Ceapa

Started by penelopa, May 29, 2007, 03:16:26 PM

Previous topic - Next topic

geodezia


larisa

Noi ii spunem hagima in Moldova,la noi se cultiva pentru codite..ceapa verde si nu pentru bulbi,

geodezia

asa asa .. na pai daca o lasi sa se coaca face multe cepe mici din alea de foloseste englezul ala de la paprika

sicamin

Da Larisa ,asa ii spune si in Dobrogea dar uitasem eu .

larisa

E...eu nu am uitat pentru ca .....in urma cu multi ani ,m-a pus soacra-mea sa caut in piata ,la lipovence,si eu cautam ceva ce nici nu stiam cum arata,cind am gasit la o bunicuta,mi-a dat toate informatiile,de atunci am in gradina mereu ceapa de codite

rodi

Ceapa doar pentru codite ? Suna foarte interesant... si cred ca si gustos... hhhmmmm cand e stocul pe excedent  ;D sa te gandesti si la noi astia care habar n-avem cum se mai mananca ceapa...  +dns

gabriela jalba

Larisa,daca mai ai ,vreau si eu citiva bulbi.
   Eu am pus in pamint ceapa mica,nedezvoltata,recoltata in vara. La primavara iese repede si numai de consum .
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gata, ai deja si ceapa si usturoi puse de toamna, ce bine o sa fie in primavara!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

si patrunjel !!!! si spanac !!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

larisa

Quote from: gabriela jalba on November 09, 2012, 06:45:31 PM
Larisa,daca mai ai ,vreau si eu citiva bulbi.
  Eu am pus in pamint ceapa mica,nedezvoltata,recoltata in vara. La primavara iese repede si numai de consum .
sigur ca da ,ramine mereu ,prin gradina ,,ca nu ara pe portiunea aceea si oricit ai sapa tot rasare in fiecare primavara

Căpşună

In noiembrie am plantat si eu ceapa.
Am pus de toate tipurile, mai mici, medii si mai mari.
O sa vad cand incepe sa rasara.

larisa

Imediat cum trece zapada,te trezesti cu ceapa,

sicamin

Tot in noiembrie am pus si eu ceapa ,dar mai pe la inceputul lunii ,ca la mine a rasarit deja  +dns

gabriela jalba

Si la mine. De e vreme buna,in ianuarie mininc ceapa verde. =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Eu mananc acum, ca au ramas ceva cepe mici cand am scos-o in toamna si a crescut  :D 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

N-o minca toata,ca am niste urechiuse de salalta si spanac. Iti trimit de-o salata  ;D
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

Am si salata, Gabi draga, ca la mine salata si mararul ies ca buruienile, acum am in livada puzderie de salata in iarba  :D  Si mararul e covor, la primavara sa-mi spui daca vrei sa-ti trimit, ca anul acesta am aruncat la greu, vorbeam singura smulgand la el   ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, la mine mararul nu iese si pace, oare ce o fi avand? Mereu pun cate doua trei pliculete si ies trei fire pricajite.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

larisa

Incearca cu seminte procurate de la cineva,pe plic poate sa scrie ca sunt proaspete dar sa nu fie,eu am patit si cu mararul si cu patrunjelul.Mi-a dat mama seminte de la ea si alea au rasarit.De atunci ne stringem seminte de la an la an,

einsteinitza

Da, nu e rea idea. Am niste marar uscat in magazie, ramas de la pusul verzei, am sa il scutur sa ii fur semintele, ca oricum nu mai am nevoie de uscat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, eu nu seman niciodata marar, eu las in fiecare an cateva plante sa coaca semintele si sa se scuture, rasar padure, chiar si in zona unde se ara  ;)  Daca nu iti procuri seminte anul viitor iti strang eu...daca ziceai mai repede puteam sa-ti culeg, dar n-am nici o samanta macar, ca eu nu ma obosesc sa le strang, din moment ce se autoinsamanteaza in halul asta
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Tot ca tine fac si eu, Claude, si am marar mereu in gradina, fara sa intervin eu in vreun fel. Dar, la primavara, nu stiu daca va mai iesi, ca acum  e "padure-verde" gradina de marar  :( Presupun ca semintele din sol au germinat toate, nemairamanad nimic pentru la primavara  ???

claude

Pene, sa stii ca m-am gandit si eu la asta, ca si la mine a rasarit padure de marar in noiembriue, sper sa mai fi ramas ceva  ???  Poate in zona arata va rasari  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

Mai ramin in sol,si vor mai rasari. Eu inafara de al de iese singur,string seminte si primavara seman. Seman in timpi diferiti ca sa am pina in toamna marar.
   Es ,semintele de marar merg bine si uscate,impreuna cu alte condimente la mincare. Eu mai fac mix si pisez in mojar.Sper sa nu uit si cind trimit pentru banca de seminte,sa-ti pun si marar.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

coriducu

Ceapa noastra si cea normala si cea rosie se pare ca se simte bine,langa amaratul de usturoi  >:(