Poze cu lalelele voastre

Started by lovetulip, March 11, 2010, 04:52:49 PM

Previous topic - Next topic

lovetulip

Quote from: Claudiu on March 16, 2010, 08:52:40 PM
Nu te lasi  :D
Nu uita ca totul e relativ.
Practic la nivel macro pot zice: Tehnic da, poetic ba, decat eventual in cazul in care tu nu le mai simti lipsa atunci cand tu nu le vezi.

Materia are memorie. Dispersarea si inchegarea intr-o anumita forma e de fapt unul si acelasi lucru: miscarea materiei. E un dualism.
Noi fiind intr-o anumita forma percem dispersarea ca o durere si incercam sa ne opunem dar fara sanse de reusita sub aspectul finalitaii pentru ca suntem in interiorul sistemului. (opunere e normala, fireasca, pentru ca suntem ceea ce suntem as zice chiar necesara). Faptul ca putem privi sistemul doar din interior face ca sa nu-l putem intelege pe deplin sau cu adevarat niciodata. Putem intui sau constata unele ce le numim legi dar nu le vom putea demonstra  niciodata cu adevarat. Orice am face, oricat s-ar largi cunoasterea noastra, ramanem mereu in interior. Asta pentru ca suntem parte din el, oriunde am fi si oricum am fi. Intotdeauna vom avea ceva ce numim "legi" ale naturii. Potem sa le demonstram pe unele sa zicem la nivel macro dar in fapt le-am inlocuit cu altele la nivel micro. Le putem chiar si restrange numarul la un moment dat deducand pe unele din altele. Dar intotdeauna una sau mai multe vor ramane legi pentru noi.
Dar materia, adica in ansamblu mediul nostru atat sub aspect material cat si energetic sau alte aspecte pe care nu le putem percepe, are "memorie" atat a formei cat si a miscarii. Se poate reinchega fie in aceiasi forma fie in altele.
Memorie nu in sensul obisnuit ci de cel a-l legii ce-l guverneaza si-l obliga sa ia numai anumite forme macro. Tabelul periodic al elementelor iti arata asta. Materia are memorie. Materia ce o percem noi e extrem de putin diversa in forma pura. Practic macro am gasit numai vreo suta si ceva de organizari posibile in forma pura. Daca mergem la nivel mai micro gasim doar trei proton, neutron si electron. Mai jos lucrurile se complica intr-o aparenta diversitate numite  microparticule de tot felul, care insa in ultima instanta par a nu mai fi cu adevarat microparticule si nici chiar atat de diverse. Doar o dualitate materie-energie. Unda sau corpuscul? Cand vom putea intelege cu adevarat asa ceva? Nu incadra intr-un ansamblu modelat matematico-fizic cu ecuatii si legi? Sa-l intelegem asa cum intelegem prin simturile noastre cele de toate zilele? Ceva ce nu e nici una, nici alta din cele doua lucruri posibile materie-energie si totusi exista. De vreme ce altceva e clar ca nu gasim coborand la nivel micro avem dovada ca materia stie sa se organizeze. Dovada, e sub ochii nostri simpla si banala, e faptul ca noi existam.

Am ales o anume abordare care lasa camp liber atat creationistilor cat si materialistilor. La urma urmei toti fac in final un act de credinta.

In fine nu stiu cat am fost de clar asa la prima mana, vorbind ca altadata despre lalele.  :D

Problema e ca nu era vorba de lalele. :D :D :D

myosotis


einsteinitza

Astea le ai tu acum? Si iarba aia? ??? ??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sophia

cred ca is de anul asta ca.... dar mai stii!!!!!!!! ??? ??? ??? ??? ???

sophia


vernil

Nu cred ca lalele lui Myo sunt de anul asta, oricum sunt splendide!

lovetulip

Cea neagra este Queen of nigt,alaturi e Gavota iar cele singure sunt Shirley. Doar daca locuieste in Grecia,pozele pot fi de anul asta. Gata...Myo,ai intrat in concurs. Cara fiind in concediu, fiecare are sansa lui de a castiga.

einsteinitza

Pana cand putem pune poze? Trebuie de anul asta sau de anul trecut? Care e ultima zi?Cate poze avem voie?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil



Nu stiu cum le cheama, sunt lalele de anul trecut.

vernil


lovetulip

Quote from: einsteinitza on March 18, 2010, 06:52:05 PM
Pana cand putem pune poze? Trebuie de anul asta sau de anul trecut? Care e ultima zi?Cate poze avem voie?

Inca nu m-am gandit la regulament. Poze sa fie.Incropim noi unul. :D :D

lovetulip

Cand am timp o sa incerc sa identific fiecare lalea din poze. Deocamdata incep un turneu de poker. Pa, mushuroi.

vernil

Quote from: vio on March 18, 2010, 07:05:14 PM
Cand am timp o sa incerc sa identific fiecare lalea din poze. Deocamdata incep un turneu de poker. Pa, mushuroi.

Vio, multumesc de intentie, eu le iubesc oricum, cu sau fara nume.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Wow, Es, cea mov este splendida!


sicamin

M-am chinuit sa le asez cumva ,dar nu am reusit. Coacazul stiu ca nu este lalea dar am gresit la bifat si nu pot sterge. :'( Va rog  frumos ma ajuta cineva si pe mine?
Mai pun cateva lalele.





Ionela

WOW, fetelor, sunt splendide! Daca faceti concurs, eu cu cine votez?? Parol!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Ionela ,votezi lalelele noastre si noi pe ale tale !
Te rog frumos sterge-mi coacazul dintre lalele  :o sa nu creada lumea ca am confundat laleaua cu coacazul. :D

Felix

"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

Ionela

Quote from: sicamin on March 20, 2010, 06:38:39 PM
Ionela ,votezi lalelele noastre si noi pe ale tale !
Te rog frumos sterge-mi coacazul dintre lalele  :o sa nu creada lumea ca am confundat laleaua cu coacazul. :D

Sica, n-am lalele personale - sunt ale mamei :-\
Nu-mi place ca acum fotografiile sunt asa disparate! Mai bine ramanea si coacazul negru!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8


mama4you

vin si eu cu o paza cu lalele mele de anul trecut...cea din avatar

Rux

  Buna ! 
La mine in gradina nu au inflorit inca .. dar vreau sa particip si eu la concurs !
Este adevarat  ca vazind pozele voastre  stiu ca sansele sint inexistente  ( nu reduse  ci inexistente ) dar ... de dragul competetiei ... de ce nu ?
Mai ales ca de abia astept sa vad lalele inflorite de la bunul nostru NAS ..
Am inteles bine ca  termenul  limita este sfirsitul lunii aprilie, pentru a posta poze ?
Si Vio ce intelegi tu prin "dovada "ca este gradina  noastra ?  Intreb asa .. de conversatie ..

einsteinitza

Rux, de ce sa ai sanse inexistente. Si cu o singura lalea ingradina ai sanse, taote sunt splendide.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro