Udarea plantelor de gradina

Started by Codruta, May 09, 2007, 10:37:10 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Se recomada udarea plantelor dimineata sau seara. Am primit sfaturi sa ud plantele seara mai ales cand peste zi este foarte cald, ca sa aiba timp apa sa se infiltreze in pamant si plantele sa poata profita de ea. Cica daca le-as uda dimineata, fiiind foarte cald, s-ar evapora. Corect sau nu?
Daca udarea se face dimineata ce inseamna dimineata? Daca unii sunt domni ca mine si se trezesc cand se crapa de ziua, la 12   ;D se mai pot uda plantele? Glumeam dar oricum in jur de ora 9 cand ma trezesc eu soarele e de mult pe cer si in zilelel calduroase e deja destul de cald. Se mai pot uda plantele in aceste conditii, mai ales daca sunt in plin soare?
La unele plante se recomada, in zilele calduroase, stropirea frunzelor. Se pot stropi frunzele daca planta e in plin soare?

Loredana06

Dimineata inseamna 6-6.30, dar nu e recomandat. Daca le uzi cu furtunul si ajunge apa pe frunze sau flori, risti sa nu apuce apa sa se evapore inainte de a rasari soarele peste ele. Rezulta arsuri.
Eu le ud seara cam la 2 ore dupa ce a plecat soarele de pe ele (7-8), cand s-au mai racorit si ele putin (ca sa nu fie socanta apa rece). In acest fel apa care le ajunge pe frunze are timp sa se zvante si le mai si curata de praful citadin.

Codruta

Si cum ramane cu plantele la care se recomanda stropirea in timpul zilei? Nu se ard frunzele?

Loredana06

Eu procedez in felul urmator: plantele care le tin in casa le ud dupa ce nu mai bate soarele pe ele. Cele din gradina le ud seara. Pentru cele cateva plante care trebuiesc in zilele foarte calde sa fie udate si de 2 ori pe zi - le ud direct la radacina, fara sa ating frunzele sau florile.

Codruta

Multumesc. Am sa fac si eu la fel.

ibuzias

Cel mai indicat (din experienta proprie, dupa ce m-am saturat de variantele clasice de udare a plantelor) este sa optezi pentru un sistem automatizat de irigatii, fie prin picurare, fie prin aspersie. Desi "automatizat" suna pretentios, efectiv nu este vorba neaparat de o investitie costisitoare. Eu am lucrat cu produse Hunter (www.inttech.ro), care pot fi comandate chiar si online.