CLEMATITE

Started by turturica, April 27, 2007, 01:12:38 PM

Previous topic - Next topic

georgette

Quote from: Vernil on March 30, 2010, 09:09:07 PM
Georgette, asa face Piilu, are flori duble si simple, la aceeasi inflorire. De obicei, infloreste de 2 ori pe an. Important este sa aibe pamant proaspat in fiecare an iar radacinile sa fie protejate de alte plante, sa nu fie vazute de soare.

Vernil,inseamna ca este Piilu..pentru ce este aceeasi clematita si in linc si in poza doar ca sint  fotografiate  la momente diferite,adica la ambele infloriri..la cealalta clematita nu-i gasesc poza  :-[ ....are floare simpla si un mov deschis ,sincera sa fiu nu prea mi-a placut,sa vedem anul acesta cum va fi!

mama4you

dar daca cumpar seminte?am sanse sa imi rasara?

vernil

Georgette, florile decolorate sunt din cauza ca sta prea mult in soare. Daca ar avea putin umbra, florile ar fi mai viu colorate. Mie imi place foarte mult clematita asta, maia les ca infloreste abundent. Are dreptate Gabriela cand zice ca a doua inflorire o face pa ramurile tinere. Uitasem de asta ...

vernil

http://www.oazadepalmieri.ro/tufe-a-i-arbusturi/clematis/clematis-multi-blue/prod_1581.html
Am gasit o multime de arbusti care m-ar tenta. Voi, care  stiti mai bine preturile si furnizorii, ce ziceti, merita incercat ?

gentiana

mie oaza nu mi se pare ieftina
daca pui si transportul o sa vezi ca iesi foarte scump de fapt
cred ca gardner sau  ceva de e teritoriul nostru e mai ieftin


paraschivvvv

Viticelele sa scurteaza dupa inflorire la cca 1 m sprfe deodebire de majoritatea clematitelor ce sa teie primavara la cca 30 cm de la sol

vernil

Astea ce se taie la 30 cm de la sol nu mai trebuie taiate si dupa ce trec primele flori ? Ca sa infloreasca pe noile tulpini. Asa stiam eu, dar daca stiu gresit, te rog sa ma corectezi.

stefana

Am pus in album cateva soiuri de clematite pe care le gasiti la floraria Violeta din Piata Matache (Buzesti)
http://home-and-garden.webshots.com/album/577260141YdDwab
Verific diseara dar parca erau 19 lei ghiveciul.

gabi_gabriella

Si eu am cumparat una  montana Rubens  dar e inca la acomodat cu atmosfera de afara
Cele vechi , au inceput sa aiba muguri .Anul asta nu stiu cat vot inflori, pt ca le-am taiat destul de scurt .

paraschivvvv

Clematitele sunt multe cu boboci, doar viticelele mai intarzie;sunt curios cum va inflori cea rosie de la Sieberz,care se spune ca este rosu sange cu interior roz contrastant

adrianam

Mie mi-au murit iarna asta trei clematite:
Pixie- cred ca a murit din cauza gerului, daca as fi dus-o in boxa poate rezista.
Rouge Cardinal si una mov-la care nu mai am eticheta. Pe acestea doua totusi le mai astept, poate isi revin totusi.

sicamin

Adrianam ,ai verificat pe langa radacina? trebuia deja sa dea ceva lastari ,daca mai traia.

adrianam

Da, am verificat, nu se vede nimic.
La Pixie am gasit pe mica tulpinita de la baza un fel de paduchi testosi dar mai deschisi la culoare si mai plati parca.
Tot paduchi din aceia am gasit si pe o magnolie din balcon, care era destul de aproape de Pixie.
De la Pixie nu mai astept nimica, putrezise radacina. Dar la celelalte mai trag sperante o luna-doua.

paraschivvvv

Am mai spus si mai repet pentru prevenirea bolilor la clematite mai ales contra ciupercii oidum se recomanda hiprmanganat de potasiu 1,5gr la 1 litru apa sau bicarbonat de sodiu1 lingurita la 1 litru apa sau solutie de lapte degresat9 parti apa si 1 parte lapte iar pentru ofilirea frunzelor de la baza si a varfurilor se recomanda zeama bordeleza sau dithane solutie si pe sol si pe plante.

Codruta

In amestecul de lapte si apa nu se pune bicarbonat de sodiu?
Hipermanganat de potasiu cumparam inainte cu "tona"(foloseam in acvaristica) dar vara trecuta nu am reusit sa cumpar din Cluj; ori nu avea pe stoc, ori nu doreau sa-mi dea fara reteta. Iar unde avea era doar solutie. Mi s-a spus ca pulbere nu se mai vinde demult.

einsteinitza

Si la trandafiri se foloseste, in ingrijirea naturista, laptele pe post de fungicid. Se pare ca schimba aciditatea de la suprafata frunzelor. Dar trebuie dat mereu, ca nu are pic de remanenta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Quote from: Codruta on April 10, 2010, 10:26:51 AM
In amestecul de lapte si apa nu se pune bicarbonat de sodiu?
Hipermanganat de potasiu cumparam inainte cu "tona"(foloseam in acvaristica) dar vara trecuta nu am reusit sa cumpar din Cluj; ori nu avea pe stoc, ori nu doreau sa-mi dea fara reteta. Iar unde avea era doar solutie. Mi s-a spus ca pulbere nu se mai vinde demult.

Da, se adauga o lingurita de bicarbonat la 1 litru lapte.

Codruta

Dar se foloseste lapte sau amestec lapte si apa?

penelopa

Dacă vrei să ţi le lingă "l-iguana" ta, n-ai decât să le stropeşti cu lapte. ;D

Codruta

Tu crezi ca in tara branzeturilor stau vacile pe acoperis? :D :D Iar cat priveste iguana stiu ca-i place carnea dar cu lapte nu am incercat si sigur nu tin sa fac proba cu plantele mele ;D

vernil

Quote from: Codruta on April 12, 2010, 02:09:41 PM
Dar se foloseste lapte sau amestec lapte si apa?

Doar lapte si bicarbonat.

paraschivvvv

Din retetarul de tratament se specifica ori lapte ori bicarbonat deci nu se amesteca

vernil

Paraschiv, eu le-am amestecat si a fosst perfect ...

Atentie, iubitori de clematite: la florariile Tria's sunt clematis la reducere (Warschawska Nike, Star of India si inca una roz, scuze, nu am retinut numele) la 10 ron.
Tot acolo aveau si Multiblue la 25 ron. Genti, imi cer scuze, sunt inainte de salariu si nu am avut bani  >:( ... si astia nu dau pe datorie  >:(.  Tot la 25 ron mai aveau Nelly Moser si Jackmanii).

Claudya

as vrea sa rog pe cineva daca doreste sa imi ieie si mie  :'( :'( daca se poate. :-[