Frumuseti care vor disparea curand....

Started by einsteinitza, February 28, 2012, 08:03:13 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Nu s-a mai scris de multa vreme, pacat. Sunt atatea frumuseti mai vechi.
In schmb, se pare ca unii stiu sa ia ce e frumos si apreciaza materialele naturale, cand se poate.
Cat de frumos arata, de o simplitate de bun simt.
http://blog.igloo.ro/patrimoniu-casa-de-vacanta-la-draguseni/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Ce frumos! Cred insa ca sint putini oameni care ar aprecia o asemenea casa la adevarata sa valoare.

einsteinitza

Mie mi se pare important ce mesaj trimite o casa de genul asta. Impune un fel de bun simt, ne aduce cu picioarele pe pamant, sa acceptam in lumea noastra si materialele mai vechi, si usile cu putin ochi de geam sa intre putina lumina....sa nu aruncam la funoi ce s-a facut inainte , sa nu radem de pe fata pamantului tot ce s-a gandit in generatia trecuta. Nu poti avea o cultura , nici macar a spatiului de locuind, daramand si recladind cu fiecare generatie. Familia trebuie sa se bazeze si pe istorie, altfel, e doar un fir de nisip.

Am pe undeva o colectie de poze cu ferestre. Ferestre fotografiate in toata tara, si in toata lumea. Am avut la un moment dat o pasiune pentru ferestre, pitici pe creier! ;D

Ceea ce observasaem este ca, la orice casa mai veche, fie ea si foarte modesta, fereastra nu era doar o gaura neagra, o sticla cu o rama ingusta. Ferest rele aveau ele in sine un caroiaj, ori pe intregul geam ori doar in partea de jos, iar zidul inconjurator avea o rama, lucrata altfel din tencuiala fata de finisajul peretilor, si vopsita in alta culoare. In multe cazuri, deasupra ramei adteia de tencuiala mai era ceva, un amoras, un buchet stilizat... Fereastra avea importanta decorativa in estetica unei case, nu asa, cum e acum, gauri negre de plastic! Si nu erau incarcate, unele din ele erau simple si cochete, dar erau, dadeau ferestrei un alt sens.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Quote from: einsteinitza on May 30, 2013, 08:37:18 AM

Am pe undeva o colectie de poze cu ferestre. Ferestre fotografiate in toata tara, si in toata lumea. Am avut la un moment dat o pasiune pentru ferestre, pitici pe creier! ;D

=)) =)) =)) =)) bine ca nu-s singura!!! Am si eu o colectie,dar numai din Olanda . Erau adevarate vitrine. Fiecare cu cite si mai cite obiecte,plante, frumos aranjate,spinzurate,.. O adevarata parada,in general al bunului gust si al ineditului.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

De ce nu faci un topic la calatorii? E interesant, foarte interesant!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Din lipsa de timp. Daca as avea timp as scrie la gradina,plante,....Anul asta gradina si toata casa,curtea,tot,au ramas pe mine, Romel avind probleme de constructie la etaj. El a plantat,iar apoi ne-am divizat treaba. Deci,eu ma intilnesc rar cu calculatorul; seara pic frinta,mai nici mincare nu-mi mai trebuie.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

hei de ce ati diparut ..e asa frumos sa recitesc linkul asta nu de alta da acum cumnatu-meu darima poarta veche de 100 de ani din stejar masiv sa isi faca gard nou din teava si porti noi tot din teava
or s aarate ami bine mai ales ca au darimat di hambarul tot asa de vechi dar se adunasera sobolani igrasie etc ..eu stiu cred ca imi va fi dor de vechitura ..

einsteinitza

Geo, daca poti, ia tu poarta, poti face lucruri minunate cu ea! Stejarul vechi se intareste ca piatra. Mama mea avea un gard de stejar foarte vechi, l-a scos si am luat cateva sipci ca aveam nevoie, Efectiv lua foc cand incercam sa il tai, asa dur era!









Lemnul ala vechi curatat si slefuit perfect, are o caldura cum nu gasesti la lemnu l nou!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

nu am unde il pune  dar ei il vor pastra  asa au zis

claude

Eu am vazut in italia o cabana in care interiorul era decorat cu lemn vechi, luat dintr-un fanar vechi de 300 de ani  +hypno  Arata bestia, barnele si scandurile erau cu fibra lemnului mai accentuata, de vechime,ars de soare, era o frumusete.

Desi eu ajunsesem la un moment dat in Italia sa nu ma mai pot uita la atata lemn, acolo in alpii dolomiti toate restaurantele si hotelurile din statiunile montane sunt facute cu foarte mult lemn  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, asa zic si eu, arata bestial o piesa de stejar vechi , orice, si parca se pune mai bine in valoare daca nu e inconjuratw de lemn, ci de materiale noi. Imi pare rau ca nu mai am sursa pozelor, de obicei nu pun poze asa insa le aveam salvate ca mi-au placut , doar pentru mine.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Nu vi se pare ca multi dintre noi nu apreciaza ceea ce au realizat/ construit inaintasii? Ma refer la tendinta generala a noastra, asa ca popor. E ca si cum nu ne-ar pasa de istoria noastra sau am vrea s-o stergem complet de pe fata pamantului.
Nu poti vedea reabilitare fara termopane - care arata odios uneori! Ma refer la cladirile vechi, care ori sunt lasate sa se darame, ori sunt reconditionate conform tendintelor actuale. Cand merg in Anglia nu ma mai satur sa privesc casele acoperite cu... stuf, bisericile din piatra (inca iubesc stilul gotic), cladirile de sute de ani care, imi imaginez eu, arata si acum ca la inceputuri.
In Romania mi-au ramas de privit cateva bisericute din lemn - singurele in care as intra totusi. Ma tem ca Palatul Culturii din Iasi va fi un esec total dupa restaurare.  >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Sincer cred ca proportia este aceesi peste tot. Unii oameni sunt mai legati de trecut, au avut parinti care i-au educat in spiritul asta, au acut niste legaturi mai stranse de neam, clan, etc....e vorba de firul care s-a rupt sau nu in perioada comunista. E ca si cu steagul, imnul, etc, dupa parere mea. Au devenit simboluri desuete doar in mintea celor care au avut induse aceste simboluri fortat. Daca cine din traditie, din respectul fata de inaintasi, din legăturile cu ceea ce noi numim"neamul" atunci nu pot parea decat firesti, dragi, meritand respect.
Cat despre numarul celor care respecta casele vechi, cladirile facute cu drag...cred ca este proportional cam peste tot acelasi.Insa nu suntem invatati sa vedem in jurul nostru. Ia fa tu o plimbare prin Iesi ;) la picior, prin cartiere vechi , si ai sa vezi si case renovate bine, cu simtul masurii, si cladiri care se restaureaza acum, si cladiri vechi inglobate cu gust in cladiri moderne, fiindca nu se mai putea face o restaurare totala si fiindca ciata merge inainte nu sta pe loc. Am vazut multe exemple in Valeni, Sibiu, CLuj, Craiova, sunt peste tot. Din fericire tinerii din Bucuresti au la indemana chiar si un profesor in deshcidere de ochi! Un arhitect care face mici tururi si prezinta elemente de arhitectura deosebite, un istoric cu pasiune pentru case bine facute, de arta. Si sa stii ca strange participanti, multi dintre ei tineri. Au fost si baietii mei de cateva ori si au ramas uimiti de cate lucruri nu vedeau!

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: Ionela on June 18, 2013, 05:38:25 PM
Nu vi se pare ca multi dintre noi nu apreciaza ceea ce au realizat/ construit inaintasii?

Nu poti vedea reabilitare fara termopane - care arata odios uneori!

Cand merg in Anglia nu ma mai satur sa privesc casele acoperite cu... stuf, bisericile din piatra (inca iubesc stilul gotic), cladirile de sute de ani care, imi imaginez eu, arata si acum ca la inceputuri.

Poate si pentru ca inaintasii nostri au construit parca mai putin decat inaintasii altora  ;D  Sau mi se pare mie ca noi avem mult mai putine cladiri cu adevarat frumoase, de patrimoniu  ???

Se poate si cu termopane, dar sa fie pe lemn...e drept ca pretul e semnificativ mai mare, dar eu zic ca arata bine, nu-mi imaginez cum as fi putut pune la casuta mea de tara termopane de PVC

In Anglia...poate are si Es dreptate, ar pune si ei tabla daca le-ar permite legislatia. Problema la noi este ca nu exista sau, putinul care exista in materie de legislatie de urbanism, nu se respecta! Toata lumea construieste cum vrea, nu se respecta nici o norma
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Problema e si lipsa unei educatii in domeniu.

Cat despre ce s-a construit la noi, aici cred ca te contrazic, fiindca orasele mari din Romania erau renumite pentru cladirile deosebite si pentru progresul care se instaura cu repeziciune-vezi primul oras electrificat, iluminatul pe strazi, telefonia, eram in top!
Insa nu suntem educati sa pastram si nici sa vedem.
Am citit de curand niste carti care merita citite de oricine doreste o perspectiva avizata despre viata arhotectura si gradinile vechi din Romania. Ioana Tudor, Vitoria Dragu Dumitriu, Sarmiza Cretzianu, descriu foarte placut strazile, casele, ideile unei anumite perioade. Mi-e mi-au deschis ochii asupra unor lucruri nestiute plus ca au fost o lectura extrem de placuta. Am inteles in sfarsit de ce Bucurestiul, de ex, este asa dezlanat cum este dpdv geografic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Quote from: einsteinitza on June 20, 2013, 09:29:34 AM

Insa nu suntem educati sa pastram si nici sa vedem.


Cu asta sunt 100% de acord!  :yrk
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Istoria pasnica a unora le-a permis luxul de a pastra.
Poate ar trebui sa invatam sa ne uitam la ce e frumos nu la ce e urat, cred ca aici avem o mare problema.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Quote from: einsteinitza on June 26, 2013, 07:18:57 AM
Istoria pasnica a unora le-a permis luxul de a pastra.

Nu e doar asta,a luat Londra la bombe-n cap la greu , in Italia a fost razboi, de fapt cam peste tot, la noi nu au distrus cuceritorii cat am distrus noi, ca popor. Ei au si vrut sa pastreze si au inteles ca au mostenit ceva valorors, romanii nu prea. Romanul nu are notiunea de ceva ce apartine comunitatii si, fiind si mereu cam saraci, au fost in stare mereu sa demonteze orice, de la sisteme de irigatii pana la cladiri, ca sa-si faca ei gard din tevi si grajduri din caramizile altor imobile
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu stiu daca saracia, ci dorinta de a epata. De ce sa las geamurile vechi din lemn si sa nu pun de-alea noi, ca vecinul?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

constantin

casele vechi sunt mult mai trainice si mai frumoase decat ce se face acum .casa parintilor bunicii mele are 100 de ani si nu sa daramat.e facuta din gradele . nu a avut nici macar un perete crapat din cauza cutremurelor .

gomez99

Quote from: claude on June 26, 2013, 12:00:51 PM
Quote from: einsteinitza on June 26, 2013, 07:18:57 AM
Istoria pasnica a unora le-a permis luxul de a pastra.

Nu e doar asta,a luat Londra la bombe-n cap la greu , in Italia a fost razboi, de fapt cam peste tot, la noi nu au distrus cuceritorii cat am distrus noi, ca popor. Ei au si vrut sa pastreze si au inteles ca au mostenit ceva valorors, romanii nu prea. Romanul nu are notiunea de ceva ce apartine comunitatii si, fiind si mereu cam saraci, au fost in stare mereu sa demonteze orice, de la sisteme de irigatii pana la cladiri, ca sa-si faca ei gard din tevi si grajduri din caramizile altor imobile

subscriu cu amblele miini
imi e greu sa mai gasesc in istorie un popor care sa isi distruga mostenirea cu atita nonsalanta.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

Pai asteptam si de la tine poze, stiu ca ai microbul de a vedea vechiturile frumoase, si de a le salva!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

de peste prut, cit o mai tine si acolo...
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

anasstasia