Violete

Started by Erwin, November 21, 2007, 02:03:55 PM

Previous topic - Next topic

doina

Eu am folosit anul acesta Atonik , pentru inradacinat, frunzele puse au facut radacinute foarte repede si puse in substrat au facut pui tot repede. Pana anul acesta nu am folosit nimic dar pot spune daca fara Atonik frunzele fac radacini mai greu , nu am notat.  ;D

martipan

Na,daca acuma au inceput sa-mi arda calcaiele dupa violete,am si inceput sa citesc totul despre ele,asa ca uitati un link interesant pt inmultirea lor in apa (sunt mai multe categorii,de fapt,alegeti din stanga ce va intereseaza) !
http://www.theplantexpert.com/africanviolets/frames.html

simona72

frunzele trebuie taiate oblic si puse direct in pamant.eu am avut reusita de 100%dar conteaza si anotimpul,primavara sau toamna.

turturica

Cum am intinerit eu o violeta, era batrana, se degarnisise rau la baza: i-am taiat varful de vreo 4 cm- ca aveam de unde, i-am rupt 1-2 frunze de la baza (baza varfului ), i-am " cioplit" tulpina ca pe arac, dar numai intr-o parte, apoi am pudrat taietura cu praf de carbune pisat, si am infipt-o in pamant . Intr-o luna a si facut flori !

stefana

Am si eu violete batrane (ca alea tinere s-au "topit" pe canicula din vara :( ). O fi tarziu sa fac asa ca tine, acum?

dorinas

Daca le ti la caldura nu-i prea tarziu.

doina

Eu cred ca se pot intinerii violetele in orice anotimp. Daca faceti ca Turturica si se ofileste planta improvizati o sera dintr-un bidon de plastic de 5 litri si plasati acolo ghiveciul. Acum daca e mai frig poate nu e nevoie dar cand este cald , eu cred ca este.  :D

turturica

Stefana, ca si inmultitul violetelor prin frunze, zic ca se poate face oricand ! Mult succes!

kriss

eu in ultimul timp pun frunzele de violeta direct in pamant amestecat cu perlit pentru ca atunci cand puneam frunzele in apa mi s-a intamplat de cateva ori sa imi moara cand le puneam in pamant cu radacini.


ozimandias

Ella, dar asta e gloxinie?  :o Nu e violeta?
M-ai bagat in ceata definitiv....

Ella

Este violeta, am inceput experimentul aici si acum nu stiu sa-mi mut "creatiile" la violete :'(

ozimandias

Aha... ma gandeam ca deja nu mai stiu sa recunosc o violeta.
Felicitari pentru pui!

Ella


Codruta

Ella, daca bine inteleg eu din poze ai taiat varful plantei si l-ai pus separat in pamant?
Ma gandeam si eu sa fac asta la o violeta mai batrana care arata aproape ca un "copacel" dar nu stiam daca asta ajuta la ceva sau mai bine pun frunze de la ea la prins. Nu stiu daca din cauza varstei sau nu dar violeta respectiva, care este una clasica mov, acum 2 ani nu a facut flori deloc iar anul trecut a facut doar cateva.

doina

Codruta , poti scoate violeta din ghiveci , sa tai 1/3 si substart ( partea din fundul ghiveciului ) apoi sa repui violete in ghiveci si sa competezi pana la umplerea ghiveciului. Adica sa ingropi partea inestetica . Avantajul este ca planta ramane cu niste radacini si se vor forma altele pe 'tulpina copacelului'. Poti sa 'racai' superficial 'tulpina' , pentru ca sa iei tesutul mort .

Ella

Quote from: Ella on March 06, 2009, 08:53:13 PM
Este violeta, am inceput experimentul aici si acum nu stiu sa-mi mut "creatiile" la violete :'(
Multumesc celui de m-a mutat :-*

Da Codruta, in prima poza ai tot ce a rezultat in urma taieri. Acum a dat puiuti la fiecare nod, indiferent ca are frunza sau a fost o frunza acolo. Acum ma gandesc sa mai incerc ceva. Pe masura ce cresc puiutii, sa rup frunzele si sa-i las pe toti, ca o coronita in jurul vechii tulpini. O sa-i gasesc si un alt ghiveci, ceva de mica inaltime si mai larg. Vedem ce iese si cum ii merge ::)

Fleurf

Aia care au crescut Ella, sunt sukeri si au aparut fiindca ai "decapitat-o" Cred ca mai bine ii desprinzi cand se fac marisori si obtii multi pui din ea fara sa te chinui cu frunza, ca ai o lista de pofticiosi  ;)  :D
Asta e metoda prin care se inmultesc chimerele deoarece numai asa isi pastreaza caracteristicile. 

Ella

Am pus deja multe frunze pt. pofticiosi ;). Varful l-am pastrat sa-i fac o rozeta frumoasa iar "tulpina" o tin de experiment. Acesti sukeri nu se vor comporta ca o violeta normala, fiecare in parte? adica sa faca si ei flori? eu asta sper.

doina

Se vor dezvolta ca o violeta dar fiind 'la gramada' , vor avea rozete dupa cum vor putea . Despre flori nu stiu  ???

Fleurf

Fac si flori, doar ca asa cum a zis si Doina s-ar putea ca aspectul intregii plante sa lase de dorit.

Ella

Hai sa vedem ce iese ;)

Azi cautand frunza de pus la inradacinat pt. Doina, ia cum am gasit-o pe Ruffled skies
http://home-and-garden.webshots.com/photo/2416407230090768421GOmydq
tre sa vad ce fac si cu ea ??? Sugestii?

Fleurf

Si ea face sukeri. Am observat ca in primul an au tendinta sa faca multi sukeri. Daca vrei sa ramana rozeta frumoasa indeparteaza-i fara sa afectezi tulpina. Daca vrei sa o inmultesti lasa-i sa creasca dar va strica forma rozetei. Ii vei rupe atunci cand vor fi marisori si-i pui la inradacinat.

Ella

Merci!
Ii las, nu am inima sa-i rup acum, sunt prea mici. Mai am o planta, poate nu-mi face aceeasi figura >:(

doina

Eu am taiat sukeri destul de mici de la Mac's Southern Springtime si i-am pus in substrat. I-am tinut sub pet cam 3 saptamani . Astazi i-am dat paharul cu cei 2 sukeri cu radacini care au inceput sa creasca  lui Nicol .