Frumuseti care vor disparea curand....

Started by einsteinitza, February 28, 2012, 08:03:13 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Avand in minte discuti acu Anastassia despre case mai vechi, m-am gandit ca poate vreti sa admirati si voi cateva piese frumoase. Unele renovate, altele nu, pe cale de disparitie din pacate, dar merita sa mai fie admirate macar odata.
Casa veche dinSlanic
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Nu se poate renova ? Arata exceptional, mai ales cu motivele acelea decorative de la mansarda!

einsteinitza

Casa de lemn din Varbilau
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Vernil, este proprietate privata, casa de patrimoniu, dar nimeni nu se ocupa. Legea patrimoniului reglementeaza strict renovarile, sa fie cu materiale la fel, sa pastreze tot, dar nu reglementeaza distrugerea prin nepasare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Casa de lemn din Slanic acum depozit de fan

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Wow, ce pacat. Eu am o miniatura de casa taraneasca din zona Ialomitei, facuta manual de tatal meu, dupa ce s-a intors de pe front, in 1945. Am mai reparat-o eu pe unde a inceput sa se deterioreze; sa nu radeti, o sterg de praf si in interior, nu doar in exterir. Pentru ca tatal meu a respectat intru totul felul in care erau construite casele in acea vreme, pana si mobilierul, inclusiv iluminatul cu  lampa, macatele si presurile tesute in casa, absolut totul le-a redat intocmai.

einsteinitza

Si pentru Anastassia, cu motto-ul- Daca iti doresti ceva, vei reusi!
O casa din paianta din Prajani renovata, n sunt culorile exact pe gustul meu, dar e aranjata, pusa la punct, si casa e fericita,a re o noua viata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Vernil, iubeste-o e sufletul tatalui tau, poate intr-o zi va avea si tineret sa o iubeasca. Fa-i poze, casele vechi au un farmec anume.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

superbe  +hypno

Dar ce am observat eu e ca trebuie sa ajungi la o anumita varsta ca sa apreciezi aceste lucruri...Recunosc ca eu am descoperit frumusetea caselor vechi romanesti pe la 35 de ani, cand am vizitat pentru prima data Muzeul satului din Cluj. A fost ca si cum as fi pasit intr-o alta lume. Si culmea, casele acelea nu pareau deloc nelocuite, aveau viata si personalitate, pastrau in ele totul
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

yorasta

super , dar casa aia a ajuns depozit de fan? pffff se vede ca unii dintre romani nu stie sa aprecieze si sa valorifice frumosul

anasstasia

Mie mi-au placut mereu casele vechi. Iubeam sa merg la Muzeul Satului. Es, toate pozele prezentate aici sint o incintare pentru mine. Toate sint SUPERBE! Deci se poate. Sper ca in timp sa pot sa ma mindresc si eu cu o casuta renovata precum cea care seamana atit de mult cu a mea.

anasstasia

Si pe mine m-a intristat sa vad casa aceea depozit de fin. Trist, foarte trist...

einsteinitza

O fi o batrana necajita, care foloseste doar o camera, iar pe cealalta drept depozit de fan...Nu stiu ce necazuri se ascund acolo, e greu sa judeci....
Daca descarcati pozele pe calculator le puteti mari sa se vada mai bine detaliile
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Dar eu nu am judecat, am spus doar ca este trist ca o casa care este o bijuterie daca ar fi atent ingrijita, a ajuns asa. Ce se ascunde in spatele a ce se vede....cine stie?!?

einsteinitza

Nu, ii raspundeam lui Yorasta, dar intre timp au mai aparut doua comentarii. Pe tine te-am inteles exact.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

E vreuna casa ta? Casa din Slanic de ex. Doamne, imi place de nu mai pot, ce lucratura, ce mestesug  +apl

einsteinitza

Casa din Varbilau , de paianta, renovata.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nu, din pacate nici una, casa mea e o constructie noua. Fiindca noi am primit terenul, era pacat sa renuntam la el.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Vorbesti serios, ultima este din paianta?

einsteinitza

Da, este de paianta, noi ne-am ocupat de renovare. Din pacate culorile au fost alese de proprietar, la majoritatea asa e. Eu am impresia ca e prea roz.

Si acum cea de varghie de care iti ziceam, renovata pentru unul din cei mai buni prieteni. Maine am sa-ti fac poze si la prispa, care a ramas intacta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Da, este roz bombon. In fine, gustul omului...Insa in rest este perfecta.

flordel

Casa noastra de la tara este noua, dar veche ca decoratiuni, adica are toate elemente acelea vechi recreate.
Nu am poze acum, dar am sa fac si vi le pun.

yorasta

catedrala din timisoara are o arhitectura foarte frumoasa

einsteinitza

E frumoasa, cu exceptia crucii aleia kitchoase, o cretinitate e aia.
Planuiesc sa o darame?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Eu am admirat cladirea asa ca am ratat crucea. E din neoane?  >:( :o