Pot-pouri

Started by einsteinitza, September 08, 2011, 10:30:34 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Nu pot lasa trandafirii sa se duca, si sa nu-i mai vad. In fiecare an toamna, tarziu, cand seara mai fac un foculet in soba, mic, cat sa incalzeasca atmosfera, pun pe ea, o gramada de trandafiri la uscat.La fel de bine se pot usca si in cuptor cu usa intredeschisa si focul la minim, apoi inchis focul si inchisa usa si lasat cateva ore. Avantajul fata de uscarea in aer, pur si simpl, e ca trandafirii nu-si pierd culoarea.Cu cat sunt uscati mai rpaid -nu prajiti,bineinteles :P- culorile se pastreaza mai bine.

Acum am uscatorul pentru fructe si legume si am experimentat si uscarea trandafirilor. Ii pun seara tarziu si-i scot dimineata.
Miroase in casa o nebunie, tot aerul cald parfumat iese in camera.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Fain!!! Of,de-as mai avea ceva timp!!! Mereu is in intrecere cu timpul....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Dar ti-ai luat uscator?
Te inteleg, acum ai si o functie in plus, cea de bunica :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Nu mi-am mai luat. Am tot taraganat lucrurile,dar cind va trebui sa ma,o sa-mi cumpar. Toate cind vrea Dzeu. Cu buniceala nu ma prea omor. Ei nu dau copilul,asa,ca fata e la mii de km distanta,si doar internetul ne faciliteaza vederea si discutia.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Am inteles, e mai bine asa, pentru toata lumea. Parerea mea. Asa copilul va aprecia caldura unei perioade scurte la bunici, care va fi ceva special.
Eu aveam mare nevoie de uscatorul ala, fiindca deja ma trezeam cu cantitati prea mari de fructe.La mine compot de prune si mere nu se mananca, ducleta, doar cateva tipuri, tuica nu facem, asa a fost o solutie buna. Tu esti o gospodina mai temeinca decat mine, si probabil folosesti fructele mult mai diversificat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro