Catina

Started by liana, January 14, 2008, 07:18:58 PM

Previous topic - Next topic

sandaveturia

of, rea mai esti! na, ca le-am cumparat in caserola si am inghesuit-o in congelator! Doar n-o sa bag ditamai ramura in congelator! Ufff!

einsteinitza

Nu mai inteleg nimic! ??? ??? ??? ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Quote from: sandaveturia on September 26, 2011, 12:29:25 PM
....................deja sa mananc din ea si la primavara o sa fiu mai tanara cu 10 ani!  ;;)
Daca pui o poza cu tine acum şi una la primavara ,te cred...............

sandaveturia

Mihai, ok, da' poza din fata sau din spate? =))
Mai bine imi las poza de gradinareasa cu care ma afisez mai demult...
Es, azi am avut chef de glume... inseamna ca mi-a mers bine toata ziua. Scuze daca am sarit calu'!

flordel

Foarte bine  :-bd, dar eu tot n-am intels ce-i cu catina, craca si congelatorul!  ::)


einsteinitza

Nuuu,n-ai sarit nimic, e bine ca esti vesela, eu am o perioada mai gra si imi merge mintea cu hopuri +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sandaveturia

Flordel, cum n-ai inteles,  :catina , craca si congelatorul au ceva comun: vitamina C! :-bd
Adicatelea, congelatorul nu prea are vitamina C... da' imprumuta de la craca daca n-o pui in punga... se face congelatorul portocaliu pe dinauntru, deci, prin deducere si congelatorul are vitamina C! +hypno

adrianam

La noi in piata este foarte scumpa catina, o sticla de 0,5l plina cu boabe de catina este 12 lei.
Se vinde si la crengute care sunt taiate in asa fel incat s-ar putea baga foarte usor in punga fara sa o rupa si apoi in congelator.
Si eu as mai cumpara sa fac o cura, dar imi da o pofta de mancare foarte mare si abia am reusit sa mai dau jos doua kg (de un an ma chinui!  :'()

sandaveturia

Acum vin de acasa! De asta mi-e mie foame toata ziua!Pai si pana la primavara...mai e mult....Trebuie sa iau mai rar, nu in fiecare zi! =))

claude

eu am cumparat zilele trecute de la piata 1 kg de catina si am pus-o cu miere, dupa o retega gasita pe net. Adica in borcan 2/3 catina si restul miere. Se tine la rece la macerat 10 zile,amestecandu-se zilnic. E ok, voi ati facut vreoata asa? Ca daca nu poate-mi dati o reteta valabila  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Eu o pun jumatate jumatate, dar intai dau catina la blender, fiindca nu e placuta cand o simti in mierea dulce de tot, catina acra si cumva astringenta, bobite. Siropul care ramane pe fundul borcanului dupa consum e excelent ca sirop cu apa minerala.Nu mestec decat cand o pun. Sta si la beci.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Mai exista varianta s-o usuci, s-o macini ca pe cafea si s-o pui direct in ceai.

claude

buna ideea cu zdrobitul in bleneder...eu doar am zdrobit putin bobitele cu lingura de lemn  ::) 
Cu uscatul...mai multa bataie de cap  ;D
Multumesc, tura urmatoare o sa le bag in blender intai
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Poti sa le bagi si acum, cu  miere cu tot.Cred ca sunt si mai rezistente in timp asa, ca intra miere si in fruct drept conservant.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Ai dreptate...Dar cred ca o sa vars totul intr-un castron si o sa le fac cu mixerul vertical!   Pe ce perioada se fac curele cu catina? 2-3 saptamani si pe urma un pic de pauza sau non-stop? Multumesc +hug
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Eu iau toata toamna, iarna si primavara. Iti dai seama ca nu e ca o vitamina concentrata, poti lua cat vrei, sunt fructe, cu niste calitati, dar sunt fructe, nu au limita maxima.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Cateva tufe cu catina, putin parlite de ger, insa acum e de cules catina, nu inainte de primele brume......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Minunate! Sper sa fructifice si a mea la anul!
Adica ce vrei sa spui, ca cele culese inainte de bruma nu-s ok?  ???  Ca eu am cumparat de la piata acum 3 saptamani
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Cel mai bun gust, adica nu asa astringent, dulce, il au dupa primele brume.La fel ca porumbele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Inteleg, deci diferenta sta doar in gustul mai bun al fructului, nu si in concentratia de substante continute. Ma mai duc o tura la piata saptamana viitoare  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai

Apropo de porumbe......
Azi am luat de la cineva 5 boabe de porumbe(deoarece ma durea stomacul foarte tare),nu va spun ca in 2 minute nu am mai simtit nicio durere.
Dar aveam gura punga =))

claude

Porumbele-s bune pentru stomac? La ce afectiuni? La gastrita merg?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sicamin

Claude ,porumbele sant bune pentru stomac ,digestie.
Am cules si eu catina si am dato prin blender,iar sucul l-am amestecat cu miere . Eu iau cate 3 linguri pe zi .

einsteinitza

Sica, dar iti place la gust, ca mie nu-mi place de fapt....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Nu imi place ,ca e cam salcie la gust ,dar nu am incotro ,trebuie sa iau ca sa-mi creasca imunitatea (dupa tratament). Iau si fructe de Goji cu miere ,care nu au nici astea un gust prea grozav.