Tratamente naturiste

Started by floare mica, May 10, 2007, 09:12:18 AM

Previous topic - Next topic

BoboROM


Din ce stiu eu, cristalele japoneze erau diferite fata de ciuperca tibetana de kefir. A avut si mama acum ceva zeci de ani si erau transparente.

Din cele de kefir am avut si eu acum doi ani, luate pe filiera tot de mama. Aratau ca o conopida alba.

Am rezistat un  an si ceva tot preparand la ele, dupa care am "cedat nervos". Ca schimbare nu am simtit vreo imbunatatire speciala. Sunt sigur ca acelasi efect il are si cel din comert si nu te mai stresezi tot timpul ca trebuie sa-l pregatesti (si ma apuca numai pe la 11-12 noaptea  ;D ).

einsteinitza

E acelasi lucru, insa caseina din lapte nu e transparenta. Ea e insa doar casa bacteriile stau pe broboanele alea, nu sunt broboanele. Doar aspectul cochiliei e diferit.
Cel din comert e produs prin alte metode, in cateva minute.
Dacr ce era asa complicat sa il strecori si sa ii pui alt lapte deasupra? Mie mi se pare usor, e drept ca mi- a devenit rutina ;D
Oricum tot ce e produs industrial are alte proprietati fata de ce e fermentat in timp. De ex, o paine pe vremuri avea nevoie de 4-8 ore, de cand cu sistemul turcesc, se face in 30 min. Fermentii nu au timp sa se dezvolte si sunt inlocuiti cu arome . Este valabil pentru toate produsele fermentate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Quote from: einsteinitza on January 08, 2013, 10:53:43 PM
Dar ce era asa complicat sa il strecori si sa ii pui alt lapte deasupra? Mie mi se pare usor, e drept ca mi- a devenit rutina ;D

Prefer o rutina la trandafiri  ;D . Eu zic ca era complicat. Majoritatea persoanelor cunoscute de mine au cedat dupa 2-3 luni. Pe mine m-a tinut un an si ceva, deci era deja un record. Pai de exemplu foloseam lapte din comert, zerul era la fundul borcanului si kefirul sus cu ciupercile, trebuia amestecat, trebuia apoi strecurat, trebuiau spalate bine ciupercile sa fie iar albe-albe, ajunsese sa dureze 15 minute la un borcan. Si ajunsesem sa am vreo 4. Asa ca incet-incet am renuntat. Unde mai pui ca trebuia sa faci asta zilnic daca le tineai afara. Daca le tii la frigider poti sa le schimbi si la 3 zile, dar tot incepe sa devina stresant.

einsteinitza

 :D :D
Da, poate si eu.
Dar nu inteleg de ce aceain patru borcane, cand puteai sa le comasezi intr-unul. Noi facem la trei zile cate doi litri, si nu spal grauntele, doar din cand in cand, cand se inmultesc, arunc o parte in mancarea cainilor ;D adevarul insa e ca ai dreptatee, depinde de fiecare, eu sunt un om care am placerea lucrurului facut in casa. Cand am timp fac chiar si cascaval, mozzarela, urda,de asta stiu atatea despre lactate, ca am incercat sa aflu mai multe.
Tu ai dreptate, la un moment dat va prima instinctul pentru a-ti usura viata. Poate sunt influentata si de statul la tara
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Larisa,lasa-le pe cind vii data viitoare. Vreau si eu,si appoi eu le tin in viata cind nu esti tu.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Quote from: gabriela jalba on January 11, 2013, 07:10:09 PM
Larisa,lasa-le pe cind vii data viitoare. Vreau si eu,si appoi eu le tin in viata cind nu esti tu.
Pai eu nu sunt sigura ca mai sunt bune,as putea sa vin sa va arat cum arata in borcan,sa hotariti singura ce si cum e de procedat.Raman acasa pina la sf  lunii,as putea sa va fac o vizita,macar sa mai sporovaim :D :D

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Pentru ca e sezonul racelilor ,pun aici un remediu contra tusei seci ,siciitoare ,care cred eu e la indamina multora dintre noi.
Ceai de frunze de piersic.Numai de doua ori am facut si mi-a dat drumul din piept.

claude

Pentru ca a spus Larisa despre folosirea ceaiului de frunze de piersic contra tusei si eu nu mai auzisem niciodata despre acest tratament fito, m-am apucat de gugalit si am gasit un articol care trateaza acest subiect si in care se pomenneste si de frunzele de piersic!

http://www.doxologia.ro/sanatate/medicina-naturista/tusea
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Am citit tot. E bine ca ramine linkul pe topic si la nevoie il gasesc urgent.
:-* :-* :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

 Reţeta veche de 2500 de ani care vindecă aproape orice boală. Cum se prepară
Publicat pe 8 noiembrie 2014
cancerReteta apartine unui farmacist antic si a fost gasita in 1972 intr-o manastire budista din Muntii Tibetului.

Remediul este cunoscut in lumea intreaga ca fiind 'tratamentul miraculos' pentru intinerirea si buna functionare a intregului organism. Veche de 2.500 de ani, are urmatoarele beneficii: previne si vindeca ischemia, hipertensiunea, sinuzita, boli pulmonare. Elimina grasimea in surplus din organism si creste nivelul de calciu; vindeca reumatismul, atritele siosteoatritele; previne si vindeca atacul de cord, ulcerele stomacale, gastritele, hemoroizii, durerile de cap. Este de asemenea foarte eficienta in cazul hipertensiunii si problemelor de circulatie sangvina. Curata vasele de sange, previne arteroscleroza si dizolva cheagurile de sange. Imbunatateste vederea si auzul. Imbunatateste activitatea sistemului imunitar, marind rezistenta la infectii. Scade colesterolul. Vindeca impotenta. Imbunatateste metabolismul si te ajuta sa slabesti.

Reteta nu poate fi repetata decat o data la 5 ani. Desi s-a demonstrat ca acest medicament natural nu are contraindicatii sau efecte adverse, totusi, cei care au probleme cu stomacul, sau au un stomac iritabil, ar trebui sa fie atenti.

MOD DE PREPARARE:

Intr-un borcan de sticla se pun 350 grame de usturoi zdrobit peste care se toarna 220-250 de grame alcool de 95-96°, rom sau tarie. Borcanul se inchide ermetic si se pune in frigider timp de 10 zile. In cea de-a 11-a zi se filtreaza totul cu o strecuratoare foarte fina sau cu tifon. Lichidul obtinut se toarna in acelasi borcan si se pune inca 2 zile in frigider. Dupa aceasta perioada remediul este gata pentru tratament (picaturile se pot lua cu putin lapte sau apa inainte de a incepe sa mancam), dupa cum urmeaza:

NUMAR DE PICATURI

ZIUA    MIC-DEJUN    PRANZ    CINA



1                     1                 2              3



2                     4                 5              6



3                     7                 8              9



4                   10                11           12



5                   13                14           15



6                   16                17           18



7                   12                11           10



8                    9                  8               7



9                    6                  5               4



10                  3                  2               1



11                 15                25            25



12                 25                25            25

Se va continua cu cate 25 de picaturi, de 3 ori pe zi, pana la terminarea intregii cantitati. Acest preparat din extract de usturoi curata organismul de grasimi si pietre, imbunatateste metabolismul si astfel toate vasele sangvine (re)devin mai elastice.

Regleaza greutatea corpului, topeste cheagurile de sange, vindeca diafragma miocardica bolnava, arterioscleroza, inapetenta (lipsa poftei de mancare), sinuzita, hipertensiunea, bolile bronho-pulmonare, face sa dispara artritele, artrozele si reumatismul.

Vindeca gastritele, ulcerele de stomac si hemoroizii, absoarbe orice fel de tumori externe si interne, vindeca diferitele tulburari de vedere si auz, impotenta. Are efect benefic asupra intregului organism. Alcoolul nu trebuie sa contina alte substante (clorura de benzalconiu sau metanol).

Sursa – rtv.net

C.Zamfir, AMPress

anasstasia

Interesant...e de aprofundat.

gomez99

un amestec de alcool si arsenic... face cu singuranta bine la ulcer...
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

trandafira

"Arsenicul din usturoi ameliorează durerile de dinţi
de Elena Şerban
Durerile de dinţi se situează pe locuri fruntaşe în topul problemelor de sănătate. Şi nu doar în România, ci în multe alte state din lume. De frică sau din lipsă de bani, multă lume evită vizitele la stomatolog. Nu recomandăm acest lucru, însă, uneori, când durerea loveşte, este bine să fiţi pregătiţi şi, în acest sens, plantele vă pot ajuta. Iată, potrivit site-ului www.home-remedies-for-you.com, câteva soluţii la îndemână.
Datorită conţinutului de arsenic, usturoiul este un remediu deosebit de eficient împotriva durerilor de dinţi. Pentru calmarea acestora aşezaţi usturoi proaspăt pisat, în care adăugaţi puţină sare, direct pe zona dureroasă. Specialiştii americani în medicină naturistă nu recomandă usturoiul doar ca remediu, ci şi ca modalitate de prevenţie. În acest sens, mestecaţi zilnic, de preferat dimineaţa, câteva bucăţi de usturoi proaspăt. Dantura dumneavoastră vă fi mult mai puternică şi mai sănătoasă."

claude

Eu o sa-l incerc  ;D 
Referitor la ce spune gomez99 despre alcool si stomac...mama mea s-a vindecat de ulcer deschis cu tuica de prune  ;)   Nu stiu in ce masura alcoolul va ajuta la gastrita mea, pentru ca e cam alta treaba, dar voi sta pregatita cu omeprazolul la indemana  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Ulcer/gastrite, reteta a fost  verificata de multe ori si a dat roade de fiecare data:

Cantitati egale (un pahar) de:
1 ceai de sunatoare
2 zeama de lamiie
3 miere
4 ulei de masline
Se lasa la macerat 3-4 zile si se tine la frigider.
Se bea cite un paharut cu 10-15  minute inainte de fiecare masa.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Myrela

Usturoiul de azi si nu numai el este modificat genetic, nu? contine pesticide si altele cate chimicale, nu este cel de acum 2500 ani.
In orice afectiune trebuie intervenit asupra cauzei , si schimbat modul de viata in unul sanatos ;
Parerea mea
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

claude

Al meu nu contine pesticide, ca l-am cultivat eu  ;)   Cat despre a fi modificat genetic...si gainile se trag din dinozauri, nu? deci sunt modificate genetic  =)) =))

Poti avea un mod de viata cat de sanatos vrei, din moment ce hrana e plina cu toate mizeriile, asta e o iluzie, ne mai amagim si noi cu un tratament cu usturoi si speram ca va fi bine!  :(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Myrela

Asa este  :). Este un foarte mare beneficiu pentru cine se poate hrani naturist din propria gospodarie sau de unde poate.Asta inteleg eu a fi un mod de viata sanatos.Si nu in ultimul rand sa stim si sa putem sa ne bucuram din tot sufletul de orice fleac, sa avem sufletul plin de bucurii in permanenta, sa nu ramana loc stresului deloc. Sufletul ( modul cum gandim ) imbolnaveste sufletul si tot el il vindeca sau nu ( asta din propria experienta  ;D )
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

trandafira

Frumos si intelept ai scris Myrela!

gabif1966

Va recomand sa urmariti toata seria www.youtube.com/watch?v=LkqLk0T0elI ( sunt 13 episoade) cu tratamente naturiste din plante pe care le gasim in orice gradina. Iar aici gasiti retetele http://www.bbc.co.uk/tv/features/growyourowndrugs/episode4.shtml
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

anasstasia

Multumesc, voi urmari toata seria. Cred in puterea de vindecare a plantelor.

gabriela jalba

Pentru dureri din articulatii,coloana,coxartroza ,genunchi.... E verificata pe mine,familia mea, vecini,cunostinte,...Am dat la toti si toti sunt multumiti. Acolo unde e "crima" se amelioreaza mult.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=