav.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Daka

ca sa nu plecam prea departe, o intrebare a obtinut cineva daturi plante din plantarea semintelor ?
am o datura la bucuresci si a facut seminte!!!! ceea ce e un lucru nemaiauzit pe plaiurile jermane... mde...
e mai ploios...si racoros...

penelopa

Daka, mie şi mulţi altora de pe acest forum, ne plac şi ne interesează subiectele puse în discuţie de tine (chiar dacă, uneori, nu înţelegem prea mare lucru  ;D).
Şi, în plus, datorită ţie, îl ţinem aproape şi pe Claudiu care, obişnuieşte să ne lase în durerea noastră, uneori, luni de zile. :P
Deşi discuţiile de la acest topic nu sunt tocmai pe subiectul lui, trebuie să recunoaştem că au derivat din subiect, deci, are ceva legături şi cu subiectul.
Cui nu-i plac aceste discuţii, pot merge la  topicurile care le plac. Avem, Slavă Domnului, topicuri pentru toate gusturile.

einsteinitza

Eu zic ca discutiile sunt destul de pe subiect-pelinul, datura, cu mici devieri, care apar la orice topic. Subiefctul e foarte interesant si pentru mine cel putin, ca o carte nedeschisa, pe care acum o incep. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: Daka on August 05, 2010, 08:59:31 AM
ca sa nu plecam prea departe, o intrebare a obtinut cineva daturi plante din plantarea semintelor ?
am o datura la bucuresci si a facut seminte!!!! ceea ce e un lucru nemaiauzit pe plaiurile jermane... mde...
e mai ploios...si racoros...

Eu am obţinut ,o dată, o datură frumoasă,  mov-dublu, din câteva seminţe trimise de o forumistă (Vivi), seminţe primite şi de ea din USA.
Au ieşit 2 plăntuţe din care, doar una a rezistat atunci (a răsărit  la sfârşit de vară şi până la sfârşitul toamnei abia făcuse un bobocel) când, am transplantat-o în ghiveci şi am ţinut-o în casă, la rece, peste iarnă. A trecut bine iarna, am scos-o din primăvară afară unde am transplantat-o direct în pământ, în grădină. A fost superbă în anul acela:
http://penelopa.sunphoto.ro/aceeasi_locatie__cu_alte_imagini/EQXHFSSOLYRSDZLNKZD
A făcut chiar şi seminţe pe care le-am strâns. Când a venit vremea să ducem plantele în casă pentru iernat, datura n-am mai trecut-o în ghiveci fiindcă aveam multe seminţe de la ea. Mare greşeală am făcut că nu am înmulţit-o prin butaşi fiindcă, din seminţele ei, a ieşit datură albă simplă. >:(

myosotis

Si eu am avut datura din seminte. Luate de la "toptropicals" . Au germinat repede si destul de multe. In minisera, la caldura. Mai greu a fost sa pastrez toate plantele rasarite, dar am ramas cu cateva.  Am avut alba, mov dubla si galbena. Dar nu le-am dus iarna in casa. Si nici semintele ce le-am strans nu le-am mai refolosit.

Daka

Quote from: penelopa on August 05, 2010, 09:32:46 AM
Quote from: Daka on August 05, 2010, 08:59:31 AM
ca sa nu plecam prea departe, o intrebare a obtinut cineva daturi plante din plantarea semintelor ?
am o datura la bucuresci si a facut seminte!!!! ceea ce e un lucru nemaiauzit pe plaiurile jermane... mde...
e mai ploios...si racoros...

Eu am obţinut ,o dată, o datură frumoasă,  mov-dublu, din câteva seminţe trimise de o forumistă (Vivi), seminţe primite şi de ea din USA.
Au ieşit 2 plăntuţe din care, doar una a rezistat atunci (a răsărit  la sfârşit de vară şi până la sfârşitul toamnei abia făcuse un bobocel) când, am transplantat-o în ghiveci şi am ţinut-o în casă, la rece, peste iarnă. A trecut bine iarna, am scos-o din primăvară afară unde am transplantat-o direct în pământ, în grădină. A fost superbă în anul acela:
http://penelopa.sunphoto.ro/aceeasi_locatie__cu_alte_imagini/EQXHFSSOLYRSDZLNKZD
A făcut chiar şi seminţe pe care le-am strâns. Când a venit vremea să ducem plantele în casă pentru iernat, datura n-am mai trecut-o în ghiveci fiindcă aveam multe seminţe de la ea. Mare greşeală am făcut că nu am înmulţit-o prin butaşi fiindcă, din seminţele ei, a ieşit datură albă simplă. >:(


desi probabil ca nu spun ceva nou...stiu din sursa sigura ca datura (ca si ska maria pastora) atunci cand iti rasare din seminte este privita ca o entitate separata care nu are nimic de a face cu planta mama.. de aceea daca vrei sa pastrezi aceiasi entitate trebuie sa-i folosesti radacina celei vechi
e bine de stiut ca vracii care folosesc datura inoxia folosesc radacina pt calatorii si partea aeriana NUMAI pt medicamente, am citit o povestioara a unui tip care si-a facut un ceai din frunze si flori ... si a aflat ca iadul descris in biblie e parc de distractii si relaxare pe langa ceea ce a trait el...



Daka

Quote from: penelopa on August 05, 2010, 09:32:46 AM
Quote from: Daka on August 05, 2010, 08:59:31 AM
ca sa nu plecam prea departe, o intrebare a obtinut cineva daturi plante din plantarea semintelor ?
am o datura la bucuresci si a facut seminte!!!! ceea ce e un lucru nemaiauzit pe plaiurile jermane... mde...
e mai ploios...si racoros...

Eu am obţinut ,o dată, o datură frumoasă,  mov-dublu, din câteva seminţe trimise de o forumistă (Vivi), seminţe primite şi de ea din USA.
Au ieşit 2 plăntuţe din care, doar una a rezistat atunci (a răsărit  la sfârşit de vară şi până la sfârşitul toamnei abia făcuse un bobocel) când, am transplantat-o în ghiveci şi am ţinut-o în casă, la rece, peste iarnă. A trecut bine iarna, am scos-o din primăvară afară unde am transplantat-o direct în pământ, în grădină. A fost superbă în anul acela:
http://penelopa.sunphoto.ro/aceeasi_locatie__cu_alte_imagini/EQXHFSSOLYRSDZLNKZD
A făcut chiar şi seminţe pe care le-am strâns. Când a venit vremea să ducem plantele în casă pentru iernat, datura n-am mai trecut-o în ghiveci fiindcă aveam multe seminţe de la ea. Mare greşeală am făcut că nu am înmulţit-o prin butaşi fiindcă, din seminţele ei, a ieşit datură albă simplă. >:(

sincer ! planta ta din poza mi-a dat frisoane...

penelopa

........  să înţeleg că e mai bine că am pierdut datura aia  ???

einsteinitza

Arata superb, asa datura chiar nu am vazut, o culoare de vis. +hypno Mie imi placea mault, pacat ca n o mai ai.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Daka

Quote from: penelopa on August 05, 2010, 04:19:59 PM
........  să înţeleg că e mai bine că am pierdut datura aia  ???

nu... depinde la ce ai fi folosit-o ... ;D ;D ;D
estetic vb e pacat ca ai pierdut-o...

sicamin

Pene eu am pus 8 seminte de datura asa cum ai avut tu ,dar au supravetuit doar 3 pana acum ,desi au rasarit toate.Sper sa le vad  inflorite macar ,ca seminte .....Am si 3 datura rosii ,care sant mult mai mari decat cele mov ,desi au fost puse odata.

Mai am in gradina ,rasarita de nu stiu unde (ca eu nu am pus seminte),o datura mov simpla ,care nu deschide floarea niciodata  ??? . A crescut mare ,a inflorit si are si seminte (inca necoapte).


penelopa

Eu am pus atunci seminţele direct în pământ, afară. Poate de aia nu mi-au ieţit decât 2 plante.
Dar, ştii ce-mi aduc eu aminte, Sica ? ........ că, atunci când am fost la tine, parcă aveai o datură mov simplă maaare (adică, înaltă) în grădină  >:D

sicamin

Pene ,eu am avut una ,cind ai fost tu (5) ani ,dar de atunci nu am mai pus seminte si nici nu a mai crescut in nici un an. Crezi ca dupa 5 ani a mai fost buna vreo samanta care o fi ramas pe undeva ?
Brugmansia alba insa am avut in gradina ,dar cand am dus-o la iernat ,s-a uscat. Am cateva acum pe care abia le astept sa infloreasca. +dns sa vad ce culori sant .

Daka

Quote from: sicamin on August 05, 2010, 11:38:57 PM
Pene eu am pus 8 seminte de datura asa cum ai avut tu ,dar au supravetuit doar 3 pana acum ,desi au rasarit toate.Sper sa le vad  inflorite macar ,ca seminte .....Am si 3 datura rosii ,care sant mult mai mari decat cele mov ,desi au fost puse odata.

Mai am in gradina ,rasarita de nu stiu unde (ca eu nu am pus seminte),o datura mov simpla ,care nu deschide floarea niciodata  ??? . A crescut mare ,a inflorit si are si seminte (inca necoapte).



poate ca datura e ca planta fiarelor ... se muta singura... am venit ieri de la bucuresci si am constata deasemenea ca a aparut intr-un loc unde nu avea de unde...caci nimeni nu a aruncat seminte sau alt ceva pe acolo....

penelopa

Eu cred că, totuşi, există o explicaţie:  seminţele au fost aduse de vânt sau de  vreo cioară care le-a scăpat din cioc (pasărea proastă a crezut că-i vreo nucă  >:D) sau, pur şi simplu,  le-a scăpat Sica din greşeală în timp ce făcea însămânţările de primăvară. >:D

Eu am o astfel de experienţă cu o clematită. M-am trezit într-o primăvară cu o clematită într-un loc în care n-a existat niciodată planta asta şi unde eu n-am plantat sau însămânţat vreodată aşa ceva. Pliveam şi am dat peste un lăstar ce părea a fi clematită. Am lăsat să crească şi aşa am văzut că e o clematită mov. Am întrebat vecina de vis a vis dacă bătrâna care a locuit pe vremuri aici a avut clematită mov în grădină. Nu a avut! După ce mi-am frământat neuronii o vreme, mi-am adus aminte că înainte cu 2 ani cumpărasem eu o clematită mov pe care o plantasem în cu totul altă locaţie şi care a murit după ce a făcut 3 flori prăpădite. Am reuşit să adun seminţele unei flori de la ea, odată cu alte seminţe  de alte flori. La sfârşit, am constatat că nu mai am floarea uscată de clematită. Atunci am fost sigură că acolo unde a ieşit clematita mov , pierdusem eu  floarea uscată de clematită. :)